Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи може керівник підписувати договір, якщо він друга сторона?

Зінаїда Козюк

17.07.2017 3053 0 1


Сільгосппідприємство збирається взяти в оренду автомобіль, власником якого є директор. Чи може директор підписати договір оренди?


Ні, не може. Пояснимо чому.

Питання щодо укладення договору оренди автомобіля між підприємством та фізичною особою регулюються гл. 58 Цивільного кодексу (далі – ЦК). Однією із підстав для виникнення цивільних прав і обов’язків (зобов’язань), які мають виконуватися належним чином і в установлений строк, є договір (ст. 11, 509 ЦК). Договором визнається домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків (ч. 1 ст. 626 ЦК).

Відповідно до ст. 6 ЦК сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК).

Виходячи з того що представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також щодо інших осіб, установлених законом (ч. 3 ст. 238 ЦК), директору підписувати такий договір не можна. Адже в даному випадку директор підприємства, з однієї сторони, є орендодавцем, а з другої – представником підприємства.

Тож підписання однією особою за обидві сторони договору (орендаря та орендодавця) вважається його укладеннням задля власних інтересів, а це прямо заборонено ЦК. Виходом із цієї ситуації може бути делегування права на підписання договору оренди автомобіля будь-якій іншій особі, наприклад заступнику директора підприємства.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали