Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як призупинити трудовий договір на період воєнного стану: відповідаємо на ваші запитання

11.04.2022 2628 0 7

Про що стаття? Із 24.03.2022 набув чинності Закон від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136). Цим законом запроваджене таке поняття, як призупинення дії трудового договору. Багато роботодавців уже скористалися новою нормою і призупинили дію трудових договорів зі своїми працівниками. Але оскільки раніше подібних норм у трудовому законодавстві не було, та й норми закону детально не описують механізм їхньої дії, то на практиці виникає чимало запитань, пов’язаних з оформленням таких відносин. Відповімо на ці запитання в нашій консультації.


На замітку! Про те, як оформити накази щодо призупинення трудового договору, ви можете прочитати в нашій консультації «Призупинення дії трудового договору в умовах воєнного стану».

Запитання – відповіді

1. Що слід розуміти під призупиненням трудового договору?

Визначення цього поняття наведене у ст. 13 Закону № 2136. Призупинення дії трудового договору – це тимчасове увільнення роботодавця від обов’язку забезпечувати працівника роботою і тимчасове увільнення працівника від обов’язку виконувати роботу згідно з укладеним трудовим договором. При цьому трудові відносини між сторонами не припиняються.

2. Закон № 2136 визначає особливості трудових відносин у період дії воєнного стану. Чи означає це, що призупинити дію трудового договору із працівником можна з дати введення воєнного стану, тобто з 24.02.2022?

Ні, призупинити дію трудового договору можна тільки починаючи з дати набуття чинності Законом № 2136, тобто з 24.03.2022. Адже закон зворотної сили не має, тому всі його норми застосовуються тільки з дати набуття чинності.

А якщо з 24.02.2022 до 24.03.2022 працівник не працював через запровадження воєнного стану, то роботодавцеві слід було належним чином оформити з ним відносини на цей період. Для цього потрібно було вибрати найбільш відповідний варіант з наявних у трудовому законодавстві, а саме:

  • оголосити простій;
  • надати працівникові за його заявою відпустку без збереження зарплати;
  • надати працівникові за його заявою щорічну або іншого виду відпустку;
  • перевести працівника на дистанційну або надомну роботу.

3. Чи потрібно вносити запис до трудової книжки працівника у зв’язку з призупиненням дії трудового договору?

Ні, не потрібно. Адже в разі призупинення дії трудового договору трудові відносини між роботодавцем і працівником не припиняються, працівника не звільняють.

У цьому випадку потрібно виходити з правил, установлених Інструкцією про порядок ведення трудових книжок, затвердженою наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінсоцполітики від 29.07.1993 № 58 (далі – Інструкція № 58). Перелік відомостей, які вносяться до трудової книжки, наведений у п. 2.2 Інструкції № 58. Зокрема, це відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу і про звільнення. А відомості про призупинення дії трудового договору тут не зазначені.

4. Роботодавець має право за своїм рішенням призупинити дію трудового договору у зв’язку із введенням воєнного стану чи для цього повинні бути вагомі причини?

У ст. 13 Закону № 2136 зазначено, що дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з воєнною агресією проти України, яка виключає можливість надання і виконання роботи.

Як бачите, норма припускає, що для призупинення дії трудового договору мають бути відповідні підстави. Якщо ж ваше підприємство продовжує працювати у звичайному режимі і в період воєнного стану, то у цьому випадку немає підстав для призупинення трудових відносин із працівниками.

Проте у ст. 13 не пояснюється, які саме це можуть бути підстави, до того ж у кожного роботодавця вони можуть бути свої. Наприклад, у когось підприємство розташоване в регіоні ведення активних бойових дій, у когось пошкоджене виробниче приміщення. Або ж працівниця виїхала з дітьми в безпечне місце, а можливості працювати дистанційно в неї немає.

Наша порада. У наказі про призупинення дії трудового договору крім посилання на ст. 13 Закону № 2136 бажано зазначити також конкретні причини, з яких цей договір був призупинений.

5. А чи може бути ініціатором призупинення трудового договору працівник, а не роботодавець?

Так, може. Такий висновок випливає зі змісту ч. 2 ст. 13 Закону № 2136. Там сказано, що про призупинення дії трудового договору роботодавець і працівник по можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.

Із цього формулювання ясно, що ініціатором призупинення трудового договору може бути як роботодавець, так і працівник, який буде зобов’язаний повідомити роботодавця про своє рішення.

