Нормативна грошова оцінка земель
29.03.2016 2516 0 0
Нормативна грошова оцінка земель (далі – НГО) – це капіталізований рентний дохід (дохід, який можна одержати із землі як із виробничого об'єкта) із земельної ділянки, розрахований за затвердженими нормативами (ст. 1 Закону № 1378).
У яких випадках застосовується НГО?
НГО застосовується в обов'язковому порядку (ч. 3 ст. 201 ЗК, ст. 13 Закону № 1378):
- для визначення розміру земельного податку (орендної плати за землі державної та комунальної власності), держмита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок, втрат сільського та лісового господарств;
- розробки показників і механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель;
- відчуження земельних ділянок площею більше 50 га державної або комунальної власності для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд.
Що є підставою для проведення НГО?
НГО проводиться на підставі рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, а також договору між заінтересованими особами.
З якою періодичністю проводиться НГО?
Періодичність проведення НГО встановлена ст. 18 Закону № 1378, а саме:
- не рідше одного разу на 5–7 років – для земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, а також ділянок сільгосппризначення, що знаходяться за межами населених пунктів;
- не рідше одного разу на 7–10 років – для земельних ділянок несільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів.
Яким документом підтверджується проведення НГО?
За результатами НГО оформляється технічна документація на земельну ділянку (текстові та графічні матеріали). Відображена в ній інформація використовується підприємствами – платниками земельного податку та орендної плати при складанні звітності і здійсненні цих платежів до бюджету.
Хто має право проводити НГО?
Не всі суб'єкти оцінної діяльності мають право на проведення НГО. Це слід ураховувати землекористувачам і власникам землі, наприклад при укладенні договорів міни та інших договорів, якими передбачена НГО земельної ділянки.
Відповідно до ст. 18 Закону № 1378 і ст. 26 Закону № 878 НГО земель проводиться розроблювачами техдокументації, якими є:
- юрособи, які мають у власності необхідне технічне та технологічне забезпечення і у штаті яких працює не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників;
- фізособи, які також мають необхідне забезпечення і є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за виконання робіт із землеустрою.
У цьому випадку землекористувачі та власники земель є замовниками документації із землеустрою.
На підставі яких законодавчих документів проводиться НГО землі?
На виконання вимог ЗК і Закону № 1378 були розроблені:
- Методика № 213 і Порядок № 18 – для НГО земель сільгосппризначення та населених пунктів;
- Методика № 1278 і Порядок № 508 – для НГО земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів).
У цих нормативних документах містяться формули, які використовуються при проведенні НГО, і функціональні коефіцієнти, застосовувані залежно від різних факторів. Наприклад, для НГО земель населених пунктів беруться коефіцієнти, що враховують чисельність населення, географічне положення, адміністративний статус населеного пункту, функціональне призначення земельних ділянок та ін.
Юлія Гужел
Коментарі до матеріалу