Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Найманий працівник може бути підприємцем

26.08.2014

Із цієї статті ви дізнаєтеся: яким чином можна суміщувати роботу за наймом і заняття підприємницькою діяльністю, які права й обов'язки є у працівника-підприємця.

Що можна зробити на практиці: залежно від конкретної ситуації – виду діяльності, характеру виконуваної за наймом роботи – вибрати оптимальний графік роботи. Знайти в цій консультації відповідь на запитання, що цікавить сторони.

Підприємець вимушений влаштуватися на роботу за наймом. Але при цьому ще не вирішив, припинити чи продовжувати підприємницьку діяльність. Чи можливо суміщати роботу за трудовим договором і підприємництво?

Так, можливо (виняток – державна служба).

Нагадаємо, що підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність у цілях досягнення економічних і соціальних результатів та отримання прибутку (ст. 42, 55 Господарського кодексу, далі – ГК). Тобто підприємець сам вирішує, яким саме видом діяльності йому займатися, коли починати або припиняти таку діяльність. Державна реєстрація тимчасового припинення підприємницької діяльності не потрібна.

Право громадян України на працю гарантується державою. Право на працю можна реалізувати, уклавши трудовий договір із роботодавцем – юридичною особою або підприємцем (ст. 2 КЗпП).

Якщо людина зареєстрована підприємцем, це не позбавляє його права працювати за трудовим договором на підприємствах будь-якої форми власності або у підприємця. Проте статус підприємця не дозволить йому влаштуватися на державну службу, до органів місцевого самоврядування, інших державних органів (заборону встановлено п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону від 07.04.11 р. № 3206-VI).

Яким чином можна суміщувати роботу за наймом і підприємницьку діяльність?

Укладаючи трудовий договір з роботодавцем, працівник зобов'язується виконувати певну роботу і підкорятися правилам трудового розпорядку (ст. 21 КЗпП). Режим робочого часу у нього може бути різним: п’яти- або шестиденний робочий тиждень, змінний графік роботи, повний або неповний робочий час. Зрозуміло, що в робочий час співробітник зобов'язаний знаходитися на робочому місці та виконувати свої посадові обов'язки. Навряд чи роботодавця влаштує інший розклад.

Хочемо попередити: якщо людина відсутня на робочому місці більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин, роботодавець має право накласти на неї дисциплінарне стягнення. Наприклад, оголосити догану або звільнити за прогул (п. 4 ч. 1 ст. 40, ст. 147 КЗпП). Заняття підприємницькою діяльністю не є поважною причиною відсутності на робочому місці в робочий час.

Як же сумістити роботу за наймом і підприємництво? Є два варіанти:

  • займатися підприємницькою діяльністю у вільний від роботи час (вечорами та у вихідні). Наприклад, електрик працює на підприємстві, а у вихідні як підприємець надає громадянам послуги з ремонту електроприладів;
  • мати власних найманих працівників. Наприклад, бухгалтер підприємства як підприємець має дві торговельні точки (припустимо, торгує взуттям) та уклав трудові договори з найманими працівниками – продавцями.

Чи зобов'язаний працівник повідомляти роботодавця про те, що він є підприємцем?

Ні, не зобов'язаний. Законодавством це не передбачено.

Перелік документів, які майбутній працівник повинен надати роботодавцеві, установлений ч. 2 ст. 24 КЗпП. Зокрема, це паспорт (інший документ, що посвідчує особу) і трудова книжка. Якщо робота вимагає спеціальних знань або певної кваліфікації, тоді ще документ про освіту (спеціальність або кваліфікацію). У разі потреби – медична довідка про стан здоров'я.

При укладенні трудового договору роботодавцеві заборонено вимагати, щоб майбутній працівник повідомив про себе додаткові відомості, що не мають відношення до роботи, або надав документи, подання яких не передбачено законодавством (ст. 25 КЗпП).

Чи має право працівник-підприємець на відпустку, лікарняний та інші соціальні гарантії як найманий працівник?

Так, має, оскільки є найманим працівником. Права найманих працівників на чергову, додаткову та інші види відпусток, оплату лікарняного листка, на декретну відпустку і відпустку для догляду за дитиною до 3 або 6 років установлені КЗпП і не залежать від наявності у працівника статусу підприємця.

Чи має право роботодавець звільнити працівника, якщо дізнався, що той у вільний від основної роботи час займається підприємницькою діяльністю?

Ні, не має права. Мало хто чим займається у вільний час. Підстави для розірвання трудового договору за ініціативою роботодавця передбачені ст. 40, 41, 431 КЗпП. Зазначені норми не дозволяють звільнити працівника за те, що він у вільний від роботи час займається підприємницькою діяльністю.

Чи може працівник-підприємець звільнитися з постійного місця роботи за один день, якщо більше не хоче бути найманим працівником?

Бажання звільнитися не є підставою для настільки швидкого звільнення.

Але за наявності у працівника поважних причин роботодавець зобов'язаний звільнити працівника з постійної роботи в той строк, про який він просить (наприклад, за один день). А саме якщо підставою для звільнення є (ч. 1, 3 ст. 38 КЗпП):

  • неможливість продовжувати роботу у зв'язку з переїздом на нове місце проживання або переведенням чоловіка (дружини) на роботу до іншої місцевості;
  • неможливість проживати в цій місцевості за станом здоров'я, що підтверджено медичним документом;
  • вагітність, необхідність догляду за дитиною до досягнення нею 14-річного віку або за дитиною-інвалідом;
  • невиконання роботодавцем вимог законодавства про працю, умов колективного або трудового договору.

Те, що працівник є підприємцем, не є поважною причиною, та якщо відсутні інші поважні причини такий працівник зможе звільнитися, попередив про це роботодавця за два тижні.

ВИСНОВКИ

Людина має право працювати за наймом та одночасно бути підприємцем. Вона може займатися підприємницькою діяльністю у вільний від роботи час, виконуючи необхідні операції особисто, або оформити найманих працівників. При цьому як найманий працівник вона має всі трудові права, що й інші працівники.

Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 10
Відсортовано:
Оксана Шершнєва
Оксана Леонідівна
Доброго дня! Чи можна прийняти на роботу підприємця не за основним місцем, без трудової книжки, якщо трудова книжка не надана роботодавцю таким працівником при працевлаштуванні?
Лариса Кириченкова
Лариса Анатольевна
Может ли работодатель исправить ошибку в трудовой книжке, допущенную по прежнему месту работы сотрудника?<br /> <br /> Подробнее по ссылке: https://uteka.ua/publication/Mozhet-li-rabotodatel-ispravit-oshibku-v-trudovoj-knizhke-dopushhennuyu-po-prezhnemu-mestu-raboty-sotrudnika
Лариса Кириченкова
Лариса Анатольевна
виходячи з вищенаведеного - при працевлаштуванні потрібна трудова книжка
Дарья Грива
Дарья
Добрый день! Нужно ли заполнять трудовую книжку , о приеме на работу, наемного работника-предпринимателя ?
Дмитро Колесник
Дмитро
Доброго дня ! Чи можна відкрити ФОП якщо працюєшь в державном підприємстві?
Елена Викторовна Харлан
Елена Викторовна
Можно. Исключением являются государственные служащие.
Nastya Probyta
Nastya
Доброго дня, підкажіть, будь ласка, чи можу я бути офіційно оформлена в лікарні як медична сестра і бути паралельно ФОПом?
Елена Викторовна Харлан
Елена Викторовна
Здравствуйте! Как быть в такой ситуации? Я являюсь наемным работником. Истек срок декрета - 3 года. Декрет продлен на 6 месяцев по мед.справке. По ЗУ срок продленного отпуска свыше 3 лет не учитывается в страховой стаж (за исключением случаев инвалидности ребенка). В тоже время я, как ФОП уплачиваю за себя все взносы. Могу ли я рассчитывать на то, что эти полгода зачтутся мне в страховой стаж, и предусмотрены ли какие-то соц выплаты мне на срок продленного декрета?
Олеся Блага
Олеся
Чи буде йти стаж якщо під час дектерету ти змінила прізвище і паспорт, а трудова стара на старому призвіщі?
Валерий Царенко
Валерий
Добрый день. Может ли директор коммунального предприятия оформить ФОП
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
04.04.2025
Підприємець мобілізований, але продовжує діяльність через представника: як оформляти договори?
Підприємець був мобілізований, але продовжує вести підприємницьку діяльність, видавши для цього довіреність своїй дружині. Довіреність передбачає, зокрема, право укладати договори від імені підприємця. У зв'язку із цим постало запитання: як потрібно оформляти договори, які підписуватиме дружина підп...
03.04.2025
Чи можна укладати договір із підприємцем, який не має індивідуального податкового номера?
Наше підприємство збирається укласти договір постачання із фізособою-підприємцем. Але ми довідалися, що підприємець не має реєстраційного номера облікової картки платника податків. У зв’язку із цим виникли запитання. Наше підприємство збирається укласти договір постачання із фізособою-підприєм...
21.03.2025
Укладаємо договір із підприємцем: які документи запросити?
Підприємство планує укласти договір про надання послуг, за яким виплачуватиме дохід фізособі, що є підприємцем. Якими документами контрагент має підтвердити наявність такого статусу? Чи буде достатньо інформації, яку можна отримати на порталі електронних сервісів на сайті Мін’юсту через розділ...
Кращі матеріали
Центр сповіщень