Звітність єдинників-юросіб третьої групи
24.04.2017 70852 0 2
Для кого ця стаття: для сільгосппідприємств, які є платниками єдиного податку (далі – ЄП) третьої групи.
Із цієї статті ви дізнаєтеся: як визначити суму оподатковуваного доходу, заповнити та подати органу ДФС податкову звітність з ЄП.
Види звітності
Податкова звітність
Податковою звітністю для єдинників третьої групи є податкова декларація платника єдиного податку (юридичної особи) за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 578 (далі – декларація, Наказ № 578).
Звітним податковим періодом є календарний квартал (п. 294.1 Податкового кодексу, далі – ПК). Тому декларацію слід подавати до органу ДФС за місцем реєстрації підприємства щокварталу протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу (пп. 49.18.2, п. 296.3 ПК). Податок, розрахований у декларації, сплачується протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем подання декларації (п. 57.1 ПК).
Отже, останній день подання декларації за I квартал поточного року – 10 травня, а останній строк сплати ЄП – 19 травня.
У декларації єдинники відображають загальний оподатковуваний дохід за звітний період та суму ЄП.
Фінансова звітність
Єдинники за своїми показниками (річний обсяг доходу та чисельність працівників на підприємстві) можуть бути суб’єктами (ч. 3 ст. 55 Господарського кодексу):
- малого підприємництва – якщо середня кількість працівників за календарний рік не перевищує 50 чоловік і річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суми, еквівалентної 10 млн євро за середньорічним курсом НБУ (близько 300 млн грн.);
- мікропідприємництва – якщо середня кількість працівників за календарний рік не перевищує 10 чоловік, а річний дохід – суми, еквівалентної 2 млн євро за середньорічним курсом НБУ (близько 60 млн грн.).
Як бачимо, за обсягами доходу практично всі єдинники відносяться до суб’єктів мікропідприємництва, окрім тих, у кого працює більше 10 осіб.
Згідно з пп. 2 п. 2 розд. І П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва» юрособи-єдинники як суб’єкти малого підприємництва, які ведуть спрощений бухоблік доходів і витрат, або як суб’єкти мікропідприємництва повинні подавати органам статистики Спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва (форми № 1-мс і № 2-мс). Такий звіт подається один раз за підсумками року до 28 лютого наступного за звітним року (п. 2 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419).
Єдинники не подають фінзвітність до податкових органів – це не передбачено п. 46.2 ПК.
Зверніть увагу: для цілей складання фінзвітності єдинники повинні визнавати доходи та витрати за правилами національних стандартів бухобліку (п. 10 розд. I П(С)БО 25). При цьому вони мають право вести бухоблік або за звичайним Планом рахунків, затвердженим наказом Мінфіну від 30.11.99 р. № 291, або за спрощеним Планом рахунків, затвердженим наказом Мінфіну від 19.04.01 р. № 186. Вибір Плану рахунків слід відобразити в наказі про облікову політику підприємства.
Визначення оподатковуваного доходу
Згідно з пп. 2 п. 292.1 ПК об’єктом оподаткування для єдинників третьої групи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду:
- у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);
- матеріальній або нематеріальній формі, визначений у п. 292.3 ПК.
Доходи в грошовій формі
Датою отримання доходів у грошовій формі є дата фактичного надходження коштів на розрахунковий рахунок чи в касу підприємства (п. 292.6 ПК).
До таких доходів, окрім виручки від реалізації товарів/послуг, включають усі інші доходи, отримані в грошовій формі, а саме (ЗІР, категорія 108.01.02):
- суму комунальних платежів, яка згідно з договором оренди відшкодовується орендарем окремо від орендної плати;
- страхове відшкодування, отримане єдинником за пошкоджені основні засоби в періоді його фактичного отримання;
- проценти, отримані від банку за користування коштами на рахунках єдинника (як на депозитному, так і на поточному);
- суми компенсації (відшкодування), отримані за рішенням суду, тощо.
Зверніть увагу: при отриманні виручки від реалізації основних засобів діють спеціальні правила обкладення ЄП. Так, якщо основні засоби використовувалися в діяльності підприємства (п. 292.2 ПК):
- менше 12 календарних місяців (далі – к. міс.) із дня введення їх в експлуатацію, то оподатковуваний дохід визначається як сума грошових коштів, отриманих від його продажу;
- більше 12 к. міс. – в оподатковуваний дохід включають різницю між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.
У разі надання послуг та виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами в оподатковуваний дохід входить сума винагороди, отриманої повіреним або агентом (п. 292.4 ПК).
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до інвалюти, установленим Нацбанком на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ПК).
Доходи в матеріальній та нематеріальній формах
До таких доходів ПК відносить (п. 292.3):
- безплатно отримані товари (роботи, послуги). Сюди входять товари (роботи, послуги), надані єдиннику за письмовим договором дарування та іншими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику ЄП на відповідальне зберігання і використані ним. Дохід визнається на дату підписання єдинником акта приймання-передачі безплатно отриманих товарів (робіт, послуг);
- суму кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності. Такі суми включають до оподатковуваного доходу тільки єдинники – платники ПДВ. Дохід визнається на дату списання кредиторської заборгованості в бухобліку;
- вартість реалізованих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів (наприклад, у період, коли підприємство застосовувало загальну систему оподаткування чи було платником ЄП четвертої групи). Дохід визнається на дату відвантаження товарів (надання послуг);
- суми фінансової допомоги, отриманої та неповерненої протягом 12 к. міс. з дня її отримання. Дохід визнається на дату, що настає за днем спливу 12 к. міс. з дня отримання фіндопомоги.
Суми, які не включають до оподатковуваного доходу
До переліку сум, які не входять до оподатковуваного доходу, включено (п. 292.11 ПК):
- суми ПДВ;
- кошти, отримані за внутрішніми розрахунками між структурними підрозділами єдинника;
- суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 к. міс. з дня її отримання, та суми кредитів;
- кошти цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших ФСС, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм, наприклад суми дотацій, компенсацій, отриманих із держбюджету;
- кошти (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) – єдиннику та/або повертаються єдинником покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів;
- кошти, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період сплати інших податків і зборів, установлених ПК, вартість яких була включена до доходу юрособи при обчисленні податку на прибуток підприємств;
- суми ПДВ, які надійшли у складі вартості товарів (виконаних робіт, наданих послуг), відвантажених (поставлених) у період сплати інших податків і зборів;
- кошти та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника ЄП до статутного капіталу такого платника;
- суми коштів у частині надмірно сплачених податків і зборів та суми ЄСВ, що повертаються платнику ЄП із бюджетів або державних цільових фондів;
- дивіденди, отримані єдинником від інших платників податків, оподатковані в порядку, визначеному ПК.
Порядок заповнення декларації
Декларація складається із чотирьох розділів:
- розд. І «Загальні відомості»;
- розд. ІІ «Дохід, що підлягає оподаткуванню»;
- розд. ІІІ «Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку»;
- розд. ІV «Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок».
Після останнього розділу в декларації передбачено поле для доповнення. Платник податків може заповнити його в разі, якщо вважатиме, що форма декларації не дозволяє йому правильно визначити податкові зобов’язання (п. 46.4 ПК). У доповненні потрібно обґрунтувати необхідність його подання.
Розділ І
У цьому розділі зазначаються: тип декларації (звітна, нова звітна, уточнююча), податковий звітний період, реквізити підприємства, найменування декларації та відомості про контролюючий орган, до якого подається декларація.
Розділ ІІ
Тут наводяться обсяги оподатковуваних операцій за звітний період у гривнях із копійками. Показники заповнюються наростаючим підсумком із початку року.
Зверніть увагу! Із 01.01.16 р. змінилися ставки ЄП для єдинників третьої групи: замість 2 % зі сплатою ПДВ стало 3 % зі сплатою ПДВ, а замість 4 % (включаючи ПДВ) – 5 % (включаючи ПДВ). Однак до форми декларації дотепер не внесено відповідних змін. Звісно, єдинники повинні заповнювати розд. ІІ з урахуванням нових ставок. Для платників ЄП за ставкою 3 % призначена графа 3, а за ставкою 5 % – графа 4.
Як заповнити цей розділ, покажемо в таблиці.
Порядок заповнення розділу ІІ
Код рядка |
Що відображається у рядку |
Примітки |
1 |
2 |
3 |
1 |
Дохід за податковий (звітний) період, визначений за правилами п. 292.11 ПК. Тобто дохід, отриманий на законних для єдинника підставах, без порушення умов перебування у третій групі |
Дохід обкладається ЄП за ставкою 3 % або 5 % |
2 |
Сума доходу, що перевищує граничний обсяг доходу, установлений пп. 3 п. 291.4 ПК. Тобто дохід, отриманий у розмірі понад 5 млн грн. |
У рядках 2–4 відображають дохід, отриманий з порушенням вимог, установлених для єдинників третьої групи. Такий дохід обкладається ЄП за подвійною ставкою – 6 % або 10 % |
3 |
Дохід, отриманий при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж грошовий. Нагадаємо, єдинникам заборонено проводити негрошові розрахунки (бартер, взаємозалік тощо) |
|
4 |
Дохід, отриманий від провадження видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування. Перелік таких доходів міститься у пп. 291.5.1 ПК |
|
5 |
Загальна сума доходу, розрахована як сума рядків 1–4 |
– |
Розділ ІІІ
У цьому розділі юрособи визначають суму ЄП. При цьому для єдинників із різними ставками передбачено різні графи (як і в попередньому розділі, в них зазначено застарілі показники), тобто:
- у рядку 6 вказують ЄП, визначений за ставками 3 % або 5 %;
- рядку 7 – ЄП, розрахований за подвійними ставками (6 % або 10 %);
- рядку 8 – загальну суму ЄП за звітний період (ряд. 6 + ряд. 7);
- рядку 9 – суму ЄП за минулий (звітний) період. Тобто у цей рядок переноситься показник рядка 8 декларації за попередній період. Виняток становить І квартал року – у цьому випадку в рядку 9 треба зробити прочерк;
- рядку 10 – суму ЄП, яку підлягає сплаті у звітному періоді (ряд. 8 – ряд. 9).
Розділ ІV
Цей розділ заповнюють єдинники, які самостійно виправляють помилки за минулі періоди (у т. ч. і за періоди звітного року). Тут показують суми недоплати (переплати), штрафні санкції та пеню, пов’язані з виправленням помилки.
Як і платники інших податків, єдинники мають право виправляти помилки в уточнюючому розрахунку (далі – УР) або в поточній декларації (тут можна виправити помилки тільки за один звітний період).
Оскільки діюча форма декларації не має спеціального додатка, у якому можна показати, де саме допущено помилку, у разі виправлення помилки в поточній декларації єдинники можуть відобразити в розд. ІV тільки результат самостійного виправлення. А ось за рахунок якої помилки була отримана недоплата або переплата (тобто розрахунок правильної суми ЄП), буде невідомо.
Тому повноцінно виправити помилки можна тільки за допомогою УР. Вибравши цей варіант, єдинник у розділах II і ІІІ зможе навести правильні показники за період, що виправляється, а в розд. ІV підбити підсумок виправлень. Порівнявши неправильну суму ЄП (ряд. 11 має відповідати показнику ЄП з декларації за період, що виправляється) із правильною (ряд. 12), він отримає суму недоплати (ряд. 13) або переплати (ряд. 14).
У разі недоплати єдиннику доведеться сплатити штраф за ставкою 3 % суми недоплати (ряд. 15) і нарахувати пеню (ряд. 17). При переплаті заповнюється тільки рядок 16.
Висновки
Єдинники третьої групи звітують один раз на квартал. За I квартал декларацію слід подати не пізніше 10 травня. Декларація заповнюється наростаючим підсумком із початку року. У розділі II декларації слід указати всі оподатковувані доходи єдинника. У розділі III слід правильно заповнити рядок 9, у якому відображається сума ЄП за минулий (звітний) період, тобто переноситься показник із рядка 8 декларації за попередній період. Якщо таку суму не перенести (наприклад, поставити прочерк), сума ЄП буде завищена. А у разі несплати такого завищеного зобов’язання у єдинника виникне недоплата (податковий борг). Виняток становить I квартал року – у рядку 9 в такому випадку слід зробити прочерк.
Коментарі до матеріалу