Роз’яснення Держпраці із цього приводу можна знайти на сайті Управління Держпраці Волинської обл. (http://lutsk.dsp.gov.ua) у розділі «Корисна інформація», інформація за 02.04.2022. Держпраці зазначає, що ініціатором призупинення трудового договору може бути як роботодавець, так і працівник. І рекомендує сторонам повідомляти один одного про призупинення трудового договору письмово або з використанням технічних засобів електронних комунікацій, щоб уникнути надалі розбіжностей і трудових спорів.

6. Чи потрібно вести табель на працівників, з якими призупинено трудові відносини?

У нормах Закону № 2136 із цього приводу нічого не сказано. Проте ми вважаємо, що вести табельний облік на таких працівників слід. Адже згідно із Законом № 2136 відшкодування заробітної плати, гарантійних і компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору в повному обсязі покладається на країну, яка здійснює воєнну агресію проти України. А щоб вимагати відшкодування, потрібно вести облік втрат працівником заробітної плати. І тут найзручніше вести табель обліку робочого часу (типова форми № П-5, затверджена наказом Держкомстату від 05.12.2008 № 489).

На замітку! Для працівників, з якими призупинено дію трудового договору, у табелі слід робити позначку «І» (цифровий код «30») – «Інші причини неявок»).

Такої ж думки дотримується і Держпраці (у тому самому роз’ясненні на сайті Управління Держпраці Волинської обл., посилання на яке ми навели вище). Тут зазначено, що роботодавець повинен продовжувати вести облік для визначення та фіксації сум заробітної плати і компенсаційних виплат, які належали б працівникові, якби не було призупинення трудового договору.

Проте якщо зараз у роботодавця немає фізичної можливості вести табель, то це не буде порушенням. Стаття 7 Закону № 2136 передбачає, що в період воєнного стану порядок організації кадрового діловодства в районі активних бойових дій роботодавець визначає самостійно.

Іншими словами, у питанні обліку упущеного робочого часу чиніть, як вам зручніше, але при цьому не забувайте про інтереси працівника.

7. Чи може підприємство призупинити дію трудових договорів тільки з частиною працівників, а частина працівників продовжуватиме працювати на тих самих або змінених на період воєнного стану умовах?

Так, таке можливе. Принаймні Закон № 2136 не містить із цього приводу заборони.

Наприклад, може бути так, що директор і головний бухгалтер продовжують працювати, а з працівниками виробничого цеху трудові відносини призупинені, оскільки приміщення було пошкоджене в результаті бойових дій.

8. Підприємство призупинило дію трудових договорів із працівниками з 24.03.2022 до закінчення воєнного стану. Проте у квітні з’явилася можливість надати роботу окремим співробітникам. Чи можна в такому разі перервати призупинення трудових договорів з ними, не чекаючи закінчення воєнного стану? І якщо можна, то як це правильно оформити?

На нашу думку, можна (у Законі № 2136 немає заборони із цього приводу).

Проте не забувайте, що для відновлення дії трудового договору потрібна згода обох сторін (працівника і роботодавця). Адже, як ми відзначали вище, ініціатором призупинення трудового договору може бути не тільки роботодавець, але й працівник. Тому і в зворотній ситуації треба зважати на бажання обох сторін. А раптом ваш працівник не згоден (або не має можливості) працювати у період воєнного стану?

Якщо ж обидві сторони згодні відновити дію призупиненого трудового договору, тоді працівник пише заяву, а роботодавець видає наказ (див. зразок).

Зразок

<...>

Перервати призупинення трудового договору з Петровським Василем Володимировичем, комірником виробничого складу з 11 квітня 2022 року.

Петровському В. В. стати до роботи з 11.04.2022.

Підстава: заява Петровського В. В. від 08.04.2022.

<...>

9. Чи виплачується працівникам допомога з тимчасової непрацездатності, якщо вони захворіли у період призупинення дії трудового договору?

Питання спірне, оскільки норми щодо призупинення дії трудового договору – нові, а до законодавства із соціального страхування відповідні зміни і доповнення не вносилися.

Проте, згідно з думкою Фонду соціального страхування України (роз’яснення на їхньому сайті), на період призупинення дії трудового договору призупиняється право на компенсацію втраченого заробітку унаслідок тимчасової непрацездатності за рахунок роботодавця і за рахунок коштів ФСС (за винятком виплати допомоги по вагітності та пологах – ці виплати ФСС профінансує незалежно від призупинення дії трудового договору).

Але при цьому ФСС пояснює: згідно із Законом № 2136, компенсація всіх втрачених працівником виплат покладається на країну-агресора. А отже, Росія буде зобов’язана відшкодувати українцям завдані збитки, у тому числі за період тимчасової непрацездатності. Хоча зі зрозумілих причин механізму такого відшкодування поки що немає.

Зразок наказу.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали