Використання коштів зі спецрахунка: порядок та наслідки
16.05.2016 2563 0 3
У зв’язку зі змінами, що відбулися в порядку застосування спецрежиму з ПДВ із 01.01.16 р., у багатьох сільгосппідприємств виникає логічне запитання: а чи змінилися правила використання коштів, які акумулюються на спецрахунку? Розберемося із цим у консультації.
На які цілі можна використовувати спецкошти
Перш за все нагадаємо норму п. 209.2 Податкового кодексу (далі – ПК) у редакції, що діяла до 01.01.16 р.: «Згідно із спеціальним режимом оподаткування сума ПДВ, нарахована сільгосппідприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні цього підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку – для інших виробничих цілей».
Хоча, по суті, кошти зі спецрахунка призначалися для використання в сільгоспдіяльності, через не зовсім коректне формулювання вищенаведена норма впродовж багатьох років викликала неоднозначні, а інколи навіть абсурдні роз’яснення та вимоги з боку податкових органів. Так, не секрет, що деякі податківці «дозволяли» сплачувати зі спецрахунка лише ПДВ із вартості товару чи послуги, а сума без ПДВ, на їх думку, мала сплачуватися із поточного рахунка. З точки зору інших податківців, використовувати спецкошти можна було лише за відсутності заборгованостей із придбання виробничих факторів тощо.
З 01.01.16 р. вищенаведене формулювання п. 209.2 нарешті виключено з ПК. Тепер норма, що регулює порядок використання коштів зі спецрахунка (абзац другий пп. 209.2.3 ПК), звучить так: «Суми ПДВ, що підлягають перерахуванню на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, не підлягають сплаті до бюджету та повністю залишаються в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для використання у виробництві сільськогосподарських товарів/послуг. Зазначені суми коштів акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на таких рахунках у порядку, затвердженому КМУ».
Отже, сподіваємося, що нині право використання коштів зі спецрахунка на цілі, пов’язані з виробництвом сільгосппродукції (без будь-яких інших обмежень, тобто незалежно від наявності сум ПДВ, заборгованостей перед постачальниками тощо), не викликатиме сумнівів у податківців.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року