Із цієї статті ви дізнаєтеся:
У кінці року багато суб’єктів господарювання визначаються, на якій системі оподаткування вони хочуть працювати в новому році: на спрощеній чи на загальній. Правда, не завжди це залежить від бажання платника податків. Наприклад, у деяких випадках єдинники – хочуть вони того чи ні – зобов’язані перейти на загальну систему оподаткування з причин, передбачених пп. 298.2.3 Податкового кодексу (далі – ПК). Але в будь-якій ситуації для зміни системи оподаткування слід подати заяву до органу ДПС.
У статті ми розповімо, у які строки повинен подати таку заяву підприємець, щоб отримати новий податковий статус із 1 січня 2021 року.
Заяву про перехід на спрощену систему оподаткування (далі – заява) підприємець повинен подати не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу (року) (п. 298.1.4 ПК).
Увага! Щоб стати єдинником першої – третьої групи з 1 січня 2021 року, заяву необхідно подати не пізніше 16 грудня 2020 року (це середа). |
Заява подається до органу ДПС за місцем обліку платника податків за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.07.19 р. № 308 (далі – Наказ № 308).
Є декілька способів подати заяву. Це можна зробити (пп. 208.1.1 ПК):
У шапці заяви треба зробити позначку в розділі «Реєстрація (перехід)» і потім заповнювати пункти заяви. Крім загальних відомостей (п. 1–4) потрібно заповнити також п. 5.1 (зазначити дату переходу на спрощену систему оподаткування – 01.01.21 р. і вибрати групу платників ЄП та ставку ЄП).
Також у заяві необхідно зазначити таку інформацію:
До заяви слід додати Розрахунок доходу за попередній календарний рік (у нашому випадку за 2020 рік) і зробити про це позначку в п. 11. Форма такого розрахунку теж затверджена Наказом № 308.
Майте на увазі! Перейти з 1 січня на спрощену систему оподаткування ви зможете, якщо:
|
Податковий орган зареєструє підприємця єдинником протягом 2 робочих днів із дати надходження заяви (за відсутності підстав для відмови в реєстрації) (п. 299.3 ПК). Інакше податковий орган зобов’язаний направити підприємцеві протягом 2 робочих днів письмову мотивовану відмову в реєстрації (п. 299.5 ПК). До речі, цю відмову можна оскаржити, у тому числі в судовому порядку.
Відомості про реєстрацію єдинником вносяться податковими органами до Реєстру платників єдиного податку. Ці відомості загальнодоступні, знайти інформацію із цього реєстру можна на сайті ДПС в електронному кабінеті в розділі «Реєстри». Для цього необхідно в розділі «Реєстр платників єдиного податку» ввести в одне з пошукових вікон інформацію (податковий номер або П. І. Б. підприємця). У наданій інформації ви зможете побачити, з якої дати підприємець переведений на спрощену систему оподаткування, його групу, ставку і заявлені види діяльності.
Крім того, у вас є право отримати офіційний документ – витяг із Реєстру платників єдиного податку на підставі п. 299.9 ПК. Для цього необхідно подати до податкового органу запит за формою, затвердженою Наказом № 308. Надається витяг безплатно. Отримати його можна в паперовій або електронній формі.
Переходити зі спрощеної системи на загальну підприємець може або добровільно, або вимушено (якщо були перевищені допустимі обсяги виручки, кількість найманих працівників і велися заборонені види діяльності). Але в будь-якому випадку про відмову від спрощенки потрібно завчасно повідомити податковий орган за місцем свого обліку. А саме: не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) слід подати заяву за встановленою формою (пп. 298.2.1 ПК).
Увага! Для того, щоб відмовитися від спрощеної системи оподаткування з 1 січня 2021 року, заяву потрібно подати не пізніше 21 грудня 2020 року (це понеділок). |
Форма заяви та сама, що й у разі переходу зі спрощенки на загальну систему оподаткування (затверджена Наказом № 308, див. вище). Але в цьому випадку в шапці заяви ви робите позначку в розділі «Відмова». Також крім загальних відомостей (п. 1–4) необхідно буде заповнити п. 5.5 заяви – зазначити дату відмови від спрощеної системи оподаткування і вибрати із запропонованих у заяві причину відмови (залежно від конкретної ситуації).
Підприємцеві нерідко доводиться міняти групу платників ЄП, залишаючись при цьому єдинником. Причини тут можуть бути різні: наприклад, розширення або зміна напряму діяльності. Але в деяких випадках така зміна обумовлена вимогами п. 203.8 ПК (якщо перевищено обсяг доходу, допустимий для певної групи платників ЄП).
Для довідки. Граничний обсяг доходу за календарний рік для єдинників першої – третьої груп наразі становить (п. 291.4 ПК):
|
Нагадуємо! Не забудьте, що сума перевищення має бути обкладена ЄП за ставкою 15 % – для єдинників першої та другої груп (пп. 1, 2 п. 293.8 ПК), а для єдинників третьої групи – у подвійному розмірі ставки, передбаченої п. 293.3 ПК (пп. 3 п. 293.8 ПК). |
Для зміни групи теж потрібно подати заяву за формою, затвердженою Наказом № 308.
Строки подання заяви залежать від причини зміни групи платників ЄП:
У шапці заяви треба поставити позначку в розділі «Реєстрація (перехід)» і крім загальних відомостей про підприємця (п. 1–4) заповнити п. 5.2 «Зміна ставки та групи»: зазначити відповідні групи платників ЄП і дату змін (1 січня 2021 року).