Для кого ця стаття: для всіх платників ПДВ.
Новий-старий порядок
Поява в п. 201.4 Податкового кодексу (далі – ПК) норми щодо оформлення податкових накладних (далі – ПН) за щоденними підсумками операцій не вплинула на порядок та випадки оформлення таких ПН. Адже ця норма була переписана один в один з п. 13 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.14 р. № 957 (далі – Порядок № 957).
Так, ПН може бути складено за щоденними підсумками операцій (якщо ПН не було складено на ці операції) у разі:
Для сільгосппідприємств найбільш поширеною операцією із зазначених вище є реалізація сільгосппродукції за готівку кінцевим споживачам – неплатникам ПДВ, розрахунки за яку проводяться через касу з оформленням прибуткових касових ордерів. На всіх таких покупців, як і раніше, можна оформлювати одну ПН за день.
Однак ураховуючи зміни в умовах оформлення зведеної ПН, весь продаж неплатникам ПДВ за місяць тепер можна включати й до зведеної ПН (особливо якщо кожному покупцеві здійснюється більше двох поставок на місяць). Тому в сільгосппідприємств з’явилася можливість вибору: або, як і раніше, на продаж за готівкові кошти оформлювати ПН за щоденними підсумками, або ж включати такі постачання до зведеної ПН, яка оформлятиметься на всіх неплатників раз на місяць.
Згідно з п. 9 Порядку № 957 у верхній лівій частині ПН за щоденними підсумками операцій робиться помітка «X» та зазначається тип причини «11 «Складена за щоденними підсумками операцій».
У разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, та в разі складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій у рядку «Особа (платник податку) – покупець» зазначається «Неплатник», а в рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» – умовний ІПН «100000000000» (п. 12 Порядку № 957).
Приклад
Сільгосппідприємство 17.08.15 р. реалізувало за готівкові кошти сільгосппродукцію кінцевим споживачам (ціни з ПДВ):
Як оформити ПН за щоденними підсумками операцій, див. фрагмент.