• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Аграрне рейдерство: заміна керівника, заволодіння корпоративними правами

11.06.2019 213 0 0

Захист від аграрного рейдерства

Заволодіння урожаєм або корпоративними правами підприємств стало, на жаль, доволі звичним явищем. Шляхом підроблення документів юридичної особи рейдери захоплюють корпоративні права, що призводить до втрати сільгоспвиробником свого товариства. Так, одне підприємство укладає з фізичною особою договір купівлі-продажу корпоративних прав сільгоспвиробника. На підставі договору до ЄДРПОУ уносяться зміни про власників товариства. Пізніше недобросовісний покупець продає свої корпоративні права іншій юридичній або фізичній особі з метою унеможливити подальше повернення підприємства, оскільки останні вже є добросовісними набувачами. Ураховуючи що зміни до ЄДРПОУ внесено, «новий» власник починає використовувати підприємство на власний розсуд, приймаючи рішення щодо відчуження майна, управління підприємством, збирання врожаю. Розглянемо варіанти захисту сільгоспвиробника у ситуації, коли рейдери захопили підприємство шляхом підроблення документів та входження до статутного капіталу.

Така схема захоплення є доволі поширеною, а тому головним завданням для сільгоспвиробника є збереження якомога довше «контролю» над підприємством. Для рейдерів контроль над документами не означає контролю над майном, оскільки його треба захопити безпосередньо. Тому збереження підприємства «недоторканим», навіть після внесення змін до ЄДРПОУ, допоможе власнику швидше скасувати всі незаконні рішення рейдерів.

Стратегія рейдерів є продуманою, і вони діятимуть доволі швидко: 1) підроблення документів підприємства; 2) унесення змін до ЄДРПОУ; 3) заміна керівника сільгосппідприємства на «свого», який виконуватиме вказівки рейдерів; 4) перепродаж корпоративних прав «добросовісному набувачеві», який здебільшого виступає підставною особою; 5) рішення про відчуження майна, наприклад цілісного майнового комплексу, сільгосптехніки, урожаю, інше; 6) подальші судові процеси рейдера зі справжнім власником, а також «між собою», з метою унеможливити повернення контролю над підприємством, визнання права власності на корпоративні права.

Наголошуємо, що власник сільгосппідприємства дізнається про зміни в ЄДРПОУ лише після того, як рейдери зроблять спробу ввійти до його головного офісу або захопити врожай підприємства з метою його продажу.

Факт неочікуваності матиме велике значення для захоплення та буде «на руку» рейдерові. Адже до моменту скасування реєстраційних записів у ЄДРПОУ він вважатиметься повноправним власником підприємства та матиме всі права, передбачені статутом та законом. З метою захисту свого підприємства та унеможливлення рейдерського захоплення «зненацька» власники сільгосппідприємств можуть підписатися на SMS-оновлення від ЄДРПОУ, які надходитимуть йому в разі внесення змін до будь-якої інформації щодо компанії та слугуватимуть сигналом до вчинення подальших дій. Отримавши SMS-повідомлення про внесення змін щодо товариства, власник підприємства може отримати витяг з ЄДРПОУ та уважно вивчити зміни, що відбулися, а також правові підстави таких змін.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали