Допомога школі: які наслідки з ПДВ?
27.08.2015 1593 0 0
Сільгосппідприємство придбало будівельні матеріали (із ПДВ) та безплатно (як благодійну допомогу) передало їх сільській школі для проведення в ній ремонту. Постачальник зареєстрував у ЄРПН податкову накладну. Якими будуть ПДВ-наслідки цієї операції для сільгосппідприємства?
Перш за все зазначимо, що якби сільгосппідприємство надавало сільській школі послуги з ремонту (а не просто передало будматеріали), то можна було б скористатися нормою пп. 197.1.24 Податкового кодексу (далі – ПК). Нагадаємо, згідно із цим підпунктом постачання у сільській місцевості сільгосптоваровиробниками, зокрема, послуг із ремонту шкіл, звільняється від обкладення ПДВ.
У наведеній ситуації у сільгосппідприємства є два варіанти оформлення цієї операції:
- варіант 1 – як благодійну допомогу;
- варіант 2 – як безплатну передачу.
Розглянемо кожний із варіантів.
Варіант 1. Операції з надання благодійної допомоги звільняються від обкладення ПДВ на підставі пп. 197.1.15 ПК. Однак для застосування цієї норми слід дотримуватися Закону від 05.07.12 р. № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі – Закон № 5073).
Як визначено у ст. 1 Закону № 5073, бенефіціар – це набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), який отримує допомогу від одного чи декількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом. Тобто, аби отримати благодійну допомогу, школа повинна надати сільгосппідприємству довідку, що вона є неприбутковою організацією (витяг з реєстру неприбуткових організацій), та використовувати таку допомогу на цілі, установлені Законом № 5073.
Крім того, на товари, які надходять як благодійна допомога від вітчизняних благодійників на цілі, визначені ст. 3 Закону № 5073, поширюються правила маркування. Маркування проводиться шляхом нанесення напису «Благодійна допомога. Продаж заборонено» на етикетку, ярлик або безпосередньо на зовнішню чи внутрішню упаковку товару.
На операцію з постачання, яка звільняється від обкладення ПДВ (у т. ч. відповідно до пп. 197.1.15 ПК), згідно із п. 201.5 ПК слід оформити податкову накладну.
Якщо будматеріали були придбані з ПДВ, то суму цього податку треба включити до податкового кредиту (за умови, що податкова накладна зареєстрована в ЄРПН) у звітному періоді, коли відбулося таке придбання. І в цьому ж звітному періоді слід нарахувати податкові зобов’язання, оскільки придбані товари (будматеріали) використовуватимуться в операціях, звільнених від оподаткування (пп. «б» п. 198.5 ПК). Нараховуються такі зобов’язання шляхом оформлення податкової накладної не пізніше останнього дня звітного періоду. Базою нарахування податкових зобов’язань є вартість придбання відповідних товарів (п. 189.1 ПК).
Варіант 2. При безплатній передачі товарів оподаткування здійснюватиметься в загальному порядку.
Нагадаємо, постачання товарів – це будь-яка передача права на розпорядження товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПК). Тобто безплатна передача також є постачанням.
Згідно із п. 188.1 ПК база оподаткування операцій із постачання товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної вартості, яка не може бути нижчою від ціни придбання таких товарів (послуг). Тобто при безплатній передачі будматеріалів базою оподаткування є ціна їх придбання.
Отже, у цьому випадку слід заповнити дві податкові накладні:
- першу – на отримувача у загальному порядку, але з нульовими цінами;
- другу – на різницю між ціною постачання товарів (у нас дорівнює нулю) та вартістю їх придбання .
Таким чином, при обох способах передачі будматеріалів школі (і як благодійну допомогу, і як безплатне постачання) сільгосппідприємству необхідно:
- нарахувати податкові зобов’язання виходячи із ціни придбання таких матеріалів;
- оформити дві податкові накладні (різниця полягатиме лише в порядку их заповнення).
Тому вважаємо, що доцільніше обрати другий спосіб – безплатну передачу. У цьому випадку принаймні не доведеться підтверджувати «благодійність» операції, зокрема здійснювати маркування товарів та вимагати довідку про неприбутковий статус отримувача.
Коментарі до матеріалу