• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як відображати в бухобліку витрати на сівбу і переорювання сидератів?

05.11.2019 321 0 1

Ситуація із практики

Сільгосппідприємство засіяло частину звільнених площ сидеральними культурами, потім заорало рослинну масу в ґрунт і навесні на цих площах планує посадити овочі. На якому рахунку обліковувати витрати на сівбу і переорювання сидератів та як відображати їх у фінзвітності на кінець року?

У даній ситуації вирощування сидеральних культур не є метою господарської діяльності сільгосппідприємства. Головне призначення цієї операції – збільшення урожаю культури, що висіватиметься після сидеральної, яка вже поліпшила структуру ґрунту, збагатила його азотом і пригнітила ріст бур’янів. Цей момент впливає на відображення операцій у бухгалтерському обліку.

Якщо сидерат висівають під одну конкретну культуру, то витрати на його сівбу (вартість насіння, палива, заробітна плата тощо), у тому числі й вартість робіт із його заорювання у ґрунт, відразу можна відображати на аналітичному рахунку, де надалі вестиметься облік операцій із вирощування цільової культури, наприклад, на субрахунку 2311 «Вирощування картоплі» чи 2312 «Вирощування помідорів». Тобто окремий аналітичний рахунок для обліку сидерату можна не відкривати.

Інша річ, коли поле, де росте сидерат, збираються розділити та посіяти на ньому декілька видів сільгоспкультур (припустимо, картоплю та помідори). Тоді всі витрати на вирощування сидерату треба накопичувати на окремому аналітичному рахунку до субрахунка 231 «Рослинництво», наприклад 2313/сидерати. Потім ці витрати розподіляють між аналітичними рахунками з обліку витрат на вирощування відповідних культур. Робити це слід пропорційно до фактичної площі, яку займатиме кожна з культур.

У бухгалтерському обліку буде здійснено такі записи:

  • Дт 231/сидерати – Кт 203, 208, 66 тощо – на суму витрат, понесених на сівбу та переорювання сидерату;
  • Дт 2311/картопля, 2312/помідори тощо – Кт 231/сидерати – на суму витрат, розподілених пропорційно до площі.

Витрати на вирощування сидератів групують за тими ж статтями, що й на вирощування основних культур. Конкретний перелік статей витрат підприємство встановлює самостійно і закріплює в наказі про облікову політику.

Документом, який підтверджує здійснення операцій із розподілу витрат на вирощування сидератів між основними культурами, може бути Відомість розподілу витрат (довільної форми) чи бухгалтерська довідка. Головне – зазначити в документі дату розподілу витрат, назву культур, під які висівали сидерати, площу посівів, загальну суму витрат, яка підлягає розподілу.

Таким чином, витрати на сівбу і переорювання сидеральних культур наприкінці року включаються до складу незавершеного виробництва та обліковуються на окремому аналітичному рахунку до субрахунка 231. Наступного року після визначення фактичних посівних площ під сільгоспкультурами витрати розподіляються за видами культур, пропорційно до площі, яку вони займають.

На кінець року сільгосппідприємство відображає незавершене виробництво так:

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Надійні рішення з бухобліку, податках і праву

2936 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали