Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Що треба знати про Держбюджет-2017. Основні плюси і мінуси

22.12.2016

21 грудня о 4:53 ранку Верховна Рада України ухвалила проект державного бюджету на наступний рік. Розглянемо 5 ключових плюсів нового найважливіший фінансовий документ країни і рівно стільки ж мінусів.

Що хорошого

Всім по 3200

Що б не говорили критики всіх мастей, але суттєве підвищення соцстандартів — одне з головних і очевидних досягнень свіжого бюджету. Розмови про те, чи розкрутять інфляцію додаткові витрати на підвищення зарплат, чи відповідає це рішення влади нинішньої економічної ситуації та інші аргументи «проти» навряд чи зрозумілі майже половині працюючого населення, чия праця зараз оцінюється нижче нової зарплатної мінімалки.

За даними Держстату, станом на вересень цього року зарплату до 3 тис грн отримували 38,3% працюючих ( 2,9 млн осіб), зарплати ще 8,4% (628 тис.) становили від 3000,01 до 3,5 тис.

Враховуючи розміри тіньової економіки, як мінімум, для половини з них — це лише «біла» частину зарплати. Також очевидно і те, що як мінімум половина роботодавців вдаватиметься до всіляких вивертів (переведення на неповний робочий день чи тиждень), щоб не платити більше «по-білому». Але якщо навіть чверть реально працюючих на нинішню «мінімалку» у приватному секторі почнуть отримувати більше — вже прогрес. Не кажучи вже про реальне збільшення зарплат вчителів і лікарів.

За даними офіційної статистики, 45,1% (603 тис) працівників сфери освіти і 55,1% (451тыс.) працюють у сфері охорони здоров'я, зараз отримують зарплату нижче 3 тис грн. У Мінсоцполітики кажуть, щоб підняти купівельну спроможність населення хоча б до рівня 2013 року мінімальна зарплата має становити 2442 грн.

6 мільярдів на таблетки

Фінансування сфери охорони здоров'я стало одним з найбільш дискусійних питань бюджетного процесу. Можна довго сперечатися про те, чи правильно і підйомно для місцевих бюджетів виявиться фінансування медустанов. Не кажучи вже про те, що при владі, незважаючи на гучні заяви профільних міністрів, немає чіткого уявлення про те, як в принципі реформувати галузь. А від обговорюваних нині в уряді ідей введення страхової медицини віє відвертою корупцією. Але є, принаймні, три моменти, гідні похвали.

По-перше, це збільшення фінансування на централізовану закупівлю ліків — відразу на 50%. У майбутньому році витрати за цією статтею становлять 5,9 млрд грн. В уряді обіцяють подвоїти цю суму за рахунок залучення коштів Глобального фонду, але це вже зовсім інша історія.

По-друге, вперше у бюджеті передбачені кошти (500 млн грн) на компенсацію вартості ліків для громадян з хронічними серцево-судинними захворюваннями, діабетом і астмою.

По-третє, з наступного року почнуть фінансуватися програми по боротьбі з серцево-судинними захворюваннями. За статистикою МОЗ, щороку в Україні від них помирає близько 450 тис осіб, що вдвічі більше, ніж у Польщі, і втричі — ніж Італії. Зокрема, 60 млн грн у бюджеті закладено на придбання медикаментів та обладнання для Інституту серця і Національного інституту раку МОЗ, ще 150 млн — на створення центрів серцево-судинної хірургії.

5% ВВП на армію

Уряд виконав одне з найбільш часто звучали вимог — фінансування армії складе 5,14% ВВП. У бюджеті-2017 на сектор оборони і безпеки закладено 132,9 млрд. грн., з яких 117,4 млрд. грн. — видатки загального фонду. Зокрема, фінансування Міноборони збільшиться на 12% до 61,8 млрд грн, видатки на грошове забезпечення військовослужбовців зростуть на 9,8 % до 65,5 млрд. грн. Крім того, на 20% або на 386 млн грн порівняно з нинішнім роком збільшені витрати на лікування та реабілітацію військових. Майже 2 млрд грн. в наступному році будуть спрямовані на медичне забезпечення армії, придбання медикаментів і медичного обладнання. З значимих новацій — збільшення майже на чверть фінансування розвідувального органу Держприкордонслужби. У наступному році ця структура отримає 83 млн грн. також зростуть видатки держави на спецзаходи по боротьбі з тероризмом і організованою злочинністю.

500 мільйонів — на кіно

Фінансування культури стала однією з головних «фішок» бюджетної рекламної кампанії уряду. Дійсно — збільшення витрат на неї відразу на 89% виглядає вражаюче. Правда, у грошовому вираженні мова йде про порівняно невелику суму — «плюс» приблизно 1,75 млрд грн. Мало не третина цієї суми надбавки — 500 млн грн становлять витрати на створення і поширення українських фільмів.

Ще 455 млн грн у бюджеті-2017 забито на проведення «Євробачення». Інше розійдеться по «дрібниці» — на будівництво та утримання пам'яток і об'єктів культурної спадщини та заповідників, підтримку національних худколлективов і випуск української книжкової продукції.

5,5 млрд грн — на підтримку аграріїв

У наступному році буде виділена рекордна сума на підтримку сільгоспвиробників — 1% від обсягу виробництва сільгоспсектора, це правило закріпили в Бюджетом кодексі. 4 млрд грн складуть прямі бюджетні дотації.

Ще 1,5 млрд грн уряд розподілить таким чином: на компенсацію вартості сільгосптехніки — 500 млн грн, на здешевлення агрокредитів — 300 млн грн, 700 млн грн піде на створення аграрного Фонду гарантування.Спочатку декларувалося, що дотації підуть на підтримку дрібних і середніх фермерських господарств. Однак тепер уже немає сумнівів, що гроші отримають великі агрохолдинги в якості компенсації за скасований спецрежим з ПДВ. У всякому разі, уточнююча поправка про те, щоб дотувати тільки підприємства з виручкою до 250 млн грн не увійшла в бюджетний документ.

Детальніше дивись за посиланням: http://inshe.tv/economics/2016-12-21/...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
14.05.2025
Уряд залучить кошти для кредитування МСБ через два державні банки
Кредитування малого та середнього бізнесу: що пропонує Кабмін? Більше за темою: Доступні кредити під 5, 7, 9 % і дисконтування Кабмін ухвалив низку важливих рішень щодо доступності кредитування бізнесу. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Уряду 13 травня.   ...
14.05.2025
До 18.06.2025 СГ потрібно отримати дозвіл на зовнішню рекламу
Розширено Перелік видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання декларації в умовах воєнного стану, зокрема, розміщення зовнішньої реклами! Більше за темою: Акт на списання товарів, використаних для рекламної безкоштовної роздачі Рекламні послуги: облік у замовника ...
13.05.2025
Платіжне шахрайство з картками: огляд НБУ
У 2024 році спостерігалося зменшення кількості незаконних дій та шахрайських операцій з використанням платіжних карток, за якими були понесені збитки. Цей показник порівняно з 2023 роком знизився на 2 тис. операцій (або на 1 %) – до 270 тис. операцій. Більше за темою: Зарплатну картку працівн...
Кращі матеріали