Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Придбання основних засобів за інвалюту: особливості бухобліку

Акценти цієї статті: розглядаються особливості формування первісної вартості імпортованих основних засобів (далі – ОЗ) і нюанси бухгалтерського обліку операцій з придбання ОЗ за інвалюту.

Формування первісної вартості

Придбані ОЗ зараховуються на баланс за первісною вартістю. Одиницею обліку є об'єкт ОЗ – завершений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього або комплекс пристроїв, об'єднаних конструктивно і функціонально (п. 4 П(С)БО 7 «Основні засоби»). До первісної вартості об'єкта ОЗ включаються (п. 8 П(С)БО 7):

  • суми, сплачені постачальникові (нерезиденту);
  • реєстраційні збори, держмито та інші платежі, пов'язані з придбанням прав на об'єкт ОЗ;
  • ввізне мито;
  • непрямі податки, якщо вони не відшкодовуються суб'єкту господарювання (неплатнику ПДВ) або якщо ОЗ ввозяться для здійснення неоподатковуваних операцій чи для використання в негосподарській діяльності;
  • витрати на доставку, установку, монтаж, налагодження ОЗ;
  • витрати зі страхування ризиків, пов'язаних із доставкою ОЗ;
  • інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням ОЗ до стану, придатного для експлуатації за призначенням, тощо.

Включення витрат на доставку і страхування до первісної вартості ОЗ залежить від базових умов постачання згідно із Правилами ІНКОТЕРМС.

Витрати, не зазначені в п. 8 П(С)БО 7, не входять до складу первісної вартості ОЗ, а відносяться на витрати того періоду, у якому вони здійснюються, наприклад, витрати на закордонне відрядження працівника для укладення договору з постачальником-нерезидентом. Оскільки відрядження прямо не названі серед витрат, що формують первісну вартість ОЗ, вони відображаються, як правило, у витратах підрозділу, у якому трудиться відряджений працівник. Так, якщо у відрядження направлено співробітника адміністративного підрозділу, то його витрати на відрядження відображаються у складі адміністративних (рахунок 92). Це правило рекомендуємо відобразити в наказі про облікову політику підприємства.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали