Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Продаж та повернення основних фондів: чи враховуватипри обчисленні питомої ваги?

Ольга Целуйко

08.10.2014 481 0 0

Сільгосппідприємство – суб’єкт спецрежиму з ПДВ у звітному періоді продає трактор (основний засіб), а також повертає лізинговій компанії комбайн (об’єкт фінансового лізингу). Чи включати такі операції до розрахунку питомої ваги (додаток 9 до декларації з ПДВ (0121–0123))?

При розрахунку питомої ваги сільськогосподарських товарів/послуг у загальному обсязі операцій сільгосппідприємства до складу основної діяльності не включаються операції з постачання основних фондів, які обкладаються ПДВ, що перебували у складі основних фондів сільгосппідприємства не менше ніж 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно, якщо такі операції не були постійними і не становили окремої підприємницької діяльності (пп. «б» п. 209.6 Податкового кодексу, далі – ПК).

Таким чином, якщо основний засіб (трактор) перебував на балансі сільгосппідприємства понад 12 місяців (послідовних звітних періодів), то вартість його продажу не враховується при обчисленні питомої ваги в додатку 9 до декларації з ПДВ (0121–0123).

Стосовно операцій з отримання та повернення об’єкта фінансового лізингу зазначимо таке. Відповідно до пп. «б» пп. 14.1.97 ПК фінансовий лізинг (оренда) – це господарська операція, що здійснюється фізичною або юридичною особою й передбачає передачу орендарю майна, яке є основним засобом згідно з ПК і придбане або виготовлене орендодавцем, а також усіх ризиків та винагород, пов’язаних із правом користування та володіння об’єктом лізингу.

Відповідно до п. 153.7 ПК передача майна у фінансовий лізинг (оренду) для цілей оподаткування прирівнюється до його продажу в момент такої передачі. У разі якщо в майбутніх податкових періодах орендар повертає об’єкт фінансового лізингу орендодавцю без придбання такого об’єкта у власність, така передача для цілей оподаткування прирівнюється до зворотного продажу орендарем цього об’єкта орендодавцю. Ціна такого продажу визначається на рівні суми лізингових платежів у частині компенсації вартості об’єкта фінансового лізингу, що є несплаченими за такий об’єкт лізингу на дату такого повернення.

Отже, об’єкт фінансового лізингу є основним засобом сільгосппідприємства й під час його повернення відбувається зворотний продаж такого основного засобу. Тому якщо такий основний засіб (у наведеній ситуації – комбайн) перебував на балансі сільгосппідприємства більше 12 місяців, то операція з його повернення (зворотного продажу) не відображатиметься в розрахунку питомої ваги.

Якщо ж основні засоби (як власні, так і придбані у фінансовий лізинг) реалізуються (повертаються) раніше ніж через 12 місяців від початку їх уведення в експлуатацію сільгосппідприємством, то таку операцію слід буде відображати в зазначеному розрахунку питомої ваги (додаток 9 до декларації з ПДВ (0121–0123)), що може суттєво вплинути на питому вагу сільськогосподарських операцій й відповідно поставити під загрозу право застосування сільгосппідприємством спецрежиму.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали