• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи може бухгалтер-фізособа без підприємницького статусу представляти інтереси підприємця в органах ДФС?

Чи може підприємець укласти з бухгалтером, який не має підприємницького статусу, договір про ведення податкового обліку та складання податкової звітності? Чи буде цей бухгалтер мати право підписувати і подавати податкову звітність від імені підприємця? На підставі якого документа бухгалтер зможе представляти інтереси підприємця в органах ДФС при перевірках, отриманні документів та з інших питань?

Так, підприємець може укласти з бухгалтером, який не є підприємцем, договір на надання послуг з ведення податкового обліку та складання податкової звітності. При оформленні цього договору необхідно керуватися ст. 638–640 Цивільного кодексу (далі – ЦК). Укладається такий договір у простій письмовій формі, нотаріального посвідчення не потребує. Але якщо сторони хочуть, вони можуть посвідчити договір у нотаріуса (ч. 4 ст. 209 ЦК).

Підписати складену бухгалтером податкову звітність і подати її до органу ДФС може як підприємець, так і бухгалтер – як представник підприємця (п. 19.1, пп. 48.5.2 Податкового кодексу, далі – ПК). Причому це право не залежить від того, яка саме податкова звітність подається. Законодавство передбачає можливість підписання і подання як особисто підприємцем, так і його представником:

- податкової декларації про майновий стан і доходи (пп. 1 п. 4, п. 7 Інструкції, затвердженої наказом Мінфіну від 02.10.15 р. № 859);

- податкової декларації з податку на додану вартість (пп. 2 п. 7 розд. III Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.14 р. № 966);

- податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (форма затверджена наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 578);

- іншої звітності, що подається органам ДФС.

Підписати і подати податкову звітність від імені підприємця, представити інтереси підприємця у взаємовідносинах з органами ДФС бухгалтер зможе за наявності довіреності, у якій будуть зазначені повноваження, якими підприємець наділив бухгалтера (п. 19.2 ПК).

Бажано, щоб така довіреність була посвідчена нотаріально. Адже, на думку органів ДФС, повноваження особи, яка представляє інтереси підприємця в органах ДФС, повинні бути підтверджені нотаріально посвідченою довіреністю (лист ДФС від 28.09.15 р. № 9033/Б/99-99-17-02-02-14).

Хоча, на нашу думку, ця позиція ДФС не заснована на нормах законодавства. Так, підприємець одночасно є фізособою і суб'єктом господарювання. Проте ні ПК, ні ЦК не містять прямої норми, яка вимагає, щоб довіреність, видана підприємцем для представництва його інтересів в органах ДФС, обов'язково посвідчувалася нотаріально.

Але щоб не витрачати час на зайві спори з працівниками податкової, краще посвідчити таку довіреність у нотаріуса. Звичайно, підприємець додатково витратиться на оплату послуг нотаріуса. Але є й свої плюси. Він уникне ризиків отримати відмову у прийомі податкової декларації і бути оштрафованим за її неподання або несвоєчасне подання. Також позбудеться необхідності особисто з’являтися до органу ДФС у разі проведення перевірки, для отримання документів або для вирішення інших питань. Адже за нього все це зробить бухгалтер, засумніватися в повноваженнях якого в органу ДФС уже не буде підстав.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Чи може бухгалтер-фізособа без підприємницького статусу представляти інтереси підприємця в органах ДФС?