Що для України означає приєднання до BEPS
08.09.2017 378 0 0
Компанія Baker Tilly проаналізувала особливості впровадження Плану BEPS в Україні та основні результати цього процесу.
МЕТА BEPS
Як зазначається в аналітичному огляді Baker Tilly, Організація Економічного Співробітництва та Розвитку розробила План з протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування (BEPS) на прохання країн «Великої двадцятки».
Він є логічним продовженням тренду на прозорість фінансових практик, частиною якого є також боротьба з офшорами та уникненням оподаткування.
Оскільки Україна хоче займати почесне місце у світовій політиці і економіці, вона також приєдналася до BEPS. Уряд вже розробляє концепцію втілення його у життя.
У рамках Плану розроблено 15 кроків, які покривають різні сфери протидії агресивному податковому плануванню. Одним з них буде уніфікація договорів про уникнення подвійного оподаткування. Тобто, в усіх країнах-учасницях будуть однакові (більш чіткі та технічно досконалі) правила і стандарти. Положення старих двосторонніх договорів будуть замінені новими. Тому деякі виплати між резидентами цих країн можуть здійснюватися без податкових пільг і почнуть обкладатися податками в тій країні, з якої здійснюється виплата.
ПЛАН BEPS В УКРАЇНІ
Україна приєдналася до BEPS 1 січня 2017 року, зобов’язавшись імплементувати мінімальний стандарт Плану, який включає 4 етапи:
– боротьба з податковими зловживаннями, пов’язаними з використанням спеціальних режимів оподаткування;
– уникнення зловживань при застосуванні податкових конвенцій;
– розкриття інформації про використання схем агресивного податкового планування;
– збільшення ефективності механізмів вирішення спорів щодо застосування договорів про уникнення подвійного оподаткування між країнами. Для реалізації цих кроків у 2017 році повинні бути прийняті повноцінні закони. Вони передбачатимуть такі ініціативи:
– удосконалення процедури контролю за трансферним ціноутворенням і виведенням доходів за кордон;
– впровадження правил щодо контрольованих іноземних компаній;
– усунення зловживань у застосуванні конвенцій про уникнення подвійного оподаткування;
– обмеження витрат за фінансовими операціями з пов’язаними особами;
– попередження уникнення статусу постійного представництва.
Якщо все піде за планом, і закони будуть прийняті у поточному році, а в 2018 році вони наберуть чинності, то вже в 2019 році Україну чекає впровадження автоматичного обміну інформацією між країнами, що приєдналися до BEPS (звіти country by country).
Крім того, з 2019 року почне діяти Крок 6 – «Недопущення зловживання пільгами, передбаченими угодами про усунення подвійного оподаткування».
У Плані BEPS вказані три напрямки вирішення цієї проблеми.
По-перше, рекомендується включати пункти, які декларують намір сторін «уникати можливостей для нездійснення оподаткування шляхом ухилення або відходу від сплати податків».
По-друге, в договорах потрібно прописувати обмеження на використання пільг.
По-третє, сторони повинні відмовляти в наданні пільг тим юридичним особам, які здійснюють транснаціональні угоди тільки заради отримання податкових переваг.
Наразі Уряд затвердив Рекомендації з реалізації Плану дій з BEPS.
Також Кабмін постановою від 04.07.2017 р. №480 затвердив Перелік організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток, у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи. Він набув чинності 27.07.2017 р., а 14.08.2017 р. Державна фіскальна служба у своєму листі надала роз’яснення щодо особливостей його застосування.
Докладніше: http://finpost.com.ua/news/4798
Коментарі до матеріалу