Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Про що потрібно пам’ятати СГ під час заповнення форми № 20-ОПП

21.01.2021 3546 1 8

Згідно з п. 63.3 Податкового кодексу (далі – ПК) і п. 8.1 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588), платники податків зобов’язані повідомляти орган ДПС за місцем свого основного обліку про всі об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням (далі – об’єкти оподаткування). Це робиться шляхом подання форми № 20-ОПП.

Роз’яснимо докладніше в таблиці порядок подання та особливості заповнення форми № 20-ОПП у форматі «запитання-відповідь». Докладніше про всі нюанси, пов’язані із заповненням і поданням форми № 20-ОПП, див. у «Форма № 20-ОПП в агросекторі: увага кожному рядку», «Сільгосптехніка та земля у формі № 20-ОПП: відповіді на актуальні запитання».


з/п

Запитання

Відповідь

1

2

3

1

За якою формою подавати інформацію?

Форма № 20-ОПП «Повідомлення про об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність» наведено в додатку 10 до Порядку № 1588. Тут же є Пам’ятка із заповнення кожної графи розд. 3 цієї форми

2

Як розрахувати строк подання форми № 20-ОПП?

Форма № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів (далі – р. д.) після реєстрації, створення або відкриття об’єкта оподаткування (п. 8.4 Порядку № 1588). Правил обчислення цього строку в ПК немає, тому звернемося до інших нормативних документів. Так, у Цивільному кодексі (далі – ЦК) сказано, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з яким пов’язаний початок строку (ст. 253 ЦК). Тобто якщо, наприклад, подія, що дає початок відліку строку, настала 27.07.20 р., то обчислювати строк потрібно з 28.07.20 р. Однак це правило передбачене не ПК, а нормативним актом, що регламентує неподаткові правовідносини. Тому, щоб уникнути штрафів, рекомендуємо обчислювати 10-денний строк не з наступного дня, а з дати настання події. Наприклад, підприємство придбало трактор 13.01.21 р. Саме із цієї дати відраховуйте 10 р. д. Отже, останній день подання повідомлення про цей об’єкт – 24.01.21 р.

3

Куди подавати форму № 20-ОПП?

Форма № 20-ОПП подається за основним місцем обліку платника податків (п. 8.1 Порядку № 1588)

4

Які способи подання форми № 20-ОПП?

Форма № 20-ОПП подається в паперовому або електронному вигляді (якщо платник податків уклав із податковим органом договір про електронний документообіг). У деяких випадках, прямо передбачених Порядком № 1588, повідомлення подається тільки в паперовій формі

5

Хто та коли повинен подавати форму № 20-ОПП?

Форму № 20-ОПП зобов’язані подавати платники податків (як підприємства, так і підприємці) у випадку:

реєстрації, відкриття або створення об’єкта оподаткування (п. 8.3 Порядку № 1588). Причому інформувати необхідно про всі об’єкти: власні, орендовані або передані в оренду (абзац другий п. 8.4 Порядку № 1588);

зміни відомостей про об’єкти оподаткування (зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об’єкта) (п. 8.5 Порядку № 1588). Наприклад, суб’єкт господарювання (далі – СГ) повідомляв податкову про орендоване майно шляхом подання форми № 20-ОПП. Тепер договір оренди закінчився, майно повернуто. У цьому випадку теж слід подати до податкового органу форму № 20-ОПП

6

Чи повинен СГ показувати у формі № 20-ОПП земельні ділянки, які знаходяться в нього у власності?

Так, повинен. Указувати потрібно всі земельні ділянки, які знаходяться в СГ у власності, постійному користуванні, орендуються або передані в оренду, а також оформлені на інших правах (безплатне користування, сервітут, емфітевзис)

7

Дію договору оренди земельної ділянки припинено. Як це відобразити у формі № 20-ОПП?

У випадку вибуття земельної ділянки (припинення договору оренди, відчуження земельної ділянки і т. п.) у гр. 2 форми наводиться значення 6 – «закриття об’єкта оподаткування», у гр. 9 також проставляється цифра 6 – «об’єкт відчужено/повернуто власникові», гр. 11 не заповнюється. У цьому випадку форма також подається протягом 10 р. д. із моменту вибуття об’єкта оподаткування. Наприклад, договір оренди землі розірвано, і акт повернення земельної ділянки власникові підписано 15.01.21 р. Отже, форму № 20-ОПП потрібно подати не пізніше 28.01.21 р.

8

СГ орендує 121 земельну ділянку. Чи можна за ними укрупнити інформацію та відобразити у формі № 20-ОПП усі ділянки на одній території одним рядком?

Ні, не можна. Принцип укрупнення інформації не застосовується, коли подається інформація про об’єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному реєстрі (органі) з отриманням реєстраційного номера (за винятком деяких автотранспортних засобів). Наприклад, в одній формі № 20-ОПП окремо (двома рядками) відображаються дані про земельну ділянку та про об’єкт нерухомого майна, який розміщений на цій ділянці (абзац четвертий п. 8.4 Порядку № 1588).

Земельні ділянки, як відомо, підлягають реєстрації в ДЗК і мають кадастрові номери. Тому інформація про кожний із таких об’єктів оподаткування наводиться у формі № 20-ОПП окремо (див. ЗІР, категорія 116.11). Таким чином, у гр. 12 розд. 3 форми «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування» необхідно вказати всі кадастрові номери земельних ділянок (паїв), які орендуються в одній територіальній одиниці

9

Як відобразити у формі № 20-ОПП земельну ділянку, якщо вона розташована за межами села й у неї немає адреси?

Найчастіше земельні ділянки, які знаходяться за межами населеного пункту, не мають адреси місцезнаходження. У цьому випадку слід орієнтуватися на інформацію, зазначену в реєстраційних документах на даний об’єкт. Наприклад, у держакті на земельну ділянку написано: «Уманський район Черкаської області». Відповідно в графах 6–8 форми № 20-ОПП слід навести саме ці дані.

Якщо ж інформація про місцезнаходження ділянки відсутня, тоді вказується назва адміністративно-територіальної одиниці, де фактично розташована земельна ділянка. Наприклад: «Село Широке Уманського району Черкаської області»

10

Куди подавати форму № 20-ОПП, якщо земельна ділянка розташована не за місцем основного обліку платника податків?

У будь-якому разі форму потрібно подати до податкової за місцем реєстрації юрособи або фізособи-підприємця. При цьому у формі необхідно зробити позначку в гр. 11 про те, що земельна ділянка знаходиться не за основним місцем обліку платника податків. Тоді платника поставлять на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням земельної ділянки (неосновне місце обліку)

11

СГ уклав договір оренди нежитлового приміщення на 1 рік. Який код указувати в гр. 10 форми № 20-ОПП: «7 – право довгострокового користування або оренди» чи «8 – право короткострокового користування, оренди або наймання»?

Відносно критерію «довгострокова» або «короткострокова» у цьому випадку пояснення немає ні в Пам’ятці, ні в самому Порядку № 1588. По суті, не визначено ці поняття і в ПК. Однак у п. 187.9 ПК (застосовується для цілей ПДВ) міститься визначення довгострокового договору. Це договір, укладений на строк більше одного року. Тому при заповненні форми № 20-ОПП можна орієнтуватися на цей критерій. Тобто в цьому випадку вказувати потрібно код «8 – право короткострокового користування, оренди або наймання»

12

Тракторам присвоєно держномери. Чи можна укрупнити інформацію, показавши всі трактори в одному рядку, чи треба показувати кожну одиницю окремо?

Трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські машини підлягають відомчій реєстрації згідно з Порядком, затвердженим постановою КМУ від 08.07.09 р. № 694 (далі – Порядок № 694). Після реєстрації кожного типу сільгосптехніки власникові видається номерний знак (п. 5 Порядку № 694). Порядком № 1588 не передбачено укрупнення інформації за такими об’єктами, на відміну від автотранспортних засобів. Отже, дотримуючись принципу 4, кожний трактор, що має реєстраційний номер, треба показати в розд. 3 форми № 20-ОПП окремим рядком, а в гр. 12 потрібно вказати його реєстраційний номер. Уважаємо, що це номер шасі (за аналогією з вантажним транспортним засобом).

Водночас рекомендуємо отримати письмову індивідуальну податкову консультацію про можливість укрупнення даних у формі № 20-ОПП за тракторами, яким присвоєно реєстраційні номери

13

Чи треба показувати у формі № 20-ОПП сіялки, мотокоси, плуги та іншу сільгосптехніку

Сільгосппідприємство повинне подати податковим органам інформацію про наявну в них сільгосптехніку. Така інформація підтверджує наявність у підприємства матеріально-технічних ресурсів для забезпечення господарської діяльності та захищає його від віднесення до розряду ризикових.

У даному випадку показувати окремо кожний агрегат немає необхідності: можна укрупнити інформацію та об’єднати всю техніку за її місцезнаходженням. Тип об’єкта може бути таким: комплекс (код 669), гараж (код 659), склад (код 468), машинно-тракторна станція (627).
З таким підходом згодні й податкові органи (ЗІР, категорія 116.11)

14

У СГ є сушильна установка для зернових продуктів. Який тип об’єкта оподаткування вибрати для неї при заповненні форми № 20-ОПП?

Сушильна установка являє собою самостійний працюючий пристрій. А оскільки такого найменування в Довіднику типів об’єктів оподаткування немає, підприємству треба вибрати щось схоже за функціональним призначенням, наприклад «Комплекс» (код 669) або «Модуль» (код 352). Щоб було зрозуміло, про що йдеться, у гр. 4 «Найменування об’єкта оподаткування» розд. 3 слід указати, наприклад, «Сушильна установка для зерна»

15

При заповненні форми № 20-ОПП було допущено помилку. Як її можна виправити?

Якщо платник податків виявив помилку у формі № 20-ОПП, він повинен подати нове повідомлення з виправленою інформацією. Адже за невнесення виправлення до форми № 20-ОПП передбачені штрафні санкції в розмірі (п. 117.1 ПК):

– для юросіб – 1 020 грн, за повторне порушення протягом року – 2 040 грн;

– для фізосіб-підприємців та інших самозайнятих осіб – 340 грн, за повторне порушення протягом року – 680 грн

16

Який штраф установлено за неподання форми № 20-ОПП?

За неподання, несвоєчасне подання форми № 20-ОПП платника податків можуть притягти до фінансової відповідальності згідно з п. 117.1 ПК у вигляді штрафу в розмірі:

– для юросіб – 1 020 грн, за повторне порушення (неподання форми у випадку зміни складу основних засобів) протягом року – 2 040 грн;

– для фізосіб-підприємців та інших самозайнятих осіб – 340 грн, за повторне порушення протягом року – 680 грн

17

Як накладається штраф за неподання форми № 20-ОПП – сукупно за всі порушення чи окремо за кожний незазначений об’єкт?

На жаль, цей момент у законодавстві чітко не прописано.
У п. 117.1 ПК не уточнюється, що штраф накладається за кожний непоказаний об’єкт. Ми вважаємо, що якщо платник податків не показав декілька об’єктів або показав їх несвоєчасно, то за результатами перевірки повинен застосовуватися один штраф. Податківці у своїх роз’ясненнях теж не згадують про те, що фінансові санкції, передбачені п. 117.1 ПК, застосовуються за кожний незазначений об’єкт (ЗІР, категорія 116.12). У судів поки що немає однозначної думки з даного питання (див. наприклад, постанова Верховного Суду від 21.07.20 р., ЄДРСР, реєстр. № 90590728; постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.02.20 р., ЄДРСР, реєстр. № 87799094)

18

Чи можуть оштрафувати СГ за неподання форми № 20-ОПП в період карантину?

На підставі п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПК штрафні санкції не застосовуються за порушення податкового законодавства, допущені в період із 01.03.20 р. до закінчення місяця, у якому завершується дія карантину (за винятком деяких порушень). Отже, податківці не можуть штрафувати за неподання або несвоєчасне подання форми № 20-ОПП, якщо це порушення було/буде допущене в період із 01.03.20 р. і до закінчення місяця, у якому завершується карантин (зараз карантин діє до 28.02.21 р.).

Однак якщо 10-денний строк подання форми № 20-ОПП минув до початку карантину, а СГ її не подав або подав пізніше, то за це порушення платника податків можуть оштрафувати на підставі п. 117.1 ПК, навіть якщо він повідомив податкову про новий об’єкт у період карантину

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали