Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

«Закриваємо» звітний рік: що потрібно зробити в бухобліку

12.12.2018 3720 0 3

Наприкінці року кожен бухгалтер прагне завершити всі справи та підготуватися до початку нового звітного року, а також до підбиття остаточних підсумків роботи підприємства за рік, що будуть репрезентовані у фінансовій звітності. Які саме важливі дії слід учинити, розглянемо детально в цій консультації.

Як відомо, шляхом проведення інвентаризації можна перевірити активи та зобов’язання підприємства, щоб дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності були достовірними (п. 6 ст. 145 Господарського кодексу; п. 1 ст. 10 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», далі – Закон № 996). За загальним правилом її проводять у тримісячний строк до дати річного балансу, тобто з 1 жовтня до 31 грудня звітного року включно (п. 10 розд. І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879).

Під час інвентаризації можуть бути виявлені активи, які втратили свої первісні якості та застаріли. Тож підприємство повинне встановити їх реальну вартість для відображення в балансі. Можуть бути виявлені факти лишків та/або нестач – важливо, щоб усі інвентаризаційні різниці в річній фінзвітності були відображені правильно. Також виявляють активи, що не використовуються або не відповідають критеріям визнання тощо.

Річна інвентаризація охоплює не лише товарно-матеріальні цінності, але й створені резерви та забезпечення, дебіторську і кредиторську заборгованість. Лише на підставі висновків інвентаризаційної комісії, сформульованих у відповідному протоколі, що затверджується керівником підприємства, результати інвентаризації відображаються в бухобліку – у місяці її закінчення, але не пізніше 31 грудня звітного року. Тож зараз бухгалтер має пересвідчитись у достовірності відображення результатів інвентаризації.

Детально про організацію та проведення інвентаризації на сільгосппідприємстві, бухоблік та оподаткування її результатів ви можете дізнатися з публікації «Інвентаризація на сільгосппідприємстві: стисло про основне».

Слід зазначити, що будь-які управлінські рішення, звісно, приймаються керівником підприємства. Зазвичай вони оформлюються наказом, розпорядженням чи іншим внутрішнім документом. Однак у питаннях оцінки необоротних активів, зокрема основних засобів (далі – ОЗ), спонукальником має бути бухгалтер. Насамперед це стосується питань зменшення корисності та переоцінки ОЗ.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали