Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Про застосування НГО сільгоспугідь

25.06.2019 972 0 0

Направити запит від ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» до Держгеокадастру спонукала неоднозначна відповідь на попередній стосовно бази оподаткування для єдинників четвертої групи. Однак і цього разу державний орган не надав чіткої відповіді, а лише процитував загальні норми.

Справа в тім, що на офіційному веб-сайті Держгеокадастру в загальному доступі розміщено Довідник показників нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь в Україні станом на 01.01.19 р. (далі – Довідник, НГО), у якому наводяться показники НГО 1 га кожного виду сільгоспугідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища) у розрізі областей України. Утім, ці показники не затверджено жодним нормативно-правовим актом. Затверджено тільки показники по ріллі, викладені в додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Мінагрополітики від 23.05.17 р. № 262 (далі – Порядок № 262).

Звідки тоді взято показники НГО інших видів сільгоспугідь у розрізі областей? Держгеокадастр стверджує, що їх визначено під час проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) НГО та включено до технічної документації з такої оцінки. Проте вона не для загального доступу, інформацію із документації внесли до Державного земельного кадастру та окремо показувати її нікому не вважають за потрібне. Але в правовій державі ми керуємося не словами, а законними актами.

Тож ми звернулися до Держгеокадастру із пропозицією затвердити відповідним нормативно-правовим актом наведені в Довіднику показники НГО 1 га сільгоспземель для кожного виду сільгоспугідь у розрізі областей України. Тоді стане можливим і законним їх використання як бази оподаткування для платників єдиного податку (далі – ЄП) четвертої групи.

Нагадаємо, базою обкладення ЄП є НГО 1 га сільгоспугідь з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового року (ст. 2921 Податкового кодексу).

Під час заповнення цьогорічної декларації з ЄП платники четвертої групи використовували:

  • або показники НГО окремих земельних ділянок (якщо ділянка сформована та вдається замовити витяг із технічної документації про її НГО);
  • або показники одиниці площі ріллі з Порядку № 262 (якщо ділянка не сформована, витяг замовити не вдається).

Із таким порядком розрахунку бази оподаткування неодноразово погоджувалася ДФС у своїх листах.

Викладені в Довіднику показники за кожним видом сільгоспугідь (окрім ріллі) додають плутанини платникам податків. Можливо, слід перерахувати ЄП за поточний рік? Не поспішайте це робити.

Отримана нами відповідь Держгеокадастру дає зрозуміти, що поки вони не збираються затверджувати окремим нормативним актом показники Довідника і вважають їх використання законним, а наведення на сайті в довідковій формі – достатнім доказом для застосування. Проте це не зовсім так, адже їх не затверджено законодавчо. Тому наразі не рекомендуємо єдинникам четвертої групи здійснювати перерахунок ЄП. Однозначно сказати, що використання показників Довідника є законним, не можна.

Якщо ви отримаєте на свою адресу протилежне роз’яснення від Держгеокадастру або індивідуальну податкову консультацію від ДФС, тоді матимете підстави для перерахунку ЄП за 2019 рік на підставі показників Довідника за певним видом сільгоспугідь та будете захищені від штрафів. В іншому разі це досить ризиковано. Ми не полишаємо це питання і надалі триматимемо вас у курсі щодо його вирішення.


Лист
Державної служби України з питань геодезії,
картографії та кадастру
від 04.06.19 р. № 26-28-0.22-4841/2-19

Про застосування НГО сільгоспугідь

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру в межах компетенції розглянула лист громадської організації «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» від 07.05.19 р. № 1036/0011ВБК та повідомляє.

Пунктом 2921.2 статті 2921 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом.

Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) є нормативна грошова оцінка ріллі в Автономній Республіці Крим або в області, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом.

Обов’язковість застосування нормативної грошової оцінки ріллі по області визначена для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ).

Відповідно до вимог статті 7 вищезазначеного Кодексу елементи податку (в тому числі і база оподаткування) визначаються виключно цим Кодексом.

Додатком 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.05.17 р. № 262, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 травня 2017 р. за № 679/30547, встановлено значення нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим та по областях.

Відповідно до пункту 11 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» у 2018 році за рішенням та в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, проводилась загальнонаціональна (всеукраїнська) нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16.11.18 р. № 552 «Про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення» затверджено відповідну технічну документацію (набрав чинність з 01.01.19 р.).

Інформація про нормативну грошову оцінку 1 га сільськогосподарських угідь міститься в технічній документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

Довідник показників нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь в Україні опубліковується Держгеокадастром на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та офіційному веб-сайті Держгеокадастру відповідно до Переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затверджених додатком до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835.

Згідно із статтею 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Звертаємо увагу, що листи Держгеокадастру не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформативний характер, не встановлюють правових норм і дійсні до моменту набрання чинності нормативно-правовими актами, що змінюють відповідні правовідносини.

Перший заступник голови
Л. ШЕМЕЛИНЕЦЬ

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали