Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як оприбуткувати основні засоби, виявлені під час інвентаризації?

10.10.2018 2131 0 2

На підприємстві за результатами проведення річної інвентаризації виявили раніше не обліковуваний об’єкт основних засобів (далі – ОЗ). Як поставити його на баланс?

Методика оприбуткування ОЗ, виявлених під час інвентаризації, залежить від причин надлишку. Це може статись через відсутність документів, що підтверджують факт придбання (одержання) об’єкта, або в разі облікових помилок (якщо є документи, що підтверджують придбання ОЗ). Тож розглянемо порядок бухобліку в окремих випадках.

Оприбуткування ОЗ, помилково не облікованих раніше. У такому разі, як правило, ідеться про об’єкти ОЗ, які обліковувалися на рахунку 15 «Капітальні інвестиції» і після введення в експлуатацію не переведені на рахунок 10 «Основні засоби». У бухгалтерському обліку оприбуткування таких об’єктів відображається як виправлення помилки (див. лист Мінфіну від 13.12.04 р. № 31-04200-30-10/22823). Тобто слід зараховувати на баланс проведеннями:

  • Дт 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів» – Кт 63 «Розрахунки з постачальниками і підрядниками» (685 «Розрахунки з іншими кредиторами») – якщо це проведення не здійснювалося;
  • Дт 10 – Кт 152.

Зарахування на баланс здійснюється за первісною вартістю, визначеною згідно з п. 8 П(С)БО 7 «Основні засоби».

Але якщо необлікований об’єкт уже якийсь час експлуатувався, то, щоб уникнути викривлення показників фінансової звітності через некоректно визначену вартість активу, слід донарахувати амортизацію за весь період експлуатації такого ОЗ.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали