Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Продаж продукції, виготовленої на давальницьких умовах: чи застосовувати РРО?

11.09.2018 1258 0 1

За загальним правилом, суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО). Таку вимогу містить ст. 3 Закону від 06.07.95 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265). Водночас у ст. 9 наведено перелік випадків, коли можна обійтися без РРО. Один із них – торгівля продукцією власного виробництва за умови проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій.

Проте на сьогодні складається неоднозначна ситуація із застосуванням РРО тими підприємствами, які продають за готівку продукцію, виготовлену на давальницьких умовах. Через чергову прогалину в законодавстві, а саме відсутність визначення поняття «продукція власного виробництва» для цілей Закону № 265, питання про статус таких виробів для підприємства-замовника (товар чи готова продукція власного виробництва) залишається відкритим.

Зважаючи на проблемну ситуацію, що склалась у практичній діяльності сільгосппідприємств, ми звернулися до ДФС із запитом про надання роз’яснення щодо застосування сільгосптоваровиробниками РРО під час продажу за готівку продукції, виготовленої із власно вирощеної давальницької сировини із залученням сторонньої організації (зокрема, цукор, виготовлений із цукрових буряків такого підприємства на давальницьких умовах за договором підряду).

Відповідь, надана в Індивідуальній податковій консультації ДФС від 22.08.18 р. № 3656/6/99-99-14-05-01-15/ІПК (далі – ІПК № 3656), не потішить платників податків, для яких це питання є актуальним. На думку представників ДФС, продукція переробки давальницької сировини не вважається продукцією власного виробництва, тому розрахунки під час її реалізації мають проводитись із застосуванням РРО.

Однак не все так однозначно в цій ситуації. І в попередніх роз’ясненнях ДФС та інших органів знаходимо різні точки зору на цю проблему. Є підстави вважати, що замовник також є виробником. Як аргумент цієї позиції наведемо положення нормативно-правових актів.

По-перше, це випливає з норм пп. 14.1.235 Податкового кодексу, згідно з якими сільськогосподарський товаровиробник – це юридична особа незалежно від організаційно-правової форми, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням і виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках і водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власно виробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали