Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

8 кроків BEPS: чого чекати українському бізнесу до кінця року

Редакція

23.03.2018 498 0 0

До кінця 2018 року в Україні потрібно ввести мінімальні стандарти BEPS: Base Erosion and Profit Shifting - план дій ОЕСР з протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування. Інакше країна може зіткнутися з санкціями з боку Євросоюзу.

Основні положення майбутнього законодавства з ТЦО, які насамперед стосуються операцій з підвищеним ризиком, а також розкриття інформації та оформлення документації.

Розкриття інформації

Найважливішим із нововведень податківці вважають новий спосіб розкриття інформації (крок №13) - трирівнева структура подання документації про діяльність групи компаній.

Перший рівень - так званий майстер-файл, де повинні бути описані основні блоки, з яких складається, наприклад, холдинг. Які компанії в ньому займаються фінансовим забезпеченням, які - збутом і виробництвом. Крім того, там містяться відомості про основні активах групи і її головних операціях.

Цей звіт повинні будуть подавати українські компанії (на вимогу ДФС), які входять в групу з річним оборотом понад 50 млн. євро. Такий запит може бути направлений тільки після отримання локального файлу і не раніше, ніж через 12 місяців після закінчення фінансового року, встановленого в групі компаній. Якщо фінрік не визначений, то - після закінчення календарного року.

Термін подання майстер файлу - не 30 днів, як в Україні, а 60 - за міжнародними нормами. Оскільки майстер файл готує материнська компанія, то український підрозділ формально голландського, люксембурзького чи іншого холдингу повинне буде запросити цю інформацію з центру.

За неподання такого глобального звіту пропонується ввести штраф у розмірі 300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (зараз це 528,6 тис. грн). Ця сума порівнянна з штрафом за неподання звичайного звіту по ТЦО.

Другий рівень - локальний файл, який вже зараз готують українські компанії під час подання звітності по ТЦО в Україні. Тут розкривається в тому числі суть операцій, які підпадають під контроль.

Згідно з проектом закону, сюди додасться також інформація про бенефіціарів власників компанії, а також не просто вказівка операції, але із зазначенням ланцюжка створення доданої вартості.

Звітність по країнам

За словами податківців, в цьому файлі треба буде вказати штат, активи, обороти і т.п., по всіх філіях. Тоді податкові органи різних країн, обмінюючись цими даними зможуть зрозуміти, де осідає основна прибуток групи - в країні виробництва основної доданої вартості або десь за кордоном.

За міжнародними правилами, страновой звіт подають групи компаній, чий оборот перевищує 750 млн. Євро. Тобто, коли українська компанія входить в міжнародний холдинг з оборотом понад 50 млн. євро, вона буде зобов'язана подавати звіт в нашу ДФС в розрізі по країнах. Але тільки якщо виконуються шість критеріїв:

1. кінцевий власник материнської компанії - український резидент;

2. материнська компанія зареєстрована в офшорі або країна її резиденції з якихось причин не обмінюється податковою інформацією з Україною;

3. більше 50% прибутку групи генерується в Україні;

4. більше 50% персоналу групи працює в Україні;

5. більше 50% виробничих активів групи знаходиться в Україні;

6. більше 50% компанії належить українським резидентам.

Важливий нюанс: інформація з цих звітів може служити тільки для оцінки ступеня ризиків. Її не можна використовувати для проведення податкового аудиту компанії і виписати потім податкове повідомлення-рішення. Проводитиметься розслідування і тільки якщо вина платника в заниженні податкових зобов'язань буде доведена, він буде нести покарання.

За неподання країнового звіту відповідальність буде набагато вище - 3000 прожиткових мінімумів або майже 5,3 млн. Грн. Це, за словами податківців, не найбільший за світовими мірками штраф, а його розмір розрахований з урахуванням репутаційних ризиків України, як країни, яка може забезпечити збір достовірної інформації для обміну нею з іншими країнами.

Якщо проект приймуть в цьому році, і він почне діяти вже в 2019-му, то перший звітний період, за який треба буде подавати звіт - 2018 й. Термін в 12 місяців для подання звіту вважається з моменту закінчення фінансового року (зазвичай червень-липень) або календарного.

https://ubr.ua/finances/taxes/8-shaho...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали