• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи можна видати позику з підприємницького рахунка

26.11.2020 53 0 0

Позика

Фізособа-підприємець є засновником ТОВ. Чи може вона видати позику товариству зі свого підприємницького поточного рахунка?

У принципі може, але робити це небажано. Пояснимо чому.

Підприємницький рахунок відкривається в банку для провадження саме підприємницької діяльності. А видача позики своєму ТОВ не є для засновника-фізособи його підприємницькою діяльністю. Адже в договорі позики цей громадянин виступить позикодавцем як фізична особа, а не як підприємець, оскільки цей вид діяльності не зазначений серед видів діяльності цього підприємця в ЄДР.

Водночас з положень ст. 44 Господарського кодексу випливає, що всі кошти, які залишилися у фізособи на підприємницькому рахунку після сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів, є його прибутком. І фізособа може ними вільно розпоряджатися, у тому числі використовувати для своїх особистих потреб.

Завважимо, що на сьогодні в законодавстві немає прямої заборони на використання для особистих цілей грошей, які перебувають на підприємницькому рахунку. Така норма існувала раніше, але недовго. Спочатку постановою Правління НБУ від 27.12.19 р. № 162 був доданий абзац третій до п. 14 Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. № 492 (далі – Інструкція № 492), згідно з яким за поточними рахунками в національній валюті підприємців і фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність, могли здійснюватися всі види розрахунково-касових операцій, передбачені договором з банком і законодавством України, крім операцій, пов’язаних з власними потребами. Проте трохи пізніше абзац третій був виключений з п. 14 Інструкції № 492 (постанова Правління НБУ від 15.01.20 р. № 7).

Зараз, навпаки, забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб, що відкриті для особистих цілей, для ведення підприємницької та незалежної професійної діяльності. Хоча ніяких штрафних санкцій за порушення цієї заборони законодавством не встановлено. Але ми вважаємо, що все-таки краще не порушувати заборону і розмежовувати власні гроші фізособи на особистих поточних рахунках і кошти, отримані ним від підприємницької діяльності.

У цій ситуації рекомендуємо робити таким чином. Після сплати всіх податків і зборів (за умови відсутності заборгованості за ними) засновник може зняти зі свого підприємницького рахунка суму чистого доходу готівкою або ж перерахувати цю суму на свій особовий рахунок (тобто на поточний рахунок, відкритий ним для власних потреб). І вже після цього надати грошову позику тому ТОВ, у якому він є засновником.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали