Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Банки стали активніше кредитувати населення

Редакція

14.09.2017 134 0 0

З початку року банки збільшили обсяг споживчого кредитування. Їм це вигідніше, ніж працювати з бізнесом, який, на відміну від населення, не так справно обслуговує нові позики. Надалі банкіри прогнозують зростання сегмента споживчого кредитування. Разом з тим, українцям майже недоступна іпотека: банки все ще висувають жорсткі вимоги до доходів позичальників, але поступово "збивають" високі процентні ставки.

Банки стали активніше кредитувати населення. За даними Національного банку, в першому півріччі обсяг кредитів фізичним особам виріс на 13,4%. У приватних банках - майже на 20%. Кредити фізичним особам - це шоста частина від усіх виданих банками позик. До початку серпня обсяг кредитування населення становив 160,4 млрд гривень, корпоративних клієнтів - 842,1 млрд гривень.

Чим викликаний кредитний сплеск? У банків накопичено чималий обсяг ліквідності, який їм потрібно витрачати на покупку дохідних активів. Навіть держбанки - це не благодійні організації, вони повинні заробляти. Тому після фінансової стабілізації та накопичення ліквідності наступний крок - це зростання кредитних вкладень банків.

Більше грошей, менше проблем

Направление потребительского кредитования банкам вигідно, по-перше, тому, що фізособи менше приваблює позик, ніж юрособи, а, по-друге, через високі відсоткові ставки.

У сегменті споживчих кредитів зараз активно працює більше десяти банків. І далі їх кількість буде зростати.

У банках підтверджують інтерес. Найбільшим попитом користуються спеціальні кредитні програми (автокредитування, кредити на придбання енергоефективних товарів) або кредити на покупку техніки. Динамічне зростання кредитних карт прогнозуємо в наступному році. Прогнозований в банку зростання обсягів кредитування до кінця року складе близько 40-45%.

За останні два роки (липень до липня) видача споживчих кредитів у них в банку збільшилася в 4,8 рази. Якість обслуговування кредитів також зростає, запевняє він. "У кошику споживчих кредитів частка портфеля з високим рівнем ризику за два роки знизилася з 52% до 17%. Частка портфеля з низьким ризиком зросла з 6% до 44%.

В цілому по банківській системі ситуація з обслуговуванням кредитів фізособами гірше. За даними НБУ, на початок серпня частка прострочених позик (понад 90 днів) склала 57,9% від усього обсягу, виданих фізособам. Це одна з основних причин, що стримують споживче кредитування. Інші дві - висока закредитованность позичальників і низький рівень офіційних доходів населення. Кожен позичальник, який приходить за споживчим кредитом, вже має два-три кредити.

Ставки зроблені

Ризики, про яких кажуть експерти, банки закладають в процентні ставки.

Середні банківські номінальні процентні ставки в 2016-17 роках коливалися в діапазоні 29-32% річних, випливає зі звіту за результатами дослідження споживчого кредитування проекту USAID "Трансформація фінансового сектора", оприлюдненого на цьому тижні.

Ефективна ставка (процентна ставка плюс всілякі комісії) для кращих позичальників, за спостереженнями Віталія Шапрана, для юросіб починається від 20% річних. Для населення - від 40%. Але, ймовірно, в системі можна знайти і менше. Банки зараз змінюють умови кредитування щотижня. За юрособам, особливо великим позичальникам, думаю, можна розраховувати на індивідуальні умови, якщо позичальник дійсно хороший.

Ставки все-таки мають тенденцію до зниження. На це впливає і зниження ставок по депозитах, і зниження облікової ставки НБУ, і зростання конкуренції серед банків. Ефективна ставка по автокредитах безпосередньо залежить від розміру початкового внеску клієнтом і від терміну кредитування, і варіюється від 4,6% і до 21% (за партнерськими програмами - від 0,01%). За кеш-кредитам ефективна ставка - від 42%.

Джерело: https://bin.ua/top/210550-banki-stali...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали