Відхилення від норми годин при підсумованому обліку робочого часу
Акценти статті:
- види понаднормових робіт і недопрацювань;
- особливості регулювання нормативних і розрахункових понаднормових робіт і недопрацювань.
Практика вимагає чітких визначень для нормативно обумовлених і розрахункових перепрацювань, а також для характеру недопрацювань. Щоб правильно оплатити роботу, необхідно знати, які перепрацювання вважаються понаднормовими роботами, а які ні, а також у яких випадках недопрацювання виникають із вини роботодавця.
Згідно із ч. 1 ст. 62 КЗпП понаднормові роботи, як правило, не допускаються. Понаднормовими вважаються роботи понад установлену тривалість робочого дня (ст. 52, 53, 61 КЗпП).
При підсумованому обліку робочого часу понаднормова робота – це робота понад установлену тривалість робочого часу за обліковий період, а також робота понад установлену графіком виходу на роботу тривалість роботи за день (зміну) (п. 5 коментарю Науково-практичного коментарю до законодавства України про працю до ст. 61 КЗпП, В. Г. Ротань, І. В. Зуб, О. Е. Сонін, 11-те видання, видавництво «Правова єдність», Київ, 2010, далі – Коментар).
Про те саме, як про виняток із загального правила (коли понаднормовою визнається робота понад установлену тривалість щоденної роботи), говориться в п. 2 Коментарю до ст. 62: при підсумованому обліку робочого часу понаднормовою вважається робота понад норму робочого часу за обліковий період.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року