Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Транспортування зерна на експорт

При транспортуванні зерна за ЗЕД-контактами агровиробники можуть зіткнутись із випадками, коли дані про відправлену підприємством на експорт сільгосппродукцію відрізняються від даних, задекларованих на митниці. Про облікові наслідки таких операцій поговоримо на прикладі окремих практичних ситуацій.

Ситуація 1
Сільгосппідприємство уклало ЗЕД-контракт на експорт пшениці. Дата постачання товару, зазначена в залізничній накладній на станції відправлення, – 30.06.16 р., а дата оформлення митної декларації (далі – МД) – 01.07.16 р. У який період потрібно списати продукцію з балансу та визнати дохід від продажу пшениці в бухобліку?

Одразу зазначимо, що порядок відображення витрат та доходів за експортними операціями в обліку безпосередньо пов’язаний із моментом передачі покупцю прав власності на зерно. Так, пп. 14.1.202 Податкового кодексу (далі – ПК) та п. 8 П(С)БО 15 «Доходи» передачу прав власності на продукцію (товари, інший актив) визначено однією з обов’язкових ознак продажу (реалізації).

У зв’язку із цим слід ознайомитись із умовами зовнішньоекономічного договору та визначити, на яку дату до покупця переходить право власності на зерно: на дату оформлення залізничної накладної чи на дату формування митної декларації. На цю дату і потрібно визнати витрати (списати собівартість реалізованого зерна) та доходи від експортної операції.

Якщо ж у зовнішньоекономічному договорі питання переходу права власності не врегульовано та не зазначено, правом якої країни регламентується договір, за замовчуванням буде застосовуватися право країни продавця, тобто право України (п. 1 ч. 1 ст. 44 Закону від 23.06.05 р. № 2709-IV «Про міжнародне приватне право»). А згідно з ч. 2 ст. 334 Цивільного кодексу (далі – ЦК) право власності переходить у момент вручення майна (товару) перевізнику. На цю саму дату до покупця переходить і ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження товару, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 668 ЦК).

Ситуація 2
Сільгосппідприємство згідно з укладеним контрактом із нерезидентом здійснило експорт зерна. При транспортуванні дані про кількість продукції в залізничній накладній відрізняються від даних, задекларованих на митниці. Згідно з укладеним контрактом датою переходу права власності на товар до покупця є дата оформлення митної декларації. Які наслідки в обліку підприємства?

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали