Кредит банку і процентна позика: дисконтувати чи ні?
Акценти статті:
- у яких випадках дисконтувати суму довгострокової заборгованості у вигляді кредиту, отриманого в банку, або позики під процент;
- як визначити ставку дисконтування;
- як розрахувати суми доходів і витрат за допомогою Excel;
- як відобразити в обліку продисконтовану вартість та амортизацію дисконту.
Тема дисконтування довгострокової заборгованості, як і раніше, залишається в «топ» бухгалтерських запитань. Ми вже розглядали (див. «Кого стосується дисконтування довгострокової заборгованості», «Дисконтуємо довгострокову заборгованість в інвалюті») правила дисконтування безпроцентних заборгованостей (безпроцентні позики і векселі). А сьогодні поговоримо про заборгованості, отримані під процент. Зокрема, це можуть бути кредити банків або інших фінансових установ, а також позики (зазвичай інвалютні, отримані від нерезидентів). І здавалося б: якщо на довгострокову заборгованість згідно з договором нараховуються проценти, то дисконтувати її не потрібно.
Але це не зовсім так. Давайте розберемося, чому.
Нагадаємо, що з 29.10.19 р. (дата набуття чинності наказу Мінфіну від 16.09.19 р. № 379) формулювання п. 12 П(С)БО 10 та п. 9 П(С)БО 11 змінилися. І тепер усі довгострокові дебіторські заборгованості та довгострокові зобов'язання (і процентні, і безпроцентні) повинні відображатися в балансі за теперішньою вартістю. А в п. 4 П(С)БО 11 сказано, що теперішня вартість – це дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде необхідна для погашення зобов'язання у процесі звичайної діяльності підприємства.
При розрахунку теперішньої вартості довгострокової заборгованості слід застосовувати ставку дисконту, яка базується на ринковій ставці процента, що використовується в операціях з аналогічними активами (п. 14 П(С)БО 28). Таким чином, під ставкою дисконтування розуміють ймовірну процентну ставку, за якою підприємство змогло б залучити позику (кредит) на аналогічних умовах. При цьому можуть братися до уваги схожі умови отримання позик (кредитів): вид валюти, сума позики, період погашення, територія тощо.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року