Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як відобразити операції з поворотною інвентарною тарою в обліку постачальника продукції?

Фермерське господарство продає молоко власного виробництва. Товар відвантажують покупцям у бідонах, які згодом повертаються продавцю. Як відобразити операції з передачі та повернення тари в бухобліку сільгосппідприємства?

Тара – основний елемент упаковки, що є виробом для розміщення товару. Тара багаторазового використання, що підлягає повторному використанню, є поворотною (п. 2 Порядку збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації використаної тари (упаковки), затвердженого наказом Мінекономіки та з питань європейської інтеграції від 02.10.01 р. № 224).

Відповідно до ст. 685 Цивільного кодексу продавець зобов’язаний передати покупцеві товар у тарі та(або) в упаковці, якщо інше не встановлено договором купівлі-продажу або не випливає із суті зобов’язання. Згідно з п. 3 Правил застосування, обігу і повернення засобів упаковки багаторазового використання, затверджених наказом Міндержресурсів від 16.06.92 р. № 15 (далі – Правила № 15), після звільнення від продукції і товарів усі види засобів упаковки багаторазового використання підлягають обов’язковому поверненню, якщо інше не передбачено цими Правилами або договором.

Зауважимо, що питання застосування та повернення тари повинні знайти своє регулювання в договорі (контракті) на постачання продукції. Про це наголошує Вищий арбітражний суд у своєму роз’ясненні від 30.03.93 р. № 016/368. Зокрема, умовами договору на постачання продукції слід передбачити:

  • буде тара поворотною чи ні;
  • граничні строки повернення покупцем тари. Зокрема, бідони з-під молока підлягають поверненню протягом двох діб, починаючи із дня одержання продукції покупцем (п. 70 Правил № 15);
  • відсутність або наявність застави за передану тару;
  • умову про перехід або неперехід права власності на тару від постачальника до покупця;
  • терміни повернення тари та відповідальність за їх порушення.

У договорі можуть бути вказані штрафні санкції за прострочення повернення та втрату тари багаторазового використання (п. 95 Правил № 15): за прострочення термінів повернення тари до 15 днів – у розмірі 150 % ціни придбання цих засобів, а більше 15 днів – 300 % з урахуванням раніше знятого штрафу. У разі втрати тари крім штрафу сплачується й вартість переданої тари.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали