Чи нараховувати ПДВ у разі загибелі врожаю
Для кого ця стаття: для сільгосппідприємств, які є платниками ПДВ та в яких мають місце випадки загибелі посівів сільгоспкультур або псування (нестачі) сільгосппродукції у зв’язку з виникненням обставин непереборної сили.
Чим корисна стаття: ми проаналізуємо норми Податкового кодексу (далі – ПК), наведемо думку ДФС та судову практику з питання необхідності нарахування податкових зобов’язань з ПДВ (далі – ПЗ) у разі загибелі посівів сільгоспкультур або псування сільгосппродукції внаслідок форс-мажорних обставин.
Не секрет, що сільське господарство – доволі ризикований вид діяльності. Адже результат господарювання великою мірою залежить від примхів природи. Із проблемою загибелі врожаю, псування вже зібраної сільгосппродукції через форс-мажорні обставини стикається майже кожне сільгосппідприємство.
До відома. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами. До таких обставин належать: виняткові погодні умови, стихійні лиха (епідемія, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання перевалів, блискавка, пожежа, посуха, повінь, просідання та зсув ґрунту), інші стихійні лиха, а також збройний конфлікт або серйозна загроза такого конфлікту, військові дії, акти тероризму тощо (ст. 141 Закону від 02.12.97 р. № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні»).
У сільгосппідприємства, яке списує витрати у зв’язку із загибеллю посівів або псуванням сільгосппродукції, неодмінно виникає запитання: що робити з вхідним ПДВ? Адже підприємство закуповувало ТМЦ (насіння, добрива, паливо) та придбавало послуги (наприклад, послуги з обприскування полів), які були використані для сівби та вирощування сільгосппродукції, в інших суб’єктів господарювання. І якщо такі ТМЦ/послуги були придбані у платників ПДВ, суму вхідного ПДВ було віднесено до податкового кредиту на підставі податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Ми неодноразово висвітлювали цю тему (наприклад, «Загибель посівів: податкові наслідки»). Але численні звернення читачів, а також деякі роз’яснення спеціалістів ДФС змусили нас знову до неї звернутися. Тож розглянемо позицію ДФС та судову практику із цього питання.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року