Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Рейдерство: даємо відсіч

Зінаїда Козюк

01.12.2017 2097 0 2


Із цієї статті ви дізнаєтеся:

  • на кого може покласти око рейдер;
  • як сільгосппідприємству запобігти рейдерському захопленню;
  • перші ознаки підготовки рейдерського захоплення.

На сьогодні перше місце серед об’єктів, які цікавлять рейдерів, займають агропідприємства. Збитки, спричинені рейдерськими захопленнями в Україні, перевищують 500 млн грн. на рік і в більшості стосуються саме агробізнесу. Тож з’ясуємо, хто потрапляє у зону ризику, як дізнатися про підготовку рейдерського захоплення та що потрібно робити при посяганні рейдерами на ваше майно.

Хто потрапляє під удар

Основна небезпека рейдерства в тому, що власник ризикує втратити не лише частину активів, а й увесь свій бізнес, адже часто він занадто пізно починає розуміти, що відбувається рейдерство.

Об’єктом захоплення може стати будь-яке сільгосппідприємство, що має певну фінансову привабливість та при цьому є уразливим для рейдера, наприклад, якщо відсутні система захисту інформації та юридичний захист, існують корпоративні конфлікти тощо.

Зазвичай рейдери під час підготовки до атаки використовують таку інформацію:

  • неефективне управління активами;
  • кредиторська заборгованість;
  • порушення умов законодавства;
  • конфлікти з представниками влади/контрагентами, а також працівниками;
  • застарілі управлінські документи (статут, трудові договори, договори оренди землі тощо).

Саме на ці фактори у першу чергу звертає увагу рейдер. Тож за наявності одного з них він, не коливаючись, скористається нагодою нанести підприємству удар.

Окрім того, підвищений інтерес рейдерів до українського агробізнесу виникає через те, що:

  • наявною є прибутковість та за деякими напрямками швидка окупність сучасного агробізнесу;
  • чимало аграріїв не мають достатніх юридичних знань та навичок, аби визначити власні проблеми;
  • аграрний бізнес пов’язаний із залученням великої кількості людей, а це означає, що кожен пайовик, працівник чи навіть селянин теоретично може стати джерелом цікавої для рейдерів інформації;
  • нерідко аграрії не мають відповідних навичок для протидії рейдеру на етапі фактичного захоплення.

Тому власникам агробізнесу в першу чергу слід звернути увагу на стан свого бізнесу та рівень його захисту. Знаючи, що цікавить рейдерів, ви можете діяти на упередження: заздалегідь вжити відповідних заходів та виключити підстави для нападу на ваше сільгосппідприємство.

Як протидіяти рейдерам

Залежно від ситуації протидія відбувається за різними планами та з різною динамікою. Визначимо основні етапи.

Етап 1. Завчасне розроблення системи протидії рейдерству до виявлення будь-яких посягань (превентивні дії).

Початковим етапом у діяльності рейдерів є вивчення об’єкта захоплення, під час якого вони аналізують існуючий стан підприємства, його активи, рівень захищеності, корпоративну структуру, слабкі місця, способи захоплення та усунення можливих перешкод у реалізації їх намірів. І якщо такі «мисливці» дізнаються, що на підприємстві, яке їх зацікавило, створено механізм протидії рейдерським атакам, то вже на цьому етапі вони зрозуміють, що швидкої перемоги не буде. Можливо також, що протидія з боку власника буде настільки масштабною, що вдасться повністю відбити напад.

Етап 2. Моніторинг та відстеження ознак підготовки рейдерського захоплення.

Зрозуміло, що рейдери завчасно приймають рішення про захоплення того чи іншого бізнесу, тут вони не поспішають. Тому підприємство теж має тримати руку на пульсі та відслідковувати нехарактерні для власної діяльності обставини. Наприклад, раптове виникнення великої кількості судових позовів, посягання з боку третіх осіб, розлад із представниками влади тощо.

За такими показниками власник може розкрити рейдерську загрозу вже на етапі її підготовки та встигнути організувати належну протидію.

Етап 3. Протидія захопленню, яке відбулося.

Це є найбільш вразлива позиція, оскільки власник агробізнесу певний час буде на крок позаду рейдера. Аби вирівняти позиції (навіть не говоримо про те, щоб бути попереду), необхідно докласти колосальних зусиль в оперативному режимі. Крім того, на даному етапі краще залучати відповідних кваліфікованих спеціалістів. Будь-яка сила стане в пригоді.

Якими є ознаки підготовки захоплення

Виявити ознаки рейдерської атаки на ваше підприємство необхідно якомога раніше, адже тоді буде витрачено менше зусиль на попередження або мінімізацію її негативних наслідків.

Для власників та працівників сільгосппідприємства можна виокремити низку тривожних сигналів, які можуть свідчити про підготовку рейдерської атаки, зокрема:

  • отримання повідомлень від органів державної влади про проведення перевірок компанії, отримання запитів, судові процеси тощо;
  • раптове виникнення позовів проти підприємства за надуманими підставами (оскарження реєстрації права, договорів оренди землі, витребування майна тощо). До того ж після захоплення рейдери самі можуть подавати різноманітні позови до судів різної юрисдикції з метою затягування процесу шляхом зловживання процесуальними правами;
  • необґрунтоване порушення кримінальних проваджень проти посадових осіб сільгосппідприємства;
  • накладення арешту на майно сільгосппідприємства;
  • зникнення документів із зразками підпису керівника підприємства, печаток і штампів. Такі дії дозволяють рейдерам укладати фіктивні договори від імені керівництва підприємства або укладати договори заднім числом;
  • раптове проведення позапланових перевірок різними компетентними органами. Метою таких дій є дестабілізація діяльності потенційного об’єкта атаки;
  • організований викуп боргів підприємства сторонніми особами. Це досить поширений метод отримання контролю над підприємством, тому краще докласти зусиль та уникнути боргів;
  • систематична поява у відкритих джерелах інформації (газети, соціальні мережі, електронні видання тощо), яка досить негативно характеризує підприємство. Метою таких дій є погіршення репутації, формування у місцевого населення негативного ставлення до підприємства. Як відомо, серед місцевого населення зазвичай багато власників земель, які орендує сільгосппідприємство. Тож через це у власників земельних ділянок можуть виникнути сумніви у належному виконанні підприємством своїх обов’язків за договорами оренди, і вони почнуть шукати привід для розірвання таких договорів. Крім того, у подальшому це може значно ускладнити захист;
  • відкриття стосовно підприємства виконавчих проваджень.

Отже, це перелік найбільш поширених ознак можливої рейдерської атаки, але він не є вичерпним. Нинішні рейдери дуже винахідливі і знаходять безліч підстав для нанесення удару.

Що робити

Якщо вам вдалося заздалегідь виявити рейдерську атаку або вона вже відбулася, тоді вирішальне значення має оперативність протидії нападу.

Крок 1. З’ясувати, яким чином планується захоплення або як воно сталося, хто є дійовими особами, мету та вже вчинені рейдерами дії.

Крок 2. Діючи на упередження, дізнатися про їхні наступні кроки. На даному етапі необхідно зібрати та проаналізувати усі можливі документи (витяги з реєстрів, запити до держреєстраторів/нотаріусів, судові документи). Якщо вдасться установити, хто керує рейдерською групою та якими саме методами користується, стануть зрозумілі їх можливі подальші дії.

Варто пам’ятати, що при здійсненні рейдерських захоплень в одному регіоні кожного разу на першому плані можуть виступати різні особи, однак реальні «засновники» рейдерського захоплення можуть залишатися тими ж.

Крок 3. Зрозуміти, кому вигідно захопити ваше сільгосппідприємство. На практиці дуже часто в основі рейдерської атаки лежить конфлікт, сторони якого майже завжди прямо чи опосередковано знайомі один з одним. Наприклад, це можуть бути власники суміжних земельних ділянок або колишні співвласники підприємства. Ураховуючи це, треба проаналізувати не лише ситуацію напередодні захоплення, але й у цілому діяльність сільгосппідприємства до атаки протягом певного часу. Детальніше про дії, спрямовані на упередження рейдерської атаки, розповімо у наступних публікаціях.

Об’єктом захоплення може стати будь-яке сільгосппідприємство, яке має певну фінансову привабливість та є уразливим для рейдера. Тому необхідно знати, на що в першу чергу звертають увагу рейдери під час підготовки до атаки, а також чому саме агробізнес потрапляє під удар. Аби з’ясувати, чи може ваш бізнес стати привабливим для рейдерів, слід звернути увагу на його фактичний стан та рівень захисту.

При написанні консультації використано матеріали книги, підготовленої фахівцями юридичної компанії Alexandrov&Partners «Антирейдерство. Захист агробізнесу» – К.: Видавничий дім «КИЙ», 2017.

Продовження теми в статті «Рейдерство: чинники небезпеки»

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали