Аграрне підприємство закуповує комплектуючі запчастини до сільгосптехніки у постачальника, оформивши необхідні документи: договір купівлі-продажу, видаткову накладну, ТТН. Під час документальної позапланової перевірки податковий орган проаналізував діяльність контрагентів та установив, що в одного з постачальників немає такого товару. Тому податкова вказує на отримання платником податків відповідного товару як із джерела невідомого походження. Виникає потреба в обґрунтуванні реальності закупівлі запчастин у контрагента.
Податковий орган робить висновки щодо фіктивності купівлі запчастин виходячи з:
Висновок фіскального органу щодо фіктивності закупівлі випливає з того, що платником податків не було надано до перевірки документи з інформацією про:
Через такі обставини податковий орган визнає, що укладений між платником податків та контрагентом договір не свідчить про реальне виконання операції, яка становить його предмет. В акті податкової перевірки буде зазначено, що платником податків у порушення п. 5 П(С)БО 15 «Дохід», п. 5 П(С)БО 11 «Зобов’язання» не відображено у складі доходів суму за операціями з придбання товару у контрагента як з джерела невідомого походження, що вплинуло на правильність обкладення податком на прибуток.
Платнику податків слід посилатися на абзац четвертий ст. 1 Закону від 16.07.99 р. № 996- XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», відповідно до якого господарською операцією є дія або подія, що викликає зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства. Фактично здійснена господарська операція характеризується тим, що вона призводить до настання реальних змін майнового стану платника податків та його контрагента.
У листі ВАСУ від 02.06.11 р., № 742/11/13-11 зазначається, що про відсутність факту здійснення господарської операції можуть свідчити, зокрема, такі обставини:
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Господарського кодексу (далі – ГК) під господарською діяльністю розуміється діяльність суб’єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Платникам податків як суб’єктам господарювання надано право на укладення будь-яких угод та здійснення будь-якої підприємницької діяльності, які не заборонені законом (ч. 1 ст. 43 ГК).
Платник податків має надати податківцям витяг з ЄДРПОУ, підкресливши в ньому КВЕДи контрагента, що стосуються договору. Наприклад, якщо він уклав договір постачання комплектуючих до сільськогосподарської техніки, то КВЕД контрагента має відповідати: 49.41 «Вантажний автомобільний транспорт»; 52.10 «Складське господарство»; 52.24 «Транспортне оброблення вантажів»; 52.29 «Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту»; 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна».
Наявність необхідних КВЕДів контрагента спростує позицію податкового органу щодо неможливості контрагентом постачати необхідний товар.
Крім того, платнику податків слід надати податківцям статут контрагента із зазначенням видів діяльності, що ним здійснювалася. Рекомендуємо послатися на конкретний пункт статуту, що визначає види його діяльності, як на обставини, що спростовують позицію податкового органу щодо фіктивності операції.
Платнику податків рекомендується надати документи, що підтверджують наявність автотранспорту: договір оренди автомобіля, договір купівлі-продажу, технічний паспорт.
Якщо у постачальника закуповувалися запчастини на автомобілі, то вони могли бути використані на ремонт та обслуговування наявного автотранспорту. Подальше використання придбаного у постачальника товару буде доказом реальності господарської операції.
За таких обставин слід скласти належні документи, що підтвердять його використання. Податківці наполягатимуть на тому, що наявність документів на запчастини для автомобіля не буде доказом їх використання в госпдіяльності. Тож платнику податків слід показати, де й коли вони були використані. Для цього треба скласти Акт ремонту автомобіля, зазначивши в ньому, які деталі було використано.
Контролюючий орган може визнати такий документ фіктивним, якщо платник податків не надасть документи, що підтверджують монтаж запчастин, наприклад документи зі служби технічного обслуговування. Тому в Акті ремонту автомобіля слід зазначити і найманого працівника, який здійснив такий ремонт.
Платнику податків рекомендується в приймати такого працівника не на посаду «водій», а на посаду «водій-механік».
Отже, якщо водія прийнято на на посаду «водій-механік», то податковий орган не зможе заявити, що платник податків не мав необхідних трудових ресурсів для ремонту власного автотранспорту.
Водночас платнику податків слід зазначити конкретне місце вчинення монтажу (наприклад, орендований гараж, стоянка) та його адресу. Платник податків міг орендувати естакаду на один-два дні. Доказом може бути: договір оренди, акти приймання-передавання естакади; платіжні доручення на оплату оренди.
Якщо підприємство не укладало договору оренди гаражу та не має такого у власності, рекомендується зазначати естакади загального користування, на яких можна виконувати монтаж автомобілів.
Вдалим прикладом захисту прав платника податків є рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.12.19 р. у справі № 320/2584/19. Судом було враховано наявність у платника податків власного автотранспорту.
Виносячи рішення, суд урахував, що підприємство використало придбані запчастини на ремонт власних автомобілів, доказом чого є акти виконаних робіт з надання послуг з технічного обслуговування та ремонту. Придбані запасні частини до автомобілів зберігалися у власних складських приміщеннях платника податків. Ремонтні роботи було здійснено власними силами робітників, що займаються сервісом та обслуговуванням автомобілів. Одного з них було допитано як свідка в суді. Суду було надано наказ про призначення на посаду та наказ про припинення трудового договору з такою особою:
«Отже, матеріалами справи підтверджується, що поставлені ТОВ «Отогруп» товари (запчастини та комплектуючі) були використані позивачем в процесі ремонту транспортних засобів, які ТОВ «БЛГ Логістікс» безпосередньо використовує для здійснення господарської діяльності з організації вантажних перевезень. Отже, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про те, що матеріалами справи підтверджується безпосередній зв’язок між правочинами, вчиненими позивачем з контрагентом ТОВ «Отогруп» з господарською діяльністю позивача».
Судом було враховано рух активів позивача, установлено спеціальну податкову правосуб’єктність учасників господарської операції, господарську мету під час вчинення позивачем правочинів та зазначено про правомірність включення підприємством витрат на комплектуючі до автомобілів.
За відсутності доказів наявності автотранспорту на підприємстві та подальшого використання запасних частин до автомобілів суд відмовить у задоволенні позову. Прикладом може бути рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.09.19 р. у справі № 360/1843/19. Судом було зазначено, що платник податків придбав запасні частини до автомобіля «Камаз». Оскільки товариство не мало такого автомобіля на балансі, в задоволенні позову про визнання операції з придбання запасних частин обґрунтованими витратами було відмовлено.
Вдалим прикладом захисту підприємства є рішення Другого апеляційного адміністративного суду від 27.03.19 р. у справі №/1182/17Судом було враховано, що платник податків має КВЕД 01.11 «Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур». Наявність у підприємства парку сільськогосподарської техніки підтверджується відомостями бухгалтерського обліку. Зокрема, підприємство надало оборотно-сальдові відомості даних бухгалтерського обліку за рахунком 012. Купівля комплектуючих запчастин підтверджувалася договором купівлі-продажу, видатковими накладними, актами виконаних робіт з монтажу запчастин. Підприємство надало дефектні акти, що засвідчували пошкодження сільгосптехніки. Суд зазначив, що виготовлення запасних частин, а також ремонт деяких запчастин потребує не спеціальної освіти (слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування), а скоріше спеціальних навичок роботи на токарному та фрезерному станках, роботи з металом (наплавлення, шліфування, виточування тощо). Тому підприємство мало право залучити до ремонту сторонні організації або виконувати такі роботи самостійно.
Здійснюючи придбання та списання запасних частин до автомобілів, платник податків має враховувати таке: