Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Придбання та списання ПММ: податковий облік

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як обкладати ПДВ та податком на прибуток операції з придбання та списання пально-мастильних матеріалів (далі – ПММ), а також як оподатковувати недостачі ПММ.

ПДВ

Платник ПДВ у разі придбання ПММ має право включити до податкового кредиту звітного періоду суми податку, сплачені (нараховані) за результатами таких операцій (п. 198.1 Податкового кодексу, далі – ПК). Звісно, за наявності податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ПН, ЄРПН) (п. 201.10 ПК).

Зазначимо також, що в разі купівлі ПММ за готівкові кошти (за чеками РРО) покупець має право на податковий кредит без ПН постачальника (пп. «а» п. 201.11 ПК). Але за однієї умови – загальна сума придбань за чеками РРО від усіх постачальників (а це можуть бути не тільки постачальники ПММ) не перевищує 200 грн. на день без урахування ПДВ (відповідно сума ПДВ не перевищує 40 грн. на день).

Зверніть увагу: якщо ПММ, придбані з ПДВ, призначені для використання в операціях, що не обкладаються ПДВ, або в негосподарській діяльності, то платник має відкоригувати податковий кредит, відображений при їх придбанні. Таке коригування здійснюється шляхом нарахування на вартість цих ПММ податкових зобов’язань (далі – ПЗ), що мають компенсувати вхідний податковий кредит (п. 198.5 ПК).

Причому нараховувати такі компенсуючі ПЗ потрібно, навіть якщо платник не включив суму вхідного ПДВ до податкового кредиту (наприклад, знав, що ПММ не будуть використані в госпдіяльності і тому не відобразив податковий кредит в декларації з ПДВ). Це твердження випливає із формулювання п. 198.5 ПК, і саме такі роз’яснення дають податківці в ЗІР (категорія 101.06).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали