Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Про що потрібно пам’ятати СГ під час заповнення форми № 20-ОПП

21.01.2021

Згідно з п. 63.3 Податкового кодексу (далі – ПК) і п. 8.1 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588), платники податків зобов’язані повідомляти орган ДПС за місцем свого основного обліку про всі об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням (далі – об’єкти оподаткування). Це робиться шляхом подання форми № 20-ОПП.

Роз’яснимо докладніше в таблиці порядок подання та особливості заповнення форми № 20-ОПП у форматі «запитання-відповідь». Докладніше про всі нюанси, пов’язані із заповненням і поданням форми № 20-ОПП, див. у «Форма № 20-ОПП в агросекторі: увага кожному рядку», «Сільгосптехніка та земля у формі № 20-ОПП: відповіді на актуальні запитання».


з/п

Запитання

Відповідь

1

2

3

1

За якою формою подавати інформацію?

Форма № 20-ОПП «Повідомлення про об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність» наведено в додатку 10 до Порядку № 1588. Тут же є Пам’ятка із заповнення кожної графи розд. 3 цієї форми

2

Як розрахувати строк подання форми № 20-ОПП?

Форма № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів (далі – р. д.) після реєстрації, створення або відкриття об’єкта оподаткування (п. 8.4 Порядку № 1588). Правил обчислення цього строку в ПК немає, тому звернемося до інших нормативних документів. Так, у Цивільному кодексі (далі – ЦК) сказано, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з яким пов’язаний початок строку (ст. 253 ЦК). Тобто якщо, наприклад, подія, що дає початок відліку строку, настала 27.07.20 р., то обчислювати строк потрібно з 28.07.20 р. Однак це правило передбачене не ПК, а нормативним актом, що регламентує неподаткові правовідносини. Тому, щоб уникнути штрафів, рекомендуємо обчислювати 10-денний строк не з наступного дня, а з дати настання події. Наприклад, підприємство придбало трактор 13.01.21 р. Саме із цієї дати відраховуйте 10 р. д. Отже, останній день подання повідомлення про цей об’єкт – 24.01.21 р.

3

Куди подавати форму № 20-ОПП?

Форма № 20-ОПП подається за основним місцем обліку платника податків (п. 8.1 Порядку № 1588)

4

Які способи подання форми № 20-ОПП?

Форма № 20-ОПП подається в паперовому або електронному вигляді (якщо платник податків уклав із податковим органом договір про електронний документообіг). У деяких випадках, прямо передбачених Порядком № 1588, повідомлення подається тільки в паперовій формі

5

Хто та коли повинен подавати форму № 20-ОПП?

Форму № 20-ОПП зобов’язані подавати платники податків (як підприємства, так і підприємці) у випадку:

реєстрації, відкриття або створення об’єкта оподаткування (п. 8.3 Порядку № 1588). Причому інформувати необхідно про всі об’єкти: власні, орендовані або передані в оренду (абзац другий п. 8.4 Порядку № 1588);

зміни відомостей про об’єкти оподаткування (зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об’єкта) (п. 8.5 Порядку № 1588). Наприклад, суб’єкт господарювання (далі – СГ) повідомляв податкову про орендоване майно шляхом подання форми № 20-ОПП. Тепер договір оренди закінчився, майно повернуто. У цьому випадку теж слід подати до податкового органу форму № 20-ОПП

6

Чи повинен СГ показувати у формі № 20-ОПП земельні ділянки, які знаходяться в нього у власності?

Так, повинен. Указувати потрібно всі земельні ділянки, які знаходяться в СГ у власності, постійному користуванні, орендуються або передані в оренду, а також оформлені на інших правах (безплатне користування, сервітут, емфітевзис)

7

Дію договору оренди земельної ділянки припинено. Як це відобразити у формі № 20-ОПП?

У випадку вибуття земельної ділянки (припинення договору оренди, відчуження земельної ділянки і т. п.) у гр. 2 форми наводиться значення 6 – «закриття об’єкта оподаткування», у гр. 9 також проставляється цифра 6 – «об’єкт відчужено/повернуто власникові», гр. 11 не заповнюється. У цьому випадку форма також подається протягом 10 р. д. із моменту вибуття об’єкта оподаткування. Наприклад, договір оренди землі розірвано, і акт повернення земельної ділянки власникові підписано 15.01.21 р. Отже, форму № 20-ОПП потрібно подати не пізніше 28.01.21 р.

8

СГ орендує 121 земельну ділянку. Чи можна за ними укрупнити інформацію та відобразити у формі № 20-ОПП усі ділянки на одній території одним рядком?

Ні, не можна. Принцип укрупнення інформації не застосовується, коли подається інформація про об’єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному реєстрі (органі) з отриманням реєстраційного номера (за винятком деяких автотранспортних засобів). Наприклад, в одній формі № 20-ОПП окремо (двома рядками) відображаються дані про земельну ділянку та про об’єкт нерухомого майна, який розміщений на цій ділянці (абзац четвертий п. 8.4 Порядку № 1588).

Земельні ділянки, як відомо, підлягають реєстрації в ДЗК і мають кадастрові номери. Тому інформація про кожний із таких об’єктів оподаткування наводиться у формі № 20-ОПП окремо (див. ЗІР, категорія 116.11). Таким чином, у гр. 12 розд. 3 форми «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування» необхідно вказати всі кадастрові номери земельних ділянок (паїв), які орендуються в одній територіальній одиниці

9

Як відобразити у формі № 20-ОПП земельну ділянку, якщо вона розташована за межами села й у неї немає адреси?

Найчастіше земельні ділянки, які знаходяться за межами населеного пункту, не мають адреси місцезнаходження. У цьому випадку слід орієнтуватися на інформацію, зазначену в реєстраційних документах на даний об’єкт. Наприклад, у держакті на земельну ділянку написано: «Уманський район Черкаської області». Відповідно в графах 6–8 форми № 20-ОПП слід навести саме ці дані.

Якщо ж інформація про місцезнаходження ділянки відсутня, тоді вказується назва адміністративно-територіальної одиниці, де фактично розташована земельна ділянка. Наприклад: «Село Широке Уманського району Черкаської області»

10

Куди подавати форму № 20-ОПП, якщо земельна ділянка розташована не за місцем основного обліку платника податків?

У будь-якому разі форму потрібно подати до податкової за місцем реєстрації юрособи або фізособи-підприємця. При цьому у формі необхідно зробити позначку в гр. 11 про те, що земельна ділянка знаходиться не за основним місцем обліку платника податків. Тоді платника поставлять на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням земельної ділянки (неосновне місце обліку)

11

СГ уклав договір оренди нежитлового приміщення на 1 рік. Який код указувати в гр. 10 форми № 20-ОПП: «7 – право довгострокового користування або оренди» чи «8 – право короткострокового користування, оренди або наймання»?

Відносно критерію «довгострокова» або «короткострокова» у цьому випадку пояснення немає ні в Пам’ятці, ні в самому Порядку № 1588. По суті, не визначено ці поняття і в ПК. Однак у п. 187.9 ПК (застосовується для цілей ПДВ) міститься визначення довгострокового договору. Це договір, укладений на строк більше одного року. Тому при заповненні форми № 20-ОПП можна орієнтуватися на цей критерій. Тобто в цьому випадку вказувати потрібно код «8 – право короткострокового користування, оренди або наймання»

12

Тракторам присвоєно держномери. Чи можна укрупнити інформацію, показавши всі трактори в одному рядку, чи треба показувати кожну одиницю окремо?

Трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські машини підлягають відомчій реєстрації згідно з Порядком, затвердженим постановою КМУ від 08.07.09 р. № 694 (далі – Порядок № 694). Після реєстрації кожного типу сільгосптехніки власникові видається номерний знак (п. 5 Порядку № 694). Порядком № 1588 не передбачено укрупнення інформації за такими об’єктами, на відміну від автотранспортних засобів. Отже, дотримуючись принципу 4, кожний трактор, що має реєстраційний номер, треба показати в розд. 3 форми № 20-ОПП окремим рядком, а в гр. 12 потрібно вказати його реєстраційний номер. Уважаємо, що це номер шасі (за аналогією з вантажним транспортним засобом).

Водночас рекомендуємо отримати письмову індивідуальну податкову консультацію про можливість укрупнення даних у формі № 20-ОПП за тракторами, яким присвоєно реєстраційні номери

13

Чи треба показувати у формі № 20-ОПП сіялки, мотокоси, плуги та іншу сільгосптехніку

Сільгосппідприємство повинне подати податковим органам інформацію про наявну в них сільгосптехніку. Така інформація підтверджує наявність у підприємства матеріально-технічних ресурсів для забезпечення господарської діяльності та захищає його від віднесення до розряду ризикових.

У даному випадку показувати окремо кожний агрегат немає необхідності: можна укрупнити інформацію та об’єднати всю техніку за її місцезнаходженням. Тип об’єкта може бути таким: комплекс (код 669), гараж (код 659), склад (код 468), машинно-тракторна станція (627).
З таким підходом згодні й податкові органи (ЗІР, категорія 116.11)

14

У СГ є сушильна установка для зернових продуктів. Який тип об’єкта оподаткування вибрати для неї при заповненні форми № 20-ОПП?

Сушильна установка являє собою самостійний працюючий пристрій. А оскільки такого найменування в Довіднику типів об’єктів оподаткування немає, підприємству треба вибрати щось схоже за функціональним призначенням, наприклад «Комплекс» (код 669) або «Модуль» (код 352). Щоб було зрозуміло, про що йдеться, у гр. 4 «Найменування об’єкта оподаткування» розд. 3 слід указати, наприклад, «Сушильна установка для зерна»

15

При заповненні форми № 20-ОПП було допущено помилку. Як її можна виправити?

Якщо платник податків виявив помилку у формі № 20-ОПП, він повинен подати нове повідомлення з виправленою інформацією. Адже за невнесення виправлення до форми № 20-ОПП передбачені штрафні санкції в розмірі (п. 117.1 ПК):

– для юросіб – 1 020 грн, за повторне порушення протягом року – 2 040 грн;

– для фізосіб-підприємців та інших самозайнятих осіб – 340 грн, за повторне порушення протягом року – 680 грн

16

Який штраф установлено за неподання форми № 20-ОПП?

За неподання, несвоєчасне подання форми № 20-ОПП платника податків можуть притягти до фінансової відповідальності згідно з п. 117.1 ПК у вигляді штрафу в розмірі:

– для юросіб – 1 020 грн, за повторне порушення (неподання форми у випадку зміни складу основних засобів) протягом року – 2 040 грн;

– для фізосіб-підприємців та інших самозайнятих осіб – 340 грн, за повторне порушення протягом року – 680 грн

17

Як накладається штраф за неподання форми № 20-ОПП – сукупно за всі порушення чи окремо за кожний незазначений об’єкт?

На жаль, цей момент у законодавстві чітко не прописано.
У п. 117.1 ПК не уточнюється, що штраф накладається за кожний непоказаний об’єкт. Ми вважаємо, що якщо платник податків не показав декілька об’єктів або показав їх несвоєчасно, то за результатами перевірки повинен застосовуватися один штраф. Податківці у своїх роз’ясненнях теж не згадують про те, що фінансові санкції, передбачені п. 117.1 ПК, застосовуються за кожний незазначений об’єкт (ЗІР, категорія 116.12). У судів поки що немає однозначної думки з даного питання (див. наприклад, постанова Верховного Суду від 21.07.20 р., ЄДРСР, реєстр. № 90590728; постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.02.20 р., ЄДРСР, реєстр. № 87799094)

18

Чи можуть оштрафувати СГ за неподання форми № 20-ОПП в період карантину?

На підставі п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПК штрафні санкції не застосовуються за порушення податкового законодавства, допущені в період із 01.03.20 р. до закінчення місяця, у якому завершується дія карантину (за винятком деяких порушень). Отже, податківці не можуть штрафувати за неподання або несвоєчасне подання форми № 20-ОПП, якщо це порушення було/буде допущене в період із 01.03.20 р. і до закінчення місяця, у якому завершується карантин (зараз карантин діє до 28.02.21 р.).

Однак якщо 10-денний строк подання форми № 20-ОПП минув до початку карантину, а СГ її не подав або подав пізніше, то за це порушення платника податків можуть оштрафувати на підставі п. 117.1 ПК, навіть якщо він повідомив податкову про новий об’єкт у період карантину

Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 1
Відсортовано:
Статті за темою
04.06.2025
Ліквідаційна вартість саду: визначення та зразки оформлення
У цій статті розглянуто, що таке ліквідаційна вартість саду, хто та як її встановлює, і чи можна її визначити як нульову. Ліквідаційна вартість багаторічних насаджень, зокрема садів, безпосередньо впливає на розрахунок суми амортизації, а отже, – і на фінансовий результат підприємства. Амортиз...
03.06.2025
Часткова ліквідація основних засобів: ПДВ-наслідки
Довелось частково ліквідувати основний засіб під час ремонту? Дізнайтеся із нашої статті, чи потрібно в такому разі нараховувати ПДВ-зобов’язання, що є базою оподаткування та яким має бути документальне оформлення операції. У процесі ремонту об’єкта основних засобів відбулась його частко...
02.06.2025
Подаємо форму № 20-ОПП щодо обладнання для зберігання пального
У статті розповімо, як суб’єкту господарювання подати заяву за формою № 20-ОПП щодо обладнання для зберігання пального. Ліцензія на зберігання пального для власних потреб: як отримати з 01.01.2025 Перед поданням заяви на отримання ліцензії на зберігання пального суб’єкт господарювання (д...
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
Нове
24.06.2025
Ремонт орендованих основних засобів: обкладення ПДВ
Для кого ця стаття: для сільгосппідприємств, що орендують основні засоби (далі – ОЗ) (сільгосптехніку, будівлі тощо) та здійснюють їх ремонт чи поліпшення за згодою орендодавця. Із цієї статті ви дізнаєтеся: як обкладаються ПДВ операції з ремонту та поліпшення орендованих ОЗ. Для кого ця стат...
23.06.2025
Як кошти державної підтримки впливають на частку сільгосптоваровиробництва?
У статті розглянемо, чи зменшують частку сільгосптоваровиробництва кошти державної підтримки сільгосптоваровиробників. Останнім часом сільгосппідприємства, які є платниками єдиного податку четвертої групи, почали отримувати від податківців «листи щастя» стосовно завищення частки сільгосп...
23.06.2025
В який строк покупець має зареєструвати від’ємний розрахунок коригування, щоб не отримати штраф
У статті розглянемо, як та в який строк покупець має зареєструвати від’ємний розрахунок коригування до податкової накладної. Розрахунки коригування до податкових накладних (далі – РК, ПН), в яких передбачається зменшення суми компенсації постачальнику (так звані від’ємні РК), склад...
Кращі матеріали