Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як власнику нерухомості отримати права на нерозпайовану землю під нею?

У 2006 році сільгосппідприємство придбало нерухоме майно (нежитлові будівлі, свинарник, корівник тощо) колишнього колективного сільгосппідприємства (далі – КСП). Це майно знаходиться на нерозпайованій земельній ділянці, що перебуває в колективній власності (на земельну ділянку видано державний акт на право колективної власності). Сільгосппідприємство звернулось до Держгеокадастру за наданням дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду та отримало відмову. Чи правомірна відмова та як отримати таку земельну ділянку в користування?

Згідно зі ст. 7 Закону від 14.02.92 р. № 2114-XII «Про колективне сільськогосподарське підприємство» (далі – Закон № 2114) майно у підприємстві належить на праві спільної часткової власності його членам. Право колективної власності здійснюють загальні збори членів підприємства, збори уповноважених або створений ними орган управління підприємства, якому передано окремі функції з господарського управління колективним майном (ст. 8 Закону № 2114).

Відповідно до Указу Президента від 08.08.95 р. № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» землі сільгосппризначення – несільськогосподарські угіддя паюванню не підлягали. А ст. 22 Земельного кодексу (далі – ЗК) установлено, що до земель сільгосппризначення належать:

  • сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);
  • несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Як передбачено ст. 30 ЗК, при ліквідації сільгосппідприємств несільськогосподарські угіддя, що перебували у їх власності, розподіляються відповідно до установчих документів цих підприємств або за згодою власників земельних часток (паїв). У разі недосягнення згоди це питання вирішується в судовому порядку.

Землі загального користування (внутрігосподарські шляхи, полезахисні лісосмуги та інші ґрунтозахисні насадження, гідротехнічні споруди тощо) КСП, сільськогосподарських кооперативів та акціонерних товариств, що ліквідуються або збанкрутіли, передаються у відання відповідних місцевих Рад народних депутатів (ст. 5 ЗК).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали