Чи потрібно щороку отримувати витяги про НГО?
Запитання – відповіді
Сільгосппідприємство є платником єдиного податку (далі – ЄП) четвертої групи та платником земельного податку. Чи треба цього року отримувати витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (далі – НГО, витяг)?
Замовляти щороку новий витяг не треба, однак слід урахувати, що нова НГО земель, розташованих у межах населених пунктів, могла бути змінена цьогоріч на місцевому рівні. Пояснимо докладніше.
Інформація про НГО земельних ділянок потрібна платникам четвертої групи для нарахування ЄП, а також для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та в деяких інших випадках, передбачених ст. 13 Закону від 11.12.2003 № 1378-IV «Про оцінку земель» (далі – Закон № 1378).
Базою оподаткування для сільгосптоваровиробників – єдинників четвертої групи є НГО 1 га сільгоспугідь (рілля, сіножаті, пасовища та багаторічні насадження), до якої також застосовується коефіцієнт індексації (п. 2921.2 Податкового кодексу, далі – ПК).
Дані про НГО конкретної земельної ділянки надаються у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (додаток 3 до Порядку, затвердженого наказом Мінагрополітики від 23.05.2017 № 262, далі – Порядок № 262).
Площа та цільове призначення земельної ділянки визначаються на підставі відомостей Державного земельного кадастру (далі – ДЗК). Якщо інформації про земельну ділянку немає ні в ДЗК, ні в Державному реєстрі земель, дані про площу та цільове призначення земельної ділянки беруться з технічної документації із землеустрою, на підставі якої була сформована ця ділянка, або документа, що засвідчує право власності (користування) на земельну ділянку (п. 4 Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою КМУ від 03.11.2021 № 1147, далі – Методика № 1147).
Важливо: усі власники/користувачі землі мають право отримати витяг щодо земельних ділянок сільгосппризначення, які зареєстровані в ДЗК (відкрито Поземельну книгу, присвоєно кадастровий номер і т. п.). |
Якщо земельну ділянку не зареєстровано, її межі не визначено та їй не присвоєно кадастровий номер, сформувати витяг неможливо. У такому разі для розрахунку ЄП платникам четвертої групи треба опиратися на показники додатка 1 до Порядку № 262 (п. 2921.2 ПК).
Маючи на руках витяг, землекористувач може обчислити величину НГО 1 га своєї земельної ділянки шляхом ділення загального розміру НГО на площу ділянки.
Також нагадаємо, що для формування витягу використовуються дані Всеукраїнської НГО, що проведена 2018 року та набула чинності з 1 січня 2019 року (див. про це докладніше в «Витяги про НГО землі потрібно оновити»). Торішній витяг, отриманий на підставі Всеукраїнської НГО, підходить для розрахунку ЄП, земельного податку і цього року. Адже Всеукраїнська НГО діятиме 5–7 років (ст. 18 Закону № 1378). НГО діє до того моменту, поки на певній території або щодо конкретної земельної ділянки не проведено нову НГО.
Щоправда, це не стосується земель, розташованих у межах населених пунктів. Там могла бути проведена НГО на місцевому рівні, тоді доведеться замовляти актуальний витяг.
Зверніть увагу: Методика № 1147 набула чинності з 10.11.2021. Водночас згідно з п. 271.2 ПК рішення рад щодо НГО земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, у якому планується застосування НГО земель або змін (плановий період). Це означає, що НГО із застосуванням нової методики може з’явитися не раніше 1 січня 2023 року. А до затвердження НГО за новою методикою діє раніше затверджена НГО.
Як замовити витяг у 2022 році?
Дані про НГО окремої земельної ділянки оформляються за заявою заінтересованої особи (додаток 2 до Порядку № 262). Витяг можна замовити декількома способами:
1. У режимі онлайн:
- через Публічну кадастрову карту;
- портал НГО;
- онлайн-сервіс держпослуг «Дія».
Щоб замовити витяг на одному з онлайн-порталів, заявник повинен авторизуватися шляхом ідентифікації з використанням кваліфікованого електронного підпису (далі – КЕП), через банк або електронну пошту. Отримати інформацію щодо процесу розгляду заяви можна на особисту поштову скриньку заявника. Тобто після прийняття заяви того ж дня на скриньку надходить повідомлення з його реєстраційним номером і загальною інформацією.
Також на електронну скриньку надходить лист із прикріпленим результатом надання адмінпослуги (витяг із зазначенням НГО 1 га ріллі по області або лист про відмову).
2. Особисто, подавши заяву через Центр надання адміністративних послуг за місцем розташування земельної ділянки.
Строк надання витягу однаковий для будь-якого способу замовлення – 3 робочих дні із дня отримання заяви. Плата за виготовлення витягу не справляється.
Коментарі до матеріалу
Відсортовано: по часу за популярністю
Всього коментарів 1