У зв’язку з активними бойовими діями багато орендарів позбулися можливості обробляти земельну ділянку або не можуть її використовувати повною мірою. У консультації розповімо, чи може орендар в період дії воєнного стану вирішити питання про увільнення від сплати орендної плати, її відстрочення або зменшення розміру.
Так, є. Згідно з ч. 1 ст. 617 Цивільного кодексу (далі – ЦК) особа, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося в результаті випадку або дії непереборної сили. За загальним правилом, щоб довести дію обставин непереборної сили (форс-мажору), через які неможливо було виконати зобов’язання, потрібно звертатися до Торгово-промислової палати (далі – ТПП).
Відповідно до ч. 1 ст. 141 Закону від 02.12.1997 № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні» (далі – Закон № 671) ТПП та уповноважені нею регіональні ТПП засвідчують форс-мажор (обставини непереборної сили) і видають сертифікат про його наявність протягом 7 днів з дня звернення суб’єкта господарювання (далі – СГ). Питання видачі таких сертифікатів визначені Регламентом, затвердженим ТПП (розміщений на сайті ТПП).
Нагадаємо: форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) – це надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно виключають виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), відповідно до законодавчих та інших нормативних актів (ч. 2 ст. 141 Закону № 671).
Водночас не вважаються форс-мажорними обставинами, зокрема, порушення зобов’язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку необхідних для виконання зобов’язання товарів, відсутність у боржника необхідних засобів (ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу, далі – ГК; ч. 1 ст. 617 ЦК).
28.02.2022 ТПП опублікувала лист № 2024/2.0-7.1 (далі – Лист № 2024), який засвідчує настання форс-мажору (обставин непереборної сили) – військову агресію РФ проти України, яка стала підставою для запровадження в країні воєнного стану з 05.30 24.02.2022 відповідно до Указу Президента від 24.02.2022 № 64/2022.
ТПП підтверджує, що зазначені обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними для СГ та/або фізосіб за договором, окремими податковими та іншими зобов’язаннями/обов’язками, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчими та іншими нормативними актами і стало неможливим у встановлений строк у результаті настання таких обставин.
Майте на увазі! Лист № 2024 не звільняє орендаря від виконання договірних зобов’язань. Наявність форс-мажорних обставин, які засвідчує цей документ, дає орендареві право не платити штраф і не відшкодовувати збитки у зв’язку з неналежним виконанням своїх зобов’язань, а не саму орендну плату.
Так, це так. Сам по собі факт запровадження воєнного стану в країні не дає орендарям земельних ділянок права не сплачувати орендну плату. Проте у зв’язку з настанням форс-мажорної обставини (військова агресія РФ) орендар може домогтися звільнення від відповідальності за несвоєчасне внесення орендної плати (сплати штрафу, нарахування пені тощо).
Нормою ст. 24 Закону від 06.10.1998 № 161-XIV (далі – Закон № 161) передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. За систематичної несплати (два і більше разів) орендної плати за користування земельною ділянкою орендодавець може ініціювати дострокове розірвання договору через суд. Невиплата орендної плати може призвести до негативних наслідків для орендаря – втрати земельної ділянки і пов’язаних із цим збитків.
Лист № 2024 тільки на якийсь час звільняє від відповідальності за порушення договірних зобов’язань. Не виключено, що в разі виникнення спору між контрагентами (у т. ч. між орендарем та орендодавцем) після закінчення воєнного стану орендареві доведеться отримати індивідуальний сертифікат ТПП і довести причинно-наслідковий зв’язок між неможливістю платити орендну плату і бойовими діями, адже поки що судова практика із цього питання ще не напрацьована.
Але навіть отриманий сертифікат ТПП не є підставою для звільнення від виконання договірних зобов’язань (у нас – сплати орендної плати), він тільки звільнить орендаря від штрафних санкцій та обов’язку відшкодування збитків у зв’язку з невиконанням договірних зобов’язань.
У нашому випадку це означає, що орендар і далі повинен сплачувати орендну плату, але якщо через форс-мажор він порушить строк її сплати, то не може бути притягнутий до відповідальності, передбаченої договором оренди або законом.
Проаналізуйте положення договору оренди земельної ділянки! У договорі може бути зазначено, що на час дії форс-мажору сторони не тільки звільняються від відповідальності, але й можуть перенести строк сплати орендної плати на період дії обставин непереборної сили. Проте, як показує практика, такі формулювання не часто включають до договору.
У випадку, якщо орендар не може користуватися земельною ділянкою або може користуватися нею частково, потрібно брати до уваги правила ст. 762 ЦК. Розглянемо їх докладніше.
Ще у зв’язку із запровадженням карантину Законом від 30.03.2020 № 540-IX до ЦК були внесені зміни, згідно з якими на період карантину орендар може бути звільнений від плати за користування майном відповідно до ч. 6 ст. 762 ЦК. Проте це правило діє, якщо використовувати майно/землю неможливо через обставини, за які орендар не відповідає. Тобто у цьому випадку орендар буде звільнений не тільки від відповідальності за несплату орендної плати, але й від необхідності її сплачувати.
Пам’ятайте! У разі виникнення спору з власником про можливість використання орендованої земельної ділянки в період воєнного стану саме орендар повинен буде довести, що у нього не було такої можливості.
Як ми вже зазначали, Лист № 2024 не є універсальним доказом неможливості виконання зобов’язань за договором (у т. ч. і за договором оренди земельної ділянки). Тим більше що в різних регіонах країни ступінь активності бойових дій різний, а судова практика за такими спорами ще не сформована.
Якщо орендована земельна ділянка не придатна до використання і ви розумієте, що продовження договірних відносин не має сенсу, сторони можуть розірвати договір оренди, уклавши до нього додаткову угоду.
Так, можна, але виключно з відома орендодавця (ст. 30 Закону № 161). Орендар може ініціювати переговори з орендодавцем про надання відстрочення зі сплати орендної плати, зменшення орендної плати тощо. У такому разі слід укласти додаткову угоду до договору, а якщо згода не буде досягнута, то можна звернутися до суду.