Куди має звернутися платник ПДВ, аби визначити код товару чи послуги для заповнення податкової накладної (далі – ПН)? Яку відповідальність передбачено для постачальника та покупця за неправильно вказаний у ПН код?
Передусім нагадаємо, що згідно з пп. «і» п. 201.1 Податкового кодексу (далі – ПК) код товару чи послуги є одним з обов’язкових реквізитів ПН та розрахунку коригування (далі – РК). Так:
При цьому код товарів (крім підакцизних чи імпортованих) та послуг дозволяється зазначати не повністю, але не менше перших чотирьох цифр. У разі постачання підакцизних або ввезених на митну територію України (далі – МТУ) товарів слід наводити повний код на рівні товарної підкатегорії (як правило, 10 знаків).
Якщо код товару в УКТЗЕД відсутній, його можна пошукати в Довіднику умовних кодів. Ці коди визначає та розміщує на своєму офіційному сайті ДФС у розділі «Довідники». Умовні коди товарів складаються із п’яти цифр (перші дві цифри – нулі) і передбачені, зокрема, для таких товарів, як:
Якщо ж платник ПДВ не знайшов код товару ні в УКТЗЕД, ні в переліку умовних кодів, тоді постачальнику слід звернутися (ЗІР, категорія 101.16):
Код послуги можна дізнатися, звернувшись до державного підприємства «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем» (далі – ДП «НДІ «Система»). Адже саме це підприємство є розробником ДКПП (лист Мінекономрозвитку від 11.05.17 р. № 3411-08/15258-03). Контакти ДП «НДІ «Система»: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6, тел. (032) 239-92-00; (032) 272-89-39.
Що стосується відповідальності за неправильно вказаний у ПН/РК код товару чи послуги, то помилки в ньому мають неприємні наслідки і для постачальника, і для покупця.
Так, для постачальника відповідальність за помилки в обов’язкових реквізитах ПН/РК установлена п. 1201.3 ПК – це штраф у розмірі 170 грн. А в разі невиконання податкового повідомлення-рішення із попередженням про необхідність виправлення помилки протягом 10 календарних днів штраф становить від 10 до 100 % суми ПДВ, зазначеної в такій ПН (розмір штрафу залежить від строку затримки виправлення помилки).
Зверніть увагу: відповідальність постачальника за помилки в кодах товарів та послуг почала діяти з 1 січня 2018 року (п. 351 підрозд. 2 розд. XX ПК). Тобто до цієї дати штрафи, передбачені п. 1201.3 ПК, на них не накладалися.
Покупцю помилка в коді товару чи послуги не дає права на податковий кредит, оскільки не дозволяє ідентифікувати операцію із постачання (п. 201.10 ПК).