Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи нараховувати ПДВ у разі загибелі врожаю

31.10.2018 627 0 1

Для кого ця стаття: для сільгосппідприємств, які є платниками ПДВ та в яких мають місце випадки загибелі посівів сільгоспкультур або псування (нестачі) сільгосппродукції у зв’язку з виникненням обставин непереборної сили.

Чим корисна стаття: ми проаналізуємо норми Податкового кодексу (далі – ПК), наведемо думку ДФС та судову практику з питання необхідності нарахування податкових зобов’язань з ПДВ (далі – ПЗ) у разі загибелі посівів сільгоспкультур або псування сільгосппродукції внаслідок форс-мажорних обставин.

Не секрет, що сільське господарство – доволі ризикований вид діяльності. Адже результат господарювання великою мірою залежить від примхів природи. Із проблемою загибелі врожаю, псування вже зібраної сільгосппродукції через форс-мажорні обставини стикається майже кожне сільгосппідприємство.

До відома. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами. До таких обставин належать: виняткові погодні умови, стихійні лиха (епідемія, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання перевалів, блискавка, пожежа, посуха, повінь, просідання та зсув ґрунту), інші стихійні лиха, а також збройний конфлікт або серйозна загроза такого конфлікту, військові дії, акти тероризму тощо (ст. 141 Закону від 02.12.97 р. № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні»).

У сільгосппідприємства, яке списує витрати у зв’язку із загибеллю посівів або псуванням сільгосппродукції, неодмінно виникає запитання: що робити з вхідним ПДВ? Адже підприємство закуповувало ТМЦ (насіння, добрива, паливо) та придбавало послуги (наприклад, послуги з обприскування полів), які були використані для сівби та вирощування сільгосппродукції, в інших суб’єктів господарювання. І якщо такі ТМЦ/послуги були придбані у платників ПДВ, суму вхідного ПДВ було віднесено до податкового кредиту на підставі податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ми неодноразово висвітлювали цю тему (наприклад, «Загибель посівів: податкові наслідки»). Але численні звернення читачів, а також деякі роз’яснення спеціалістів ДФС змусили нас знову до неї звернутися. Тож розглянемо позицію ДФС та судову практику із цього питання.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали