Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Невитребувані паї: визначення, оренда реєстрація

26.12.2014

Для кого ця стаття: для сільгосппідприємств, які орендують або мають намір орендувати землі на підставі сертифікатів, зокрема так звані невитребувані паї.

Що таке земельна частка (пай)?

Земельною часткою (паєм) (далі – пай) є умовна частка сільськогосподарських угідь, які були передані в колективну власність сільськогосподарським підприємствам. Така частка не має чітко визначених меж та розміру у фізичних гектарах. Її розмір визначався як середній по господарству в умовних кадастрових гектарах. Отже, за своєю правовою природою земельний пай – це ще не земельна ділянка, а лише право вимагати виділення в натурі певної земельної ділянки.

Яким документом посвідчується право власності на пай?

Основним документом, що посвідчує право на земельний пай, є сертифікат на право на земельну частку (далі – сертифікат), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Також право на земельний пай може бути посвідчене свідоцтвом про право на спадщину, договором купівлі-продажу, дарування, міни (посвідченим у встановленому законом порядку) та рішенням суду про визнання права на земельний пай.

Чи є сертифікат правовстановним документом?

Не зовсім. Відповідно до п. 17 розд. Х «Перехідні положення» Земельного кодексу (далі – ЗК) сертифікати, отримані громадянами, уважаються правовстановними документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельного паю в натурі. Право на саму земельну ділянку виникне з моменту її державної реєстрації. Оформлюється таке право відповідно до Закону від 01.07.04 р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон № 1952).

До оформлення права власності на земельну ділянку громадяни – власники сертифікатів мають право лише укладати договори оренди на землі сільськогосподарського призначення відповідно до цих сертифікатів (Перехідні положення Закону від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі»).

Чи має такий сертифікат строк дії?

Відповідно до п. 17 розд. Х «Перехідні положення» ЗК сертифікати є дійсними до виділення власникам земельних паїв у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю. Однак з 01.01.13 р. видаються не акти, а свідоцтва про право на власність. Отже, сертифікати є дійсними до виділення власникам земельних паїв у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі Державною реєстраційною службою такого свідоцтва.

Які паї називають невитребуваними?

Невитребуваними (або нерозподіленими) земельними паями є землі, визначені в проектах чи схемах паювання земель КСП, але не витребувані власниками. Наприклад, громадянин Ващук П. М. працював у КСП. Під час паювання земель Ващуку П. М. визначено в проектах паювання земель КСП 3 га землі (умовно). Про це виписано сертифікат. Проте за якихось обставин Ващук П. М. не забрав цей сертифікат. Така ділянка обліковується як невитребуваний пай.

Де зберігаються невитребувані сертифікати?

Матеріали щодо розподілу земельних ділянок між власниками земельних паїв зберігаються у відповідній сільській, селищній, міській раді за місцем проживання більшості власників земельних паїв та в районному відділі земельних ресурсів.

Чи можуть невитребувані паї передаватися в оренду? Якщо можуть, то як це зробити і чи є затверджена форма договору такої оренди?

Так, ці землі можуть передаватися в оренду. Пов- новаженнями щодо розпорядження ними наділено органи місцевого самоврядування за місце- знаходженням таких земель та районні державні адміністрації. Для передачі паю в оренду такий орган повинен прийняти відповідне рішення (про передачу в оренду невитребуваних паїв). При укладенні договору оренди невитребуваного паю використовують Типову форму договору оренди земельного паю, затверджену наказом Держкомзему від 17.01.2000 р. № 5.

Що є предметом такого договору та на який строк він може бути укладений?

Предметом укладання договорів оренди земельних паїв (у т. ч. невитребуваних, нерозподілених паїв) є умовна частка сільськогосподарських угідь в умовних гектарах.

Конкретний строк дії договору оренди земельного паю законодавством не визначений. Сторони самостійно встановлюють його за угодою. Що стосується невитребуваних паїв, то при укладанні договору оренди сторони визначають, що такий пай передається в оренду на строк до моменту отримання власником державного акта (свідоцтва) на право власності на земельну ділянку.

Хто буде отримувати орендну плату за таким договором?

Як уже зазначалося, орендодавцем невитребуваних паїв є відповідний орган місцевого самоврядування або районна державна адміністрація. Отже, такий орган і буде отримувати орендну плату.

Чи підлягають договори оренди земельних паїв (у т. ч. невитребуваних) реєстрації в Держреєстрі прав?

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1952 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєструються речові права та їх обтяження, зокрема, на земельні ділянки. Відповідно до ст. 79 ЗК земельна ділянка – це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. На відміну від земельної ділянки, земельний пай (у т. ч. невитребуваний) є умовною часткою земель. Отже, він не належить до об’єктів нерухомого майна, речові права щодо яких підлягають державній реєстрації в порядку, визначеному Законом № 1952.

Хто ж тоді реєструє такі договори?

Порядок реєстрації договорів оренди земельного паю затверджений постановою КМУ від 24.01.2000 р. № 119. На сьогодні цей порядок є чинним. Ним визначено, що реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).

Якщо після укладення договору оренди невитребуваного паю з’явиться власник або його спадкоємець, то які наслідки це матиме для орендаря?

У такому разі договір оренди між органом місцевого самоврядування та орендарем має бути достроково припинений. За бажанням власника орендар може укласти договір оренди з ним. Якщо ж власник (або спадкоємець) виявить бажання виділити в натурі (на місцевості) земельну ділянку, то договір оренди може бути переукладено вже після належного оформлення прав власності на земельну ділянку, тобто після отримання власником (або спадкоємцем) свідоцтва на право власності на земельну ділянку.

Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 14
Відсортовано:
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
10.07.2025
Спадкування права оренди земельної ділянки комунальної або державної власності: можливість і нюанси оформлення
У статті розглянемо, чи можна успадкувати право оренди комунальної чи державної власності. Власне майно спадкодавця оформлюється на спадкоємців зазвичай без проблем (принаймні в теоретичному плані), однак при спадкуванні оренди землі запитання неодмінно виникають. Тим більше якщо йдеться про оренду ...
08.07.2025
Придбання земельної ділянки на аукціоні: чи включати вартість послуг нотаріуса та аукціону до первісної вартості землі?
Запитання. Підприємство придбало земельну ділянку сільськогосподарського призначення на земельному аукціоні. Під час оформлення прав власності понесено витрати на послуги нотаріуса, організатора аукціону, реєстраційні збори тощо. Чи включаються ці витрати до первісної вартості земельної ділянки...
16.05.2025
Чи може підприємець бути платником орендної плати за земельну ділянку комунальної власності?
У статті розглянемо, чи можуть органи місцевого самоврядування укласти з підприємцем договір оренди земельної ділянки комунальної власності та чи може підприємець бути платником орендної плати за землю. Деякі сільські, селищні, міські ради, тобто органи місцевого самоврядування (далі – ОМС), у...
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
10.07.2025
Спадкування права оренди земельної ділянки комунальної або державної власності: можливість і нюанси оформлення
У статті розглянемо, чи можна успадкувати право оренди комунальної чи державної власності. Власне майно спадкодавця оформлюється на спадкоємців зазвичай без проблем (принаймні в теоретичному плані), однак при спадкуванні оренди землі запитання неодмінно виникають. Тим більше якщо йдеться про оренду ...
08.07.2025
Придбання земельної ділянки на аукціоні: чи включати вартість послуг нотаріуса та аукціону до первісної вартості землі?
Запитання. Підприємство придбало земельну ділянку сільськогосподарського призначення на земельному аукціоні. Під час оформлення прав власності понесено витрати на послуги нотаріуса, організатора аукціону, реєстраційні збори тощо. Чи включаються ці витрати до первісної вартості земельної ділянки...
16.05.2025
Чи може підприємець бути платником орендної плати за земельну ділянку комунальної власності?
У статті розглянемо, чи можуть органи місцевого самоврядування укласти з підприємцем договір оренди земельної ділянки комунальної власності та чи може підприємець бути платником орендної плати за землю. Деякі сільські, селищні, міські ради, тобто органи місцевого самоврядування (далі – ОМС), у...
Кращі матеріали