Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як індексується орендна плата?

13.08.2019 4551 0 2


Практична ситуація

Фермерське господарство у червні 2018 року уклало договір оренди земельної ділянки приватної власності. За умовами договору орендна плата становить 10 тис. грн за рік та підлягає індексації. Яким має бути розмір орендної плати з урахуванням суми індексації? Як проіндексувати орендну плату?

На жаль, на законодавчому рівні механізму індексації орендної плати не визначено. Право встановити його надається сторонам під час укладення договору оренди земельної ділянки. У договорі доцільно вказати бажаний алгоритм розрахунку суми індексації. Утім, на практиці цього майже ніхто не робить. Як же бути? Розберемося разом.

Орендна плата обчислюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором (ст. 21 Закону від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі»). Тобто плата підлягає збільшенню на індекси інфляції. Але індекс інфляції публікується за попередні періоди (помісячно та за календарний рік), тому сьогодні не вдасться дізнати величину індексу інфляції за весь календарний 2019 рік. Його опублікують у січні 2020 року. Проте розрахуватися з орендодавцем треба до кінця поточного року. Тоді можна скористатися одним із двох варіантів.

Варіант 1. Проіндексувати орендну плату за фактичний рік користування земельною ділянкою.

Наведемо розрахунок, виходячи з наших даних. Фактичний рік користування – із червня 2018 року по травень 2019-го. Перемноживши помісячні індекси інфляції, отримуємо показник 1,095.

Отже, проіндексована орендна плата за фактичний рік користування становитиме 10 950 грн (10 000 грн х 1,095).

Варіант 2. Провести індексацію орендної плати, виходячи з показників індексів інфляції за повний календарний рік.

Наразі відомі показники за 2018 рік, індекс інфляції становить 1,098.

Тоді проіндексована орендна плата дорівнюватиме 10 980 грн (10 000 грн х 1,098).

Підсумуємо: якщо в договорі оренди земельної ділянки не уточнюється алгоритм проведення індексації орендної плати, то можна скористатися одним із наведених вище варіантів. Логічно це робити за першим варіантом, адже індекси інфляції повністю відповідатимуть фактичному періоду користування землею. Проте навіть використання другого варіанта не буде помилкою. Головне, щоб з боку орендодавця не було зауважень до розрахованої суми. Тож сторони самостійно вирішують, яким способом індексувати орендну плату, головне – провести її.

Що стосується правильності сплати ПДФО з проіндексованої суми, то повторимо ще раз: законодавством не визначено конкретного механізму проведення такої індексації. Тому фіскалам навряд чи вдасться довести неправильність розрахунку, зрештою їм доведеться погодитися із вашим розрахунком.

Детальніше про виплату орендної плати, її індексацію та оподаткування див. у «Сплата орендної плати: як, коли, скільки», «Оподаткування виплат за договором оренди та порядок сплати податків».

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали