Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як орендувати нерозподілені земельні ділянки та невитребувані паї

10.06.2020 929 0 1

Суть питання: сільгосппідприємствам та фізособам-підприємцям, які зацікавлені в оренді нерозподілених земельних ділянок та невитребуваних часток/паїв, слід звернутися до місцевої ради для їх формування та присвоєння кадастрового номера. Адже без цього не вдасться зареєструвати право оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі – Реєстр прав).

Із цієї статті ви дізнаєтеся: куди звернутися орендарю для отримання такої ділянки в оренду, хто має ініціювати присвоєння кадастрового номера для формування земельної ділянки, де знайти розробників документації із землеустрою.

На практиці нерозподілені земельні ділянки бажають орендувати сільгосппідприємства та фізособи-підприємці, які провадять сільгоспдіяльність. Найбільшою перепоною на шляху до реєстрації права оренди є відсутність у таких ділянок кадастрового номера. А без нього реєстрація неможлива (ч. 4 ст. 18 Закону від 01.07.04 р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», далі – Закон № 1952). Розглянемо, як отримати кадастровий номер на такі земельні ділянки.

Питання виділення власникам часток/паїв земельних ділянок у натурі із земель колективної власності, а також право місцевих рад розпоряджатися ними до розподілу між власниками регулюється Законом від 05.06.03 р. № 899-IV «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (далі – Закон № 899).

Нерозподіленими земельними ділянками та невитребуваними частками/паями розпоряджаються сільські, селищні, місцеві ради. Вони можуть передавати їх в оренду, але для цього такі землі потрібно сформувати у земельну ділянку (ч. 3 ст. 13 Закону № 899). Відбувається це шляхом встановлення меж ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Формування полягає у визначенні земельної ділянки як об’єкта прав. Для цього установлюється її площа, межі та вноситься інформація до Державного земельного кадастру (далі – ДЗК) (ч. 1 ст. 791 Земельного кодексу, далі – ЗК).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали