Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Розкорчування саду: як оформити та оподаткувати

26.05.2020 1106 0 0

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як документально оформити розкорчування саду (у т. ч. часткове) у зв’язку з неможливістю його подальшого використання, чи необхідно нараховувати ПДВ у такій ситуації, а також як відобразити цю операцію в бухобліку.

Сільгосппідприємствам, що займаються садівництвом, іноді доводиться розкорчовувати сад (або його частину), у тому числі до запланованого строку закінчення його експлуатації. Це може статися з різних причин: дерева втратили свої плодоносні можливості, внаслідок хвороби чи пошкодження шкідниками, форс-мажорних обставин (наприклад, пожежі) або взагалі прийнято рішення про перепрофілювання (наприклад, замість нерентабельного абрикосового саду хочуть посадити горіховий).

Нагадаємо, для цілей обліку плодоносні рослини та інші багаторічні насадження, строк корисного використання яких більше року, є основними засобами (далі – ОЗ) (пп. 5.1.8 П(С)БО 7 «Основні засоби»). А от під норми П(С)БО З0 «Біологічні активи» такі активи не підпадають. Тому на них поширюються всі вимоги щодо обліку, амортизації, переоцінки, списання, установлені для інших об’єктів ОЗ (п. 5–35 П(С)БО 7).

І розкорчування саду є, по суті, ліквідацією ОЗ. Тому діяти тут треба так само, як і в разі ліквідації інших ОЗ, але з огляду на певні галузеві особливості.

Для визначення непридатності багаторічних насаджень, установлення неможливості та/або неефективності їх використання, а також для оформлення документації на їх списання на підприємстві на підставі наказу керівника створюється комісія. До її складу входять: голова (керівник або його заступник) та члени комісії (головний бухгалтер або його заступник; особи, які відповідають за збереження майна; працівники інженерних, технічних, технологічних та інших служб підприємства, які добре знаються на такому об’єкті ОЗ).

Така комісія повинна:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали