Податкова консультація: квітневі зміни
06.04.2017 2491 0 1
Із 1 квітня 2017 року набувають чинності ст. 52 та 53 Податкового кодексу (далі – ПК), викладені у новій редакції. Вони стосуються порядку отримання податкових консультацій та наслідків їх застосування. Зміни внесено Законом від 21.12.16 р. № 1797-VIII (далі – Закон № 1797). Розглянемо їх детальніше.
Насамперед дещо змінилась назва – індивідуальна податкова консультація (далі – ІПК). Як і раніше, вона має індивідуальний характер, однак згідно із змінами виділена в окремий документ, юридично значущий, із своїми характерними ознаками.
Вимоги до звернення
Раніше вимоги до письмового звернення не були встановлені, звернутися можна було у довільній формі. Відтепер письмове звернення на отримання ІПК має містити (п. 52.1 ПК):
- найменування юрособи або П. І. Б. фізособи, податкову адресу, номер засобу зв’язку та адресу електронної пошти (за наявності);
- код згідно з ЄДРПОУ (для юросіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізосіб), або серію та номер паспорта (для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
- зазначення практичної необхідності отримання ІПК;
- підпис платника податків;
- дату підписання звернення.
Якщо звернення платника податків не відповідає даним вимогам, ІПК не надається, а надсилається відповідь у порядку та строки, передбачені Законом від 02.10.96 р. № 393/96-ВР «Про звернення громадян».
Отже, у разі недотримання встановлених вимог звернення розглядається як звичайне – у строк не більше одного місяця від дня його надходження, а те, яке не потребує додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше 15 днів із дня його отримання (ст. 20 Закону № 393).
Форма ІПК
ІПК може використовуватися виключно платником податків, якому її надано. За вибором платника вона надається в усній або письмовій формі. Віднині можливості отримати ІПК в електронній формі немає.
ІПК, надана в письмовій формі, повинна містити: назву (податкова консультація), реєстраційний номер в Єдиній базі ІПК, опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок із питань практичного використання таких норм.
Хто надає ІПК
ІПК надаються (п. 52.4 ПК):
- в усній формі – контролюючими органами та державними податковими інспекціями;
- письмовій формі – контролюючими органами в АР Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональними територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до Положення, затвердженого постановою КМУ від 21.05.14 р. № 236, ДФС є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ через міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування ЄСВ, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати ЄСВ.
Письмова ІПК підлягає реєстрації в Єдиній базі ІПК та розміщенню на офіційному веб-сайті ДФС, без зазначення найменування (П. І. Б.) платника податків, коду згідно з ЄДРПОУ та його податкової адреси.
Доступ до зазначених даних Єдиної бази та офіційного веб-сайту є безоплатним та вільним.
Строк надання
За зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно ІПК з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на ці органи, протягом 25 календарних днів (далі – к. д.) після дня отримання такого звернення даним контролюючим органом.
В одній нормі (п. 52.1 ПК) змінились і строк надання (із 30 на 25 к. д.), і назва (індивідуальні). Крім того, зараз можна запитувати не лише про податкове, а й про інше законодавство, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Цікавий нюанс: тепер контролюючий орган в АР Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональний територіальний орган зобов’язані надсилати ДФС підготовлену ІПК протягом 15 к. д. з дня отримання звернення. У свою чергу, ДФС протягом 10 к. д., але не більше 35 днів, що настають за днем отримання відповідного звернення, приймає одне з таких рішень (п. 52.5 ПК):
- щодо внесення відомостей про ІПК до Єдиного реєстру ІПК. Про це фіскальна служба повідомляє протягом одного робочого дня з моменту прийняття рішення контролюючий орган, який йому підпорядковується;
- відмови у внесенні відомостей до Єдиного реєстру ІПК з одночасним наданням платнику податків від свого імені ІПК та внесенням відомостей про таку консультацію до зазначеного реєстру. Про це фіскальна служба повідомляє протягом одного робочого дня з моменту прийняття рішення контролюючий орган, який йому підпорядковується, та платника податків у порядку, визначеному ст. 42 ПК.
Тобто навіть якщо контролюючий орган на місці підготує та надасть для ознайомлення ІПК, вона може не набрати чинності у такій редакції, бо не буде внесена до Єдиного реєстру ІПК. На розсуд ДФС може бути підготовлена зовсім інша консультація, яка набуде чинності шляхом внесення до вказаного реєстру.
Як бачимо, два підпункти ст. 52 ПК суперечать один одному – строк надання ІПК у 25 днів не абсолютний (п. 52.1 ПК), фактично він становить до 35 к. д. + 1 робочий день (п. 52.5 ПК).
Узагальнюючі консультації
Мінфін проводить періодичне узагальнення консультацій, а також аналізує обставини, що свідчать про неоднозначність окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, шляхом надання узагальнюючих податкових консультацій, які затверджуються наказом.
Строк оприлюднення узагальнюючих консультацій на офіційному веб-сайті Мінфіну не змінився – протягом 5 к. д. з дня їх надання.
Відповідальність
Не може бути притягнуто до відповідальності, включаючи фінансову (штрафні санкції та/або пеня), платника податків (податкового агента та/або його посадову особу), який діяв відповідно до ІПК, наданої йому у письмовій формі, а також узагальнюючої консультації, за діяння, що містить ознаки податкового правопорушення, зокрема на підставі того, що у подальшому така консультація була змінена або скасована (п. 53.1 ПК).
Змінами уточнено, що виключена фінансова відповідальність не поширюється окремо на посадову особу податкового агента.
Важливо! Положення п. 53.1 ПК застосовуються до ІПК за умови її реєстрації в Єдиній базі ІПК.
Якщо положення ІПК суперечать положенням узагальнюючої консультації, застосовуються положення останньої.
Платник податків та/або податковий агент, які діяли відповідно до ІПК, не звільняються від обов’язку сплати податкового зобов’язання, визначеного ПК.
Оскарження до суду
Норми стосовно оскарження суттєво не змінились. Виключено лише можливість оскарження до суду ІПК, викладеної в електронній формі, однак у ст. 52 ПК взагалі вже немає такої форми.
Платник податків може оскаржити до суду наказ про затвердження узагальнюючої консультації або надану йому ІПК як правовий акт індивідуальної дії, викладеної в письмовій формі, які, на думку такого платника, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору.
Скасування судом наказу про затвердження узагальнюючої консультації або ІПК є підставою для надання нової консультації з урахуванням висновків суду.
Протягом 30 к. д. з дня набрання законної сили рішенням суду про скасування такого наказу або ІПК Мінфін або контролюючий орган з урахуванням висновків суду зобов’язані опублікувати узагальнюючу консультацію або надати платнику податків ІПК (п. 52.3 ПК).
Висновки
При підготовці письмового звернення необхідно ретельно дотримуватися вимог до його оформлення, адже в іншому разі ІПК не буде надана.
Офіційно керуватися ІПК можна у разі її реєстрації в Єдиній базі ІПК.
Строк надання ІПК становитиме до 35 к. д. + 1 робочий день.
Звертайтеся за ІПК саме у письмовій формі, тоді матимете офіційну підставу для здійснення тих чи інших дій, а у разі незгоди – право на її оскарження.
Коментарі до матеріалу