Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Що знає НБУ про кредитові та дебетові перекази

Аналітика
28.11.2024

Упродовж дев’яти місяців 2024 року кредитові та дебетові перекази активно використовувалися бізнесом і населенням. Загалом за цей період здійснено понад 2,7 млрд платіжних операцій, ініційованих із застосуванням кредитового трансферу та прямого дебету. 

Статистичні дані про кредитові та дебетові перекази

В Україні послуги з виконання платіжних операцій, ініційованих із застосуванням кредитового трансферу та прямого дебету, населенню та бізнесу надають усі 62 банки та одна небанківська фінансова установа.

Так, за дев’ять місяців 2024 року вони здійснили 1,2 млн платіжних операцій, ініційованих із застосуванням прямого дебету, на суму 27,26 млрд грн.

Більш розповсюдженими є платіжні операції, ініційовані із застосуванням кредитового трансферу, за дев’ять місяців цього року їх здійснено: 

  • в межах України – 2 718,8 млн операцій на суму майже 30 823 млрд грн;
  • в Україну – 3,80 млн на суму 50,84 млрд дол. США в екв.;
  • з України – 0,92 млн на суму 54,82 млрд дол. США в екв. 

Операції в межах України

За дев’ять місяців 2024 року найбільша кількість платіжних операцій у межах України, ініційованих із застосуванням кредитового трансферу, виконана з рахунків фізичних осіб: 2 344,6 млн, або 86,24 % від загальної кількості відповідних платіжних операцій.

Водночас за сумою найбільше таких платіжних операцій здійснено з рахунків суб'єктів господарювання: 27 841,71 млрд грн, або 90,33 % від загальної суми. 

Транскордонні операції

На користь фізичних осіб в Україну з-за кордону за цей період надійшло 55,21 % від загальної кількості платіжних операцій, здійснених із застосуванням кредитового трансферу. Водночас за сумою також лідирує бізнес – 93,96 % від загальної суми платіжних операцій, ініційованих із використанням кредитового трансферу, надійшло на користь суб'єктів господарювання (за зовнішньоекономічними контрактами). Найбільше коштів в Україну надходило з країн ЄС (44,70 %), Швейцарії (22,14 %), Сполучених Штатів Америки (11,75 %).

Найбільший обсяг платіжних операцій з України, ініційованих із застосуванням кредитового трансферу, здійснено бізнесом (за зовнішньоекономічними контрактами): 0,80 млн на суму 54,69 млрд дол. США в екв. Це становить 87,1 % та 99,75 % від загальної кількості та суми таких платіжних операцій відповідно. Географічно найбільше коштів надійшло до країн ЄС (60,75 %), Швейцарії (10,29 %) та Китаю (5,12 %).

Нагадаємо, що НБУ розпочав публікацію інформації про обсяги використання таких платіжних інструментів, як кредитовий трансфер та прямий дебет, збір якої запроваджено з минулого року.

З їх використанням бізнес та населення здійснюють як перекази коштів у межах України, так і транскордонні (в Україну та за її межі) розрахунки, у тому числі для здійснення міжнародної торгівлі (експорт / імпорт товарів та послуг).

Запровадження такої звітності відповідає підходам Європейського центрального банку та інших провідних центральних банків світу. Це дає змогу імплементувати в українській платіжній сфері сучасні європейські підходи до оцінки обсягів платіжних операцій [як з використанням платіжних карток, так й ініційованих безпосередньо з рахунків користувачів без використання платіжних карток (тобто кредитовий трансфер та прямий дебет)].  

Довідково. Закон від 30.06.2021 № 1591-IX «Про платіжні послуги», введений у дію 1 серпня 2022 року, визначає використання таких видів платіжних інструментів:

  • кредитовий трансфер – з його використанням виконується розпорядження платника на переказ коштів з його рахунку (кредитовий переказ), у межах банку / небанківської фінансової установи або між банками / небанківськими фінансовими установами;
  • прямий дебет – з його використанням виконується списання коштів із рахунку платника на підставі розпорядження отримувача коштів (дебетовий переказ), у межах банку / небанківської фінансової установи або між банками / небанківськими фінансовими установами;
  • електронні платіжні засоби (переважно звичні нам платіжні картки).

НБУ


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
15.07.2025
Судова процедура ліквідації банкрута
Розглянемо, що таке банкрутство, як боржник визнається банкрутом, як відкривається ліквідаційна процедура тощо. Визнання боржника банкрутом – це не лише правовий статус, а й старт складного процесу ліквідації. Ключову роль у цьому процесі відіграє ліквідатор, обраний з числа арбітражних керуюч...
15.07.2025
Роумінговий безвіз України з ЄС набуде чинності з 1 січня 2026 року
Уряд схвалив рішення Комітету асоціації Україна-ЄС про взаємне відкриття сектора роумінга. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Кабміну 14 липня. Більше за темою: Наказ про використання мобільного зв’язку в господарській діяльності Уряд схвалив рішення Коміте...
15.07.2025
Мінагрополітики посилює захист вітчизняних виробників овочів
Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі ухвалила рішення на підтримку українських овочівників. Більше за темою: Переробка овочів та фруктів на сільгосппідприємстві: організація бухобліку та калькулювання Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль повідомив, що Міжвідомча ко...
Кращі матеріали