Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Експорт товарів у рамках договору комісії

Продаж товарів на експорт – дуже поширена господарська операція. Іноді власник товарів (комітент-резидент) реалізує товари покупцю-нерезиденту не сам, а доручає це зробити посереднику – комісіонеру-резиденту. У цій статті ми розповімо, як комітенту та комісіонеру вести облік таких операцій.

Оскільки товар продається нерезиденту, у бухобліку і комітент, і комісіонер повинні керуватися нормами П(С)БО 21.

Облік у комітента. При передачі товару на комісію в бухобліку комітент переміщує товар із субрахунка 281 «Товари на складі» (або рахунка 26 «Готова продукція») на субрахунок 283 «Товари на комісії». На цьому субрахунку товар відображається доти, доки комісіонер не подасть комітенту звіт про реалізацію переданого товару, де буде зазначена дата його реалізації. Саме на цю дату комітент покаже дохід від реалізації свого товару, переданого на комісію, і віднесе його собівартість на витрати.

Таким чином, після продажу комісіонером товару комітент повинен:

  • визнати дохід від продажу та відобразити його суму за кредитом субрахунка 702 «Дохід від реалізації товарів» або 701 «Дохід від реалізації готової продукції»;
  • списати вартість реалізованих товарів із кредита субрахунка 283 у дебет субрахунка 902 «Собівартість реалізованих товарів» або 901 «Собівартість реалізованої готової продукції».

У зв'язку з тим що товар реалізується нерезиденту і його вартість виражається в інвалюті, при визначенні доходу слід ураховувати особливості розрахунків із покупцем, тобто за передоплатою або постоплатою. Так, якщо:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали