ПЛАТА ЗА ЗЕМЛЮ: ПЛАТНИКИ, ОБ’ЄКТ ОПОДАТКУВАННЯ, ЗВІТНІСТЬ
08.03.2015 897 0 7
Хто повинен платити за землю?
Згідно із земельним законодавством користування землею в Україні є платним (ст. 206 Земельного кодексу, далі – ЗК). Тому всі власники земель і користувачі земельних ділянок державної або комунальної власності зобов'язані перераховувати до бюджету плату за землю.
З якого моменту виникає обов'язок платити за землю?
З дня державної реєстрації права власності на землю або права користування землею (ст. 125 ЗК).
У якому вигляді встановлено плату за землю?
Це може бути земельний податок або орендна плата за землі державної або комунальної власності.
Хто є платником податку на землю, а хто – орендної плати?
У ст. 269 Податкового кодексу (далі – ПК) платниками земельного податку названо власників земельних ділянок і землекористувачів. Але тут треба внести уточнення. Під визначення поняття «землекористувач» з пп. 14.1.73 ПК підпадають і орендарі земельних ділянок державної або комунальної власності. Адже вони теж користуються землею.
Проте платниками земельного податку є тільки постійні землекористувачі. Це підтверджує і пп. 14.1.72 ПК, де сказано, що земельний податок – це обов'язковий платіж, який сплачують власники земельних ділянок і постійні землекористувачі. Суб'єктів, які користуються правом постійного користування земельними ділянками, визначено у ст. 92 ЗК. Це, наприклад, вищі навчальні заклади, комунальні підприємства тощо. Підставою для нарахування земельного податку є Державний акт на право володіння або постійного користування, договір купівлі-продажу земельної ділянки та інші правовстановні документи.
Платники орендної плати за землю – орендарі земельних ділянок державної або комунальної власності (п. 288.2 ПК). Підставою для нарахування орендної плати є договір оренди такої ділянки. Причому цей договір оформляється відповідно до Закону від 01.07.04 р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», підлягає обов'язковій державній реєстрації та набуває чинності з дня такої реєстрації (ст. 125 і 126 ЗК, п. 288.1 ПК). Держреєстрація речових прав на земельну ділянку здійснюється після внесення даних про земельну ділянку до Державного земельного кадастру (ч. 10 ст. 79-1 ЗК).
Чи зобов'язані платити за землю платники єдиного податку?
Від сплати земельного податку звільнено єдинників (пп. 4 п. 297.1 ПК):
· першої – третьої груп – тільки за ті земельні ділянки, які вони використовують для ведення своєї господарської діяльності;
· четвертої групи – тільки за ті земельні ділянки, які вони використовують для сільськогосподарського товаровиробництва.
За оренду земель державної та комунальної власності єдинники сплачують орендну плату на загальних підставах згідно з укладеними договорами оренди.
У яких випадках нарахування плати за землю припиняється?
У разі припинення прав власності на землю або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період користування землею (п. 287.1 ПК).
Зверніть увагу: на практиці буває, що орендар продовжує користуватися земельною ділянкою і після закінчення строку договору оренди. Якщо при цьому орендодавець ніяк не повідомив його про свої заперечення проти відновлення договору, то договір уважається відновленим на той самий строк і на тих самих умовах (абзац шостий ст. 33 Закону від 06.10.98 р. № 161-ХIV «Про оренду землі»).
Коли подавати декларацію про плату за землю?
Декларація подається за вибором платника:
· або на поточний рік – не пізніше 20 лютого,
· або за звітний місяць – не пізніше 20-го число наступного місяця (за січень – не пізніше 20 лютого, за лютий – 20 березня тощо). Тоді подавати річну декларацію не потрібно.
При цьому вибір платника податків не впливає на строки сплати – платити за землю необхідно щомісячно: протягом 30 календарних днів після закінчення звітного місяця (п. 287.3, 287.4 ПК).
Базовим періодом для розрахунку плати за землю є календарний рік (п. 285.1 ПК). Розрахунок проводиться станом на 1 січня поточного року.
Форма декларації затверджена наказом Міндоходів від 30.12.13 р. № 865.
Що робити, якщо протягом року платник укладає нові договори оренди земельних ділянок або реєструє право власності на нові ділянки?
Тоді потрібно подати декларацію за ці нові ділянки і за цими новими договорами – протягом 20 календарних днів після закінчення місяця, у якому відбулися такі зміни (п. 286.4 ПК).
За якими ставками потрібно сплачувати земельний податок у 2015 році?
З 1 січня 2015 року набули чинності зміни, унесені до ПК Законом від 28.12.14 р. № 71-VIII (далі – Закон № 71). Нові ставки для зручності наведено в таблиці нижче.
Проте ставки плати за землю повинні бути встановлені органами місцевого самоврядування (п. 284.1 ПК). У випадку, якщо такі рішення не прийнято, плата за землю справляється із застосуванням ставок, що діяли по 31 грудня попереднього року (пп. 12.3.5 ПК).
Установити ставки на 2015 рік органи місцевого самоврядування повинні були до 25 грудня 2014 року. Але оскільки зміни, унесені Законом № 71, набули чинності тільки з 2015 року, в органів місцевого самоврядування не було підстав приймати такі рішення. Отже, у 2015 році діють торішні ставки з податку на землю.
Важливо завважити, що п. 4 Закону № 71 рекомендовано органам місцевого самоврядування в місячний строк з дня публікації цього закону прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення розмірів податків, до числа яких плату за землю не включено. Тому змінюватися ставки податку на 2015 рік уже не будуть.
Зверніть увагу: на цей момент уже є роз'яснення ДФС (див. лист від 22.01.15 р. № 1816/7/99-99-15-03-01-17) щодо застосування ставок у 2015 році. Зокрема, як зазначено в листі, у 2015 році плата за землю розраховується із застосуванням ставок, що діяли до 1 січня 2015 року.
Нові ставки земельного податку, які поки що не діють
№ |
Вид ділянки |
Ставка |
Норма ПК |
1 |
2 |
3 |
4 |
1 |
За земельні ділянки, грошову оцінку яких проведено (незалежно від місця знаходження ділянки) |
Не більше 3 % нормативної грошової оцінки (далі – НГО) |
П. 274.1 |
Для сільськогосподарських земель |
Не більше 1 % НГО |
||
2 |
За земельні ділянки, які знаходяться в постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім суб'єктів державної та комунальної власності) |
Не більше 12 % НГО |
П. 274.2 |
3 |
За земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів |
Не більше 5 % НГО одиниці площі ріллі (1 га) по області |
П. 277.1 |
Чи змінився перелік юросіб, що застосовують пільгу з податку на землю?
Пільги зі сплати податку на землю для юридичних осіб з 1 січня 2015 року скорочено (п. 282.1 ПК).
Так, від сплати податку звільняються тільки:
· санаторно-курортні, оздоровчі та реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів;
· громадські організації інвалідів, засновані ними підприємства;
· бази олімпійської та паралімпійської підготовки, перелік яких затверджується КМУ.
Інші юрособи, у яких раніше були пільги, з 2015 року сплачують податок на загальних підставах.
Земельні ділянки, які не підлягають обкладенню земельним податком, визначено у ст. 283 ПК. Наприклад, це землі, зайняті автомобільними дорогами загального користування (землі дорожнього господарства).
У якому розмірі застосовувати коефіцієнт індексації НГО?
Базою обкладення земельним податком є НГО земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації. Коефіцієнт індексації, на який необхідно індексувати грошову оцінку земель станом на 01.01.15 р., розраховується за такою формулою (ст. 289 ПК):
Кі = I : 100,
де I – індекс споживчих цін за попередній рік.
Коефіцієнт індексації за 2014 рік було розраховано виходячи з індексу споживчих цін 124,9 % і станом на 1 січня 2015 року становив 1,249 (лист Держагентства земельних ресурсів від 14.01.15 р. № 6-28-0.22-215/2-15, далі – Лист № 6-28).
Нормативна грошова оцінка земель населених пунктів, проведена за вихідними даними станом на 1 квітня 1996 року, земель сільськогосподарського призначення станом на 1 липня 1995 року і земель несільскогосподарського призначення (крім земель у межах населених пунктів) станом на 1 січня 1997 року, підлягає індексації на коефіцієнт 3,997. Нагадуємо, що коефіцієнт індексації НГО земель у розмірі 3,997 застосовується кумулятивно (тобто коефіцієнти за певні періоди перемножуються) залежно від дати проведення НГО земель.
Усі коефіцієнти індексації за періоди починаючи з 1996 року також указані в Листі № 6-28. Наприклад, НГО зазначена в документах на землю станом на 2008 рік. Для розрахунку податку таку НГО слід помножити на коефіцієнт 1,323 (1,059 х 1 х 1 х 1 х 1 х 1,249), тобто перемножити коефіцієнти індексації НГО за 2009–2014 роки.
Розмір орендної плати за землю, хоча й установлюється договором оренди, але згідно з п. 288.5 ПК має обмеження (не може бути меншим 3 % і більшим 12 % НГО) і залежить від НГО, яка повинна індексуватися згідно з п. 289.2 ПК. Отже, і при розрахунку орендної плати необхідно індексувати НГО, зазначену в договорі оренди землі (п. 289.1 ПК). При цьому коефіцієнти індексації застосовуються так само, як при розрахунку податку на землю.
Як власникові землі (землекористувачеві) сплачувати плату за землю у разі здачі нерухомості в оренду (суборенду)?
Завважимо, що Законом № 71 було виключено п. 276.5 ПК. Нагадаємо, що згідно із цим пунктом, якщо власник або землекористувач здає в оренду земельні ділянки (у межах населеного пункту), будівлі та споруди або їх частини, то податок повинен розраховуватися з урахуванням відповідного коефіцієнта функціонального використання цих площ залежно від виду економічної діяльності орендаря. Коефіцієнт функціонального використання впливає на величину НГО земельної ділянки.
Оскільки пункт виключено, здавалося б, тепер немає потреби відстежувати коефіцієнт функціонального використання за землями (об'єктами нерухомості), переданими в оренду (суборенду).
Але це не зовсім так. Коефіцієнт функціонального використання визначається на підставі цільового призначення земель. А землі відносять до тієї чи іншої категорії на підставі рішень органів місцевого самоврядування (п. 1 ст. 20 ЗК), так само змінюють і їх цільове призначення. Порушення порядку встановлення і зміни цільового призначення земель є підставою для вжиття різних санкцій, наприклад для визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок (ст. 21 ЗК).
Тому якщо вид економічної діяльності орендаря приміщення:
· збігається з видом діяльності орендодавця – то можна припустити, що коефіцієнт функціонального використання землі не зміниться;
· не збігається (наприклад, орендодавець здає землі сільськогосподарського призначення під забудову виробничими будівлями) – тоді орендодавцеві необхідно звернутися до органів місцевого самоврядування, які приймали рішення про передачу такої ділянки у власність або в оренду, для зміни категорії земель.
Висновки
1. Платниками земельного податку є власники землі та постійні землекористувачі. Платниками орендної плати за землю є землекористувачі, що уклали договори оренди з органами місцевого самоврядування. Єдинники не сплачують земельний податок, якщо ділянка використовується ними для ведення госпдіяльності.
2. Пільги із земельного податку в 2015 році істотно зменшилися (ст. 282 ПК). Більшість юросіб, які в 2014 році користувалися пільгами зі сплати податку, тепер звітуватимуть і сплачуватимуть податок на загальних підставах.
3. При розрахунку податку на землю за 2015 рік застосовуються ставки, які діяли станом на 31.12.14 р. При цьому застосовується коефіцієнт індексації у розмірі 1,249. Зверніть увагу, що орендна плата також підлягає індексації (п. 289.1 ПК).
Коментарі до матеріалу