Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Передача посівів при зміні орендаря землі: облік

Зінаїда Козюк

20.04.2017 1294 0 2

Насамперед зазначимо, що під час реалізації посівів створюються специфічні економічні взаємовідносини. Адже рослини як біологічні активи існують разом із землею. І в разі передання землі іншому господарю рослини, які на ній розміщені, також переходять до нового власника на певній стадії їх вирощування, що вимагає відповідного відображення в бухобліку суб’єктів господарювання. У цій статті розглянемо, як відображати операції з купівлі-продажу посівів в обліку учасників такого процесу.

Незібраний урожай – біологічний актив чи сільгосппродукція?

Щоб відповісти на це запитання, звернімося до нормативно-правових актів. Зокрема, згідно з п. 4 П(С)БО 30:

  • біологічні активи – це тварина або рослина, яка в процесі біологічних перетворень здатна давати сільгосппродукцію та/або додаткові біологічні активи, а також приносити в інший спосіб економічні вигоди;
  • сільгосппродукція – актив, одержаний у результаті відокремлення від біологічного активу, призначений для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання.

Із наведеного стає очевидним, що для потреб бухобліку всі посіви до моменту збирання врожаю є поточними біологічними активами рослинництва. У продукцію такі посіви перетворяться тільки після збирання врожаю та отримання, наприклад, зерна із засіяних площ.

Важливо: класифікувати посіви в такий спосіб мають як продавець, так і покупець. У подальшому в разі продовження біологічних перетворень покупцем отриманий урожай слід визнати сільгосппродукцією згідно з П(С)БО 30.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали