• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Придбання без ПДВ для безоплатної передачі: чи виникають податкові зобов'язання?

Сільгосппідприємство придбало у неплатника ПДВ вікна для безоплатної передачі. Чи виникатимуть у сільгосппідприємства наслідки з ПДВ при такій передачі?

Перш за все зазначимо, що в разі безоплатної передачі вікон як благодійної допомоги, зокрема, неприбутковій організації або територіальній громаді сільгосппідприємство може скористатися пп. 197.1.15 Податкового кодексу (далі – ПК). Згідно з цією нормою операції з надання благодійної допомоги звільняються від обкладення ПДВ, однак для її застосування слід виконати всі вимоги, передбачені Законом від 05.07.12 р. № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

При безоплатній передачі в інших випадках слід звернути увагу на таке. Відповідно до п. 188.1 ПК база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості, але не може бути нижчою за ціну придбання таких товарів/послуг.

Постачання товарів – це будь-яка передача права на розпорядження товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПК). Тобто безоплатна передача також є постачанням.

Це означає, що в разі безоплатного постачання товарів, придбаних без ПДВ (адже у вищенаведеній нормі п. 188.1 ПК немає винятків для товарів, придбаних без ПДВ), сільгосппідприємству доведеться нарахувати ПДВ (податкове зобов’язання) на собівартість таких товарів та сплатити його до бюджету, оскільки податковим кредитом така сума не перекриється.

Щоб уникнути такої ситуації, рекомендуємо не оформлювати постачання цих товарів (у нашій ситуації – вікон) отримувачу, а списати їх на самому підприємстві як використані у так званій «негосподарській діяльності». У такому разі операції з постачання не буде, а отже й не буде підстав для нарахування вищевказаного податкового зобов’язання з ПДВ.

Що стосується норми п. 198.5 ПК, яка зобов’язує здійснювати умовний продаж (тобто нарахування податкових зобов’язань) у разі використання товарів (послуг) в негосподарській діяльності, то вона стосується лише випадків, коли під час придбання таких товарів (послуг) було сформовано податковий кредит. У разі ж придбання товару без ПДВ податковий кредит не формується, а тому при використанні такого товару в негосподарській діяльності нараховувати податкове зобов’язання на підставі зазначеної норми також не потрібно.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Надійні рішення з бухобліку, податках і праву

2936 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали