Мінімальні гарантії оплати праці на сільгосппідприємствах із 1 січня 2017 року
24.02.2017 3372 0 2
Для кого ця стаття: для керівників та економічних служб підприємства.
Чим корисна стаття: у статті йдеться про порядок установлення та дотримання соціальних гарантій щодо мінімальної зарплати (далі – МЗП) і тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Державні гарантії
Законом від 21.12.16 р. № 1801-VIII «Про Державний бюджет України на 2017 рік» (далі – Закон № 1801) установлено розміри МЗП та прожиткового мінімуму (далі – ПМ), які діятимуть протягом 2017 року.
Відповідно до ст. 8 Закону № 1801 МЗП збільшено вдвічі порівняно з грудневою 2016 року (1 600 грн.) – до 3 200 грн. у місячному розмірі та 19,34 грн. – у погодинному розмірі. Вона не змінюватиметься протягом усього 2017 року. ПМ для працездатних осіб на 01.01.17 р. становить 1 600 грн. та підвищиться з 01.05.17 р. до 1 684 грн. і з 01.12.17 р. – до 1 762 грн.
Мінімальна заробітна плата
З 01.01.17 р. змінився не лише розмір МЗП, а й її поняття. Тепер це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці, а не розмір зарплати за просту, некваліфіковану працю, як було раніше.
До того ж, МЗП тепер включає доплати, надбавки та інші компенсаційні й заохочувальні виплати, крім виплат, зазначених у ст. 31 Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон № 108), а не лише тарифну ставку (посадовий оклад).
До МЗП не включають відповідно до ст. 31 Закону № 108:
- доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я (це можуть бути доплати за роботу у важких і шкідливих умовах праці, за використання дезінфікуючих засобів тощо);
- доплати за роботу в нічний та надурочний час;
- виплати за роз’їзний характер робіт;
- премії до святкових і ювілейних дат.
Якщо нарахована зарплата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір МЗП (разом із доплатами, надбавками та іншими компенсаційними й заохочувальними виплатами, крім виплат, зазначених у ст. 31 Закону № 108), роботодавець здійснює доплату до рівня МЗП, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою зарплати.
Мінімальна тарифна ставка
Мінімальна тарифна ставка (посадовий оклад) з 01.01.17 р. не може бути меншою від ПМ, установленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, тобто у 2017 році – не менш ніж 1 600 грн. і протягом 2017 року він може не змінюватися.
Генеральною угодою про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики та трудових відносин в Україні на 2016–2017 рік від 23.08.16 р. (далі – Генеральна угода) визначено, що у 2016 році на підприємствах, в організаціях небюджетної сфери всіх форм власності тарифна ставка робітника 1-го розряду встановлюється в розмірі:
- визначеному відповідною галузевою угодою, укладеною до набрання чинності Генеральною угодою;
- не нижче 110 % МЗП, визначеної законом, для галузей, у яких не укладено галузевих угод або положення галузевих угод, укладених до набрання чинності Генеральною угодою (згідно з реєстром, розміщеним на сайті Мінсоцполітики), не регулюють розміру тарифної ставки робітника 1-го розряду.
Конкретний розмір мінімальних тарифних ставок (посадових окладів), міжпосадові, міжрозрядні співвідношення встановлюються в галузевих, територіальних угодах і колективних договорах.
Галузевою угодою між Мінагрополітики, Всеукраїнським об'єднанням організацій роботодавців «Федерація роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України» і Профспілкою працівників агропромислового комплексу України в харчовій та переробній промисловості на 2014–2016 роки від 17.01.14 р. № 3 (далі – Галузева угода), яка діє до укладення нової або перегляду цієї угоди (п. 1.6), передбачено аналогічну норму: мінімальний розмір тарифної ставки робітника 1-го розряду з нормальними умовами праці як базовий для формування тарифної сітки (схеми посадових окладів фахівців) має встановлюватись у розмірі не нижче 110 % розміру МЗП, визначеної законодавством, за умови виконання місячної (годинної) норми праці.
Мінімальні коефіцієнти співвідношень тарифних ставок окремих робітників за видами виконуваних робіт до тарифної ставки робітника 1-го розряду та коефіцієнти міжрозрядних співвідношень установлено в додатках 1–6 до Галузевої угоди. Вони встановлюються за видами виконуваних робіт до тарифної ставки робітника 1-го розряду.
Положення й норми Генеральної угоди та Галузевої угоди діють безпосередньо і є обов'язковими для всіх суб'єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які їх підписали (ст. 9 Закону від 01.07.93 р. № 3356-XII «Про колективні договори та угоди»). Вони є основою для розроблення та укладання колективних договорів підприємств.
Слід підкреслити, що норми Генеральної угоди та Галузевої угоди не є обов’язковими для виконання на тих підприємствах, які не входять до сфери дії сторін, що їх підписали.
На підприємствах, де договірна оплата праці регулюється на галузевому та регіональному рівнях, мінімальна тарифна ставка робітника 1-го розряду визначається за нормами відповідних угод. На підприємствах, де договірна оплата праці регулюється лише на виробничому рівні (колективний договір), мінімальна тарифна ставка робітника 1-го розряду як обов’язковий елемент тарифної системи може визначатися орієнтовно за розміром цієї ставки в галузевій (регіональній) угоді чи розраховуватися самостійно на підприємстві.
Отже, якщо на підприємство поширюються норми Галузевої угоди або колективний договір на підприємстві складався з використанням норм Галузевої угоди, то для нього мінімальний розмір тарифної ставки робітника 1-го розряду не може бути нижчим, ніж 110 % МЗП (а не ПМ).
Однак відповідно до п. 5 розд. ІІ Закону від 06.12.16 р. № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі – Закон № 1774) для таких підприємств установлено «перехідний період». До внесення змін у колективні договори та угоди всіх рівнів щодо незастосування МЗП як розрахункової величини МЗП застосовується в розмірі ПМ для працездатних осіб (1 600 грн.). Сторони, які уклали колдоговори та угоди, повинні у тримісячний строк привести їх норми у відповідність до Закону № 1774 згідно із законодавством.
Водночас підприємство має право залишити колдоговір без змін і застосовувати як розрахункову величину МЗП у розмірі 3 200 грн.
Якщо тарифну ставку (посадовий оклад) на 01.01.17 р. було визначено на рівні більше ніж 1 600 грн., то підвищувати її розмір та вносити зміни до штатного розпису не потрібно. Такий розмір може застосовуватися протягом усього 2017 року. Але в такому разі роботодавець має забезпечити гарантований рівень МЗП – 3 200 грн. за допомогою нарахування доплат, надбавок та інших компенсаційних і заохочувальних виплат. Або ж тарифна ставка (посадовий оклад) може бути встановлена одразу на рівні 3 200 грн., якщо інші виплати не можуть забезпечити нарахування цієї суми.
Мінімальна тарифна ставка (посадовий оклад) з 01.01.17 р. не може бути меншою від ПМ, установленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року (тобто не менше ніж 1 600 грн.) і протягом 2017 року вона може не змінюватися.
Якщо тарифну ставку (посадовий оклад) на підприємстві встановлено в розмірі 1 600 грн. і більше, підвищувати її необов`язково. Однак роботодавець має забезпечити працівникам мінімальний заробіток у розмірі не менше 3 200 грн. (у 2017 році) за допомогою доплат, надбавок та інших компенсаційних і заохочувальних виплат, крім тих, що зазначені в ст. 31 Закону № 108.
Мінімальний розмір тарифної ставки робітника 1-го розряду з нормальними умовами праці як базовий для формування тарифної сітки (схеми посадових окладів) має встановлюватися в розмірі не нижче 110 % МЗП. Але протягом трьох місяців з початку року, до внесення змін до колективних договорів та угод усіх рівнів щодо незастосування МЗП як розрахункової величини, МЗП застосовується в розмірі ПМ для працездатних осіб (1 600 грн.).
Коментарі до матеріалу