Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

На поточний рахунок помилково надійшли кошти: що робити?

07.11.2018 1539 0 2

На поточний рахунок сільгосппідприємства були помилково зараховані кошти від іншого суб’єкта господарювання (далі – СГ). У який строк слід повернути ці кошти та чи треба обкладати їх ПДВ?

Згідно зі ст. 6 Указу Президента від 16.03.95 р. № 227/95 «Про заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народному господарстві України» СГ мають повертати помилково зараховані на їх рахунок кошти у 5-денний строк (уважаємо, маються на увазі саме календарні дні).

Причому, як зазначає НБУ у листі від 23.04.02 р. № 25-113/635, обов’язок повернути гроші в неналежного отримувача виникає з моменту, коли він дізнався про помилку. Наприклад, коли до нього звернувся контрагент із проханням повернути гроші, а не тоді, коли кошти були фактично зараховані.

Зверніть увагу: якщо кошти не будуть повернені протягом 5 днів, то їх власник може вимагати з неналежного отримувача сплатити йому відсотки за користування цими коштами (ст. 536 Цивільного кодексу, далі – ЦК). Так, власник коштів може стягнути з неналежного отримувача, який не повернув гроші вчасно, суму боргу з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми (ст. 625 ЦК).

Що стосується оподаткування, то податківці, відповідаючи на запитання про обкладення помилкових коштів ПДВ (див., наприклад, ЗІР, категорія 101.06), наполягають на тому, що якщо між отримувачем коштів та їх платником були наявні договірні відносини щодо постачання товарів/послуг, то на дату надходження коштів на банківський рахунок у платника податку виникають податкові зобов’язання з ПДВ.

Якщо договірні відносини щодо постачання товарів/послуг між СГ відсутні, то отримані неналежним отримувачем кошти, які повернуто у 5-денний строк, не підлягають обкладенню ПДВ.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали