Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як задокументувати факт придбання ВРХ у фізосіб?

Сільгосппідприємство для поповнення основного стада планує купувати у фізичних осіб, які не є підприємцями, велику рогату худобу (далі – ВРХ). Який порядок документального оформлення цієї операції?

Для сільгосппідприємства закупівля ВРХ у фізичної особи – це операція купівлі-продажу. Проте, як свідчить практика, придбання худоби здійснюється через підзвітних осіб підприємства (зокрема, завідувача ферми, зоотехніка або ветеринарного лікаря), яким для розрахунку із фізособами видають під звіт кошти. Отже, після завершення закупівлі підзвітна особа зобов’язана скласти Звіт про використання підзвітних коштів (далі – Звіт) за формою, затвердженою наказом Міндоходів від 24.12.13 р. № 845.

До Звіту необхідно додати документи, які підтвердять витрачання підзвітних сум на придбання худоби. У нашій ситуації із цією метою слід оформити Акт на закупівлю худоби у населення (сільгоспоблік, форма № 95б). Так зазначено у пп. 2.10.1 Інструкції по обліку молодняку тварин, птиці та тварин на відгодівлі, наведеної у додатку до наказу Мінсільгосппроду від 15.01.97 р. № 7. Форма цього акта (його оригінальна назва – «Акт на передачу (продаж), закупівлю худоби та птиці за договорами з громадянами», далі – акт) затверджена наказом Мінсільгоспу СРСР від 30.03.81 р. № 260-2 і наведена у додатку до листа Мінагрополітики від 29.08.07 р. № 37-27-2-12/13869.

Зауважимо, що не забороняється брати за ос-нову форму Закупівельного акта, наведену в додатку 5 до п. 2.1 Методичних рекомендацій, затверджених наказом Мінекономіки та з питань євроінтеграції від 17.06.03 р. № 157. Треба тільки доповнити її необхідними реквізитами. Проте застосовувати вказану форму доцільніше при закупівлі продукції рослинництва.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали