Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Правові аспекти відчуження майнових паїв членів КСП

Сергій Сілін

26.05.2016 933 0 1

Актуальність статті: відчуження майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств (далі – КСП) не досить чітко врегульовано на законодавчому рівні, що є причиною багатьох спорів та складних ситуацій, які виникають на практиці. У цій консультації ми розглянемо, як отримати майновий пай у спадок, як відчужити права за цивільно-правовими угодами.

Законодавче регулювання

У 1992 році розпочалась реорганізація КСП, у ході якої майно та земельні ділянки колгоспів передавалися у власність членів КСП. Разом з тим велика кількість майна у зв’язку з неможливістю виділення в натурі та передачі пайовику залишилася нерозпайованою.

Для вирішення цієї проблеми відповідно до Указу Президента від 29.01.01 р. № 62/2001 «Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки» та постанови КМУ від 28.02.01 р. № 177 «Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки» (далі – Постанова № 177) було розроблено порядок визначення розмірів майнових паїв та їх документального посвідчення, визначено форму та порядок видачі Свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (далі – Свідоцтво) – документа, який підтверджує право на майновий пай.

У матеріалах, що стосуються порядку відчуження майнових паїв, можна прочитати, що об’єктом відчуження є Свідоцтво (майновий сертифікат), але це не відповідає дійсності, оскільки:

  • майновий пай – це частка майна підприємства в пайовому фонді, виражена у грошовій формі та у відсотках розміру пайового фонду;
  • Свідоцтво – це лише документ, що підтверджує право особи на майновий пай, тобто відчужуватись може лише майновий пай, а не Свідоцтво;
  • Закон від 23.02.06 р. № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» не визначає Свідоцтво як цінний папір, а тому правила відчуження цінних паперів (акцій, тощо) не поширюються на Свідоцтва.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали