Актуальність статті: відчуження майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств (далі – КСП) не досить чітко врегульовано на законодавчому рівні, що є причиною багатьох спорів та складних ситуацій, які виникають на практиці. У цій консультації ми розглянемо, як отримати майновий пай у спадок, як відчужити права за цивільно-правовими угодами.
Законодавче регулювання
У 1992 році розпочалась реорганізація КСП, у ході якої майно та земельні ділянки колгоспів передавалися у власність членів КСП. Разом з тим велика кількість майна у зв’язку з неможливістю виділення в натурі та передачі пайовику залишилася нерозпайованою.
Для вирішення цієї проблеми відповідно до Указу Президента від 29.01.01 р. № 62/2001 «Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки» та постанови КМУ від 28.02.01 р. № 177 «Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки» (далі – Постанова № 177) було розроблено порядок визначення розмірів майнових паїв та їх документального посвідчення, визначено форму та порядок видачі Свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (далі – Свідоцтво) – документа, який підтверджує право на майновий пай.
У матеріалах, що стосуються порядку відчуження майнових паїв, можна прочитати, що об’єктом відчуження є Свідоцтво (майновий сертифікат), але це не відповідає дійсності, оскільки